10 درصد جمعیت استان مرکزی در سکونتگاه های غیررسمی زندگی می کنند

غلامرضا فتح آبادی روز یکشنبه در نخستین کارگروه ارتقاء وضعیت امور اجتماعی، فرهنگی و سلامت استان مرکزی افزود: درحالی که سرشماری سال 1390 نشان می دهد میانگین بی سوادی 14 تا 15 درصد است 23،5 درصد مردم ساکن در سکونتگاه های غیررسمی استان مرکزی بی سواد و 11 درصد از ساکنان این مناطق تحصیلات دیپلم دارند.
وی اظهار کرد: 84 درصد ساکنان مناطق غیررسمی استان مرکزی مهاجر، 11،5 درصد بومی، 42 درصد کارگر ساختمانی و 79 درصد بیکارانی هستند که در گذشته شاغل بوده اند.
فتح آبادی افزود: 71 درصد از ساکنان این مناطق فاقد بیمه درمانی و 35 درصد خانواده ها عهده دار نگهداری یک عضو معلول هستند.
وی بیان کرد: 30 درصد جمعیت جهان در سکونتگاه های غیررسمی زندگی می کنند، یعنی از هر شش نفر یک نفر ساکن این مناطق است.
مدیرکل امور دفتر اجتماعی استانداری مرکزی گفت: در کشور ما نیز 900 پهنه سکونتگاه های غیررسمی وجود دارد که در یک صد شهر پراکنده هستند.
فتح آبادی افزود: سکونتگاه های غیررسمی بخشی از بافت شهری به شمار می روند که از لحاظ کاربری و زیرساختی با مشکلات متعددی مواجه اند زیرا این مناطق پرتراکم هستند و اغلب مهاجران روستایی را در خود جا داده اند.
وی بیان کرد: در 10 سال گذشته مجلس شورای اسلامی و دولت با تصویب قانون احیا و نوسازی بافت فرسوده به ساماندهی این سکونتگاه های غیرمجاز توجه ویژه داشته است.
وی گفت: در استان مرکزی بررسی وضعیت مسائل حاشیه شهر در کارگروه ارتقاء وضعیت امور اجتماعی، فرهنگی و سلامت با 22 عضو به ریاست معاون سیاسی و امنیتی استانداری بررسی شده و دیگر کمیته حاشیه نشینی تشکل نمی شود.
عضو شورای اسلامی کلانشهر اراک نیز گفت: خدمات آب، برق، گاز و فاضلاب به این سکونتگاه ها در سال های قبل ارائه نمی شد اما وظیفه انسانی ایجاب می کند چون ساکنان این مناطق شهروندان محسوب می شوند توزیع عدالت در برنامه مسئولان استان دیده شود.
اشرف بهادری افزود: درکوی امام علی(ع) یکی از مناطق حاشیه اراک خدمات اجتماعی، رفاهی و آموزشی درحد و توان شهرداری ارائه شده است اما برخی خدمات ضروری نظیر ایجاد پاسگاه انتظامی به شکل قوی و منسجم لازم است.
وی اظهار کرد: عمده مشکل ساکنان این مناطق، داشتن سرپناه مناسب است و چون تمکن مالی برای تهیه مسکن ندارند و ساخت مجتمع به قیمت مناسب از جمله برنامه ریزی های بلندمدت برای کاهش مشکلات ساکنان مناطق حاشیه است.
وی گفت: در بازدیدی که به همراه نیروی انتظامی ازکوی امام علی(ع) انجام شد علاوه بر سخت گذر بودن منطقه، مشاهده شد مکان استراحت موقت و شب خوابی ساکنان به صورت بیقوله وجود داشت که باید برای آن چاره سازی کرد.
عضو شورای اسلامی کلانشهر اراک گفت: برای بررسی وضعیت بهداشتی به یکی از خانه ها کوی امام علی (ع) مراجعه شد که حداقل های نگهداری مواد غذایی هم رعایت نمی شد.
بهادری افزود: رفع مشکلات افراد ساکن در این مناطق نیازمند برنامه های کوتاه، میان و بلند مدت است تا نیازهای ضروری به سرعت رفع و سایر نیازها با اولویت دسته بندی شوند.
اعلام آخرین وضعیت امکانات دستگاه های عضو کارگروه، برگزاری نشست های کارگروه در محل سکونتگاه های غیررسمی، فعالیت سمن ها در حوزه سکونتگاه های غیررسمی و اجرای برخی برنامه های هفته فرهنگی در سکونتگاه های غیررسمی بعد از ماه مبارک رمضان از جمله مصوبات این نشست بود.
6991/6012

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «10 درصد جمعیت استان مرکزی در سکونتگاه های غیررسمی زندگی می کنند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات