انتقاد اعضا از نحوه مدیریت و نظارت/ دبیری: من طبق قانون عمل می کنم

به گزارش ایرنا، نخستین انتقاد از رئیس شورای اسلامی شهر تبریز توسط ' علی شیاری ' مطرح شد که به عنوان سخنران قبل از دستورجلسه پشت تریبون قرار گرفت و گفت: بدون تعارف باید اذعام کنیم که نظارت بر عملکرد شهرداری تبریز در شورای چهارم معطل مانده و اختلافات مربوط به طیف اقلیت و اکثریت شورای سوم به شورای کنونی کشیده شده است.
وی با اشاره به دستگیری تعدادی از اعضای شورا توسط دستگاه قضائی، این اتفاق را ناشی از ضعف نظارتی شورا و بی توجهی رئیس شورا به موارد مطرح شده توسط تعدادی از اعضا درباره احتمال وقوع تخلفات در شورا و شهرداری دانست.
شیاری از پیشنهاد خود مبنی بر کمک 30 میلیارد ریالی شهرداری به مطبوعات و رسانه های تبریز در سال قبل خبر داد و گفت: این پیشنهاد به دلیل خنثی کردن انواع فشارها و تهدیدها از سوی شهرداری بر رسانه ها صورت گرفت که متاسفانه برخی از اعضای شورا از صحبت های حق دفاع نکردند.
وی ادامه داد: تا زمانی که اعضای شورا به خاطر دست و پا کردن پست برای فامیل های نسبی و سببی خود باشند مساله قانون گذاری و نظارت در شورا بدون تردید به فراموشی سپرده خواهد شد.
شیاری از عمل نکردن رئیس شورا به وظایف قانونی خود ابراز گلایه کرد و یادآور شد: متاسفانه طی دوره چهارم شورا به دلیل بی توجهی هیات رئیسه تاکنون هیچ برنامه مدونی در حوزه نظارت تعریف نشده است و واژه نظارت برای ریاست شورا به واژه ای بیگانه تبدیل شده است.
وی از رئیس شورای اسلامی شهر تبریز سئوال کرد: آیا باید منتظر اتفاقات اخیر و دستگیری تعدادی از اعضای شورا و مدیران شهرداری باید باشیم تا شما اقدامی درباره نظارت انجام دهید که نمی دهید؟
شیاری، تعامل بین شورای اسلامی و شهرداری را به مثابه بده بستان ها مختلف تعریف کرد و گفت: اگر تعامل به معنی همکاری باشد بسیار خوب است اما طی سال های اخیر شاهید بوده ایم که این تعامل بیشتر به معنی بده بستان بوده است نه همکاری برای توسعه شهر؛ ما بیشتر به دنیال این بودیم که تعامل کنیم تا ریاست کمیسیونی را در دست بگیریم تا شاید یک نفر شهردار شود!
به گزارش ایرنا، در ادامه این نشست یکی دیگر از اعضای شورا با بیان اینکه در اتفاقات اخیر شورا هیچ کس نخواست واقعیات شورا را مشاهده کند، گفت: حداقل انتظار مردم شریف تبریز از رئیس و اعضای شورا این بود که یک عذرخواهی از محضرشان داشته باشند که چنین نشد.
جعفر مدبر، دستگیری تعدادی از اعضای شورا را بزرگترین تخلف شورای چهارم ذکر و اظهار کرد: در این میان افرادی از شورا و شهرداری ادعاهایی را مطرح کردند اما باید توجه کنیم که اعضای پرمدعی متخلف تر از بقیه هستند زیراکه نخواستند به خاطر چند نفر پست و جایگاه خود را از دست بدهند.
وی ادامه داد: ما باید از آحاد مردم طلب حلالیت کنیم.
مدبر با اشاره به اینکه مسایل مربوط به دستگیری تعدادی از اعضای شورا و مدیران شهرداری تنها مربوط به برج بلور نیست، گفت: آیا به واقع مسایل شبهه برانگیز شورا و شهرداری به این قضیه ختم می شود و مسایل دیگری وجود ندارد؟
شهرام دبیری، رئیس شورای شهر تبریز نیز در پاسخ به انتقادات اعضا، به گفتن عبارت ' من بر اساس قانون و طبق آئین نامه عمل می کنم'، بسنده کرد.
دستور جلسه نشست علنی امروز شورای شهر تبریز به سئوالات داوود امیرحقیان یکی از اعضا از عملکرد شهردار درباره ساختار سازمانی شهرداری، سفرهای خارجی مدیران شهری و تعارض اراضی واگذاری در شهرک خاوران با نقشه کاداستر آن، اختصاص داشت.
شهردار تبریز در پاسخ به این سئوالات گفت: ما در شهرداری چیزی به نام محرمانه بودن نداریم و از تمام مدیران خواسته ام تا هر آنچه اعضای شورای اسلامی شهر درخواست می کنند در اختیار آنها قرار دهند و آنها ملزم و موظف به پاسخ گوئی هستند.
صادق نجفی از ابلاغ چارت سازمانی شهرداری تبریز توسط وزارت کشور در روز گذشته خبر داد و افزود: بر اساس این چارت تعداد معاونت ها و سازمان های مختلف شهراری به 12 مورد کاهش یافته که بر اساس آن سازمان هایی همچون ورزش و معاونت فرهنگی حذف شده اند.
وی ادامه داد: بر این اساس تعداد پست های سازمانی شهرداری از یکهزار و 220 مورد کنونی به تعداد بیش از پنج هزار پست افزایش خواهد یافت که بر این اساس می توان بخشی از مشکلات مربوط به وضعیت اشتغال کارگران و کارکنان را رفع کرد.
نجفی درباره سفرهای خارجی مدیران شهرداری نیز گفت: طی سال 1393 شمسی 17 میلیارد و 300 میلیون ریال بودجه برای این منظور تخصیص یافته بود که از این مبلغ تنها شش میلیارد و 900 میلیون ریال هزینه شد و هیچ گونه حق ماموریتی برای مدیران در نظر گرفته نشده بود.
وی، بودجه سال 1394 شهرداری برای انجام سفرهای خارجی را 21 میلیارد و 473 میلیون ریال اعلام کرد که به گفته وی از این رقم نیز هفت میلیارد و 411 میلیون ریال هزینه شد.
شهردار تبریز همچنین همخوانی نداشتن نقشه کاداستر شهرک خاوران با اراضی واگذار شده را غیرواقعی دانست و گفت: تاکنون بیشتر از 30 قطعه زمین در این شهرک واگذار نشده است و تمامی مستندات مبنی بر قانونی بودن آن ارایه شده است.
نجفی، همچنین در پاسخ به پرسشی درخصوص به کارگیری یک شرکت نرم افزاری توسط شهرداری بدون اخذ مجوزهای لازم و اختصاص سه میلیارد و 500 میلیون ریال به آن، گفت: شهرداری هیچ قراردادی با این شرکت ندارد و اسناد مربوط نیز در اختیار اعضای شورا قرار گرفته است.
به گزارش ایرنا، عضو سئوال کننده از هیچ یک از پاسخ های شهردار قانع نشد و گفت: بروز تخلفات عدیده در موارد مزبور توسط شهرداری محرز است و شهردار به جای پاسخگوئی به سوالات مطرح شده بیشتر به دنبال فرصت سوزی و حاشیه رانی است.
امیرحقیان گفت: سئوال بنده این است که به چه حقی از بیت المال برداشت کرده و به یک شرکت خصوصی می دهید؟ با کدام مجوز و اختیار و رعایت موارد قانونی از جمله برگزاری مناقصه ؟
وی ادامه داد: شهردار تبریز قبل از اینکه چارت جدید سازمانی این مجموعه به تصویب برسد اقدام به صدور ابلاغ ها و احکام مختلف کرده است.
در حالیکه این نشست با سئوال ها و پاسخ های عضو شورا و شهردار تبریز ادامه داشت و یکی از اعضاء خواستار تمدید وقت جلسه شورا بود، رئیس شورای اسلامی راس ساعت 11 ختم جلسه را اعلام کرد.
این اقدام رئیس شورای اسلامی شهر تبریز موجب تعجب حضار و تعدادی از اعضای شورا شد.
در جلسه امروز شورای اسلامی شهر تبریز علاوه بر چهار عضو دستگیر شده، فریدون بابایی نیز حضور نداشت و جلسه با شرکت 16 نفر برگزار شد.
3038/518

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «انتقاد اعضا از نحوه مدیریت و نظارت/ دبیری: من طبق قانون عمل می کنم» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات