افزایش 10 درصدی اهدای خون بانوان در مازندران

اسماعیل پوریانی روز یکشنبه به خبرنگار ایرنا گفت که در این مدت 673 بانوی مازندرانی با مراجعه به پایگاههای انتقال خون استان برای کمک به بیماران نیازمند خون خود را اهدا کردند.
وی با اظهار این که در مجموع آمار اهدای خون میان بانوان کشور از جمله مازندران پایین است ، افزود : در دو ماهه امسال در مجموع بیش از 26 هزار نفر به پایگاههای انتقال خون مازندران مراجعه کردند که 23 هزار و 222 نفر موفق به اهدای خون شدند.
مدیرکل انتقال خون مازندران بیشتر افراد اهدا کننده خون در استان را اهداکنندگان مستمر معرفی کرد و گفت که مازندران در این زمینه رتبه دار کشور است .
اهدا کننده مستمر به فردی گفته می شود که دستکم سالی دو بار خون اهدا کند.
پوریانی گفت : در مجموع 13 هزار و 454 نفر از اهدا کنندگان خون در سال جاری ، اهدا کنندگان مستمر بودند که نقش زیادی را در تامین خون مورد نیاز استان بویژه با توجه به وجود تعداد زیاد بیماران خاص و گردشگر پذیر بودن استان ، بر عهده دارند.
وی همچنین از اهدای خون برای نخستین بار به عنوان تجربه شیرین کمک به بیماران نیازمند یاد کرد و گفت که سه هزار و 655 مازندرانی امسال این حس خوب نوعدوستی و کمک به بیماران را با اهدای خون تجربه کردند .
** شاخص دو برابری اهدای خون
پوریانی همچنین از مازندران به عنوان رتبه دار در شاخص اهدای خون در کشور یاد کرد و گفت : در حالی که میانگین کشوری شاخص اهدای خون در کشور 27 نفر در هر یکهزار نفر است ، در مازندران از هر هزار نفر 43 نفر خون اهدا می کنند.
وی میزان خونگیری سال گذشته در مازندران را بیش از 132 هزار واحد اعلام کرد و افزود : این استان در این زمینه میزان خون گیری هم جز سه استان برتر کشور به شمار می رود .
مدیر کل انتقال خون ماندران به وجود چهار هزار و 500 بیمار خاص تالاسمی ، هموفیلی ، سرطانی و دیالیزی در استان به عنوان مصرف کنندگان اصلی خون یاد کرد و گفت که بیش از نیمی از خون های دریافتی از اهدا کنندگان استان برای این بیماران صرف می شود .
وی میزان سالانه مصرف خون برای این بیماران را یکصد هزار واحد اعلام کرد و افزود : این بیماران بسته به وضعیت بیماری و سن و سالشان سالانه تا چند بار باید خون دریافت کنند و انتقال خون مهم ترین وظیفه خود را هم تامین خون این بیماران و دیگر نیازمندان می داند.
پوریانی از مازندران به عنوان دومین استان پرمصرف خون کشور بعد از تهران نام برد و گفت : استقبال مردم نیک اندیش مازندران در اهدای خون سبب شده است تا با وجود مصرف بالا ، استان در سال های اخیر بی نیاز از واردات خون و فراورده های خونی باشد.
وی افزود : مازندران از زمان تاسیس اداره کل انتقال خون در سال 1358 تا سال 91 بخشی از خون مورد نیاز را از استان های قم ، سمنان و خراسان وارد می کرد.
مدیرکل انتقال خون مازندران یکی از دلایل بی نیازی استان به واردات خون از دیگر استان ها را در کنار استقبال مردم ، تلاش شبانه روزی همکاران این اداره کل در مناطق مختلف دانست .
پوریانی گفت : برای این که بتوانیم بیشترین بهره وری را از امکانات ، تجهیزات و نیروی انسانی موجود داشته باشیم ، مجبوریم همکارانمان را به صورت ماموریتی برای خونگیری از یک شهر به شهر دیگر اعزام کنیم .
وی افزود : در چنین مواقعی به طور معمول اهداکنندگان شهرستانی که همکارمان به صورت موقتی آنجا را ترک می کند در خون دهی دچار مشکل می شوند ولی این موضوع موقتی است.
پوریانی از شهروندان و داوطلبانی که به خاطر نبود نیروی انسانی انتقال خون در شهرستان ها و مناطق ، خون گیری از آنان با وقفه انجام می شود ، عذر خواهی کرد و گفت : به طور قطع این گونه وقفه ها با توجه به بالا بودن شاخص خون دهی در مازندران غیر طبیعی نیست و برای مردم ما که اینگونه کارهای نیک و خیر را انجام می دهند ، قابل درک است.
بر اساس آماری موجود هم اکنون 20 پایگاه ثابت و سیار انتقال خون در مازندران فعال است .
2096/1654

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «افزایش 10 درصدی اهدای خون بانوان در مازندران» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات





جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات