رییس کتابخانه ملی: بازتعریف اندیشه سیاسی امام خمینی(ره) مهمترین نیاز امروز است


دبیر همایش "اسلام سیاسی امام خمینی و جهان معاصر" گفت: بازتعریف اندیشه سیاسی امام خمینی مهمترین نیاز عصر حاضر است.به گزارش خبرنگارسیاسی خارجی ایسنا، نشست همایش "اسلام سیاسی امام خمینی و جهان معاصر" صبح امروز یک شنبه در کتابخانه ملی برگزارشد.سید رضا صالحی امیری مشاور رئیس جمهوری و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی به عنوان دبیر علمی این همایش خاطرنشان کرد: ما در آستانه سالگرد رحلت امام خمینی پانزده خرداد و ماه پر رمز و راز خرداد هستیم.وی ادامه داد: همه ایام این ماه مناسبت‌هایی است که تعیین کننده سرنوشت ملت در ادوار تاریخ گذشته بوده است. از 15 خرداد تا امروز ملت ما در مسیر تحولات بزرگ سیاسی اجتماعی فرهنگی، گام های بلندی برداشت که همه را مدیون شخصیت والا و بلند امام خمینی است و باید بگویم که ما همه امت اسلامی، جهان اسلام، همه نخبگان در دنیای اسلام، مدیون اندیشه بزرگ امام خمینی هستند و هستیم.صالحی امیری با بیان اینکه همایش "اسلام سیاسی امام خمینی و جهان معاصر"بر اساس نیاز جامعه و جهان اسلام برگزار می شود افزود: انجام امور مربوط به همایش با مشارکت و هم فکری میان نخبگان و همچنین نهادهای فرهنگی در سال گذشته آغاز شد واز اردیبهشت سال گذشته تقریبا یک سال از مقدمات برگزاری همایش می‌گذرد.وی ادامه داد: متولی اصلی این حرکت جهاد دانشگاهی و بعد دفتر نشر آثار امام خمینی، کتاب خانه، دانشگاه آزاد، پژوهشکده امام و مرکز فرهنگی هستند. در این همایش بزرگ بین المللی، قراراست به دلیل شفاف سازی اندیشه امام، در حوزه اسلام سیاسی برای دنیای پر آشوب امروز، حرکتی علمی و فراگیر انجام بشود. بر این اساس و برای اینکه برای اینکه همایش بین‌المللی را داشته باشیم، مقدماتی در داخل آغاز و همچنین نشست‌هایی در سطح کشور به صورت پیش نشست مقدماتی برگزار شد .دبیر همایش "اسلام سیاسی امام خمینی و جهان معاصر" گفت: اصولا این همایش اهداف اصلی که بر آن تعریف شده است، تبیین منظومه اندیشه سیاسی امام در دنیای امروز و باز تعریفی از بازشناخت اصول و مبانی اندیشه سیاسی امام است.صالحی امیری با تاکید براینکه مهمترین هدفی که این همایش دنبال می کند نسبت سنجی است میان گفتمان اسلام سیاسی در اندیشه امام با عناصر و ابعاد ایجابی و سلبی اندیشه سیاسی معاصر افزود: عناصری همچون اخلاقیت اعتدال، خشونت، تکفیر و ترور. این مرزبندی ها یک ضرورت قطعی است؛ چرا که امروز در دنیای پرآشوب متاسفانه خشونت، ترور تحجر و رادیکالیسم، به نام اسلام تبلیغ می شود و این خیانت بزرگ به بشریت و دنیای اسلام است و بنابراین مهمترین نیاز زمانه حاضر بازتعریف اندیشه سیاسی امام خمینی، در افکار جهانیان است که مرزبندی بسیار روشنی با اندیشه رادیکالیسم خشنوت تکفیر و ترور دارد.دبیر همایش "اسلام سیاسی امام خمینی و جهان معاصر" خاطرنشان کرد: مهمترین نکته ای که شورای سیاست گذاری به ریاست دکتر فیض، شورای اجرایی و علمی به آن توجه داشت این بود که ما به مسائل و مصائب دنیای اسلام در شرایط فعلی توجه اساسی داشته باشیم. به همین دلیل تلاش کردیم تا این همایش، به معنی حقیقی، بین المللی باشد.
وی بابیان اینکه همایش "اسلام سیاسی امام خمینی و جهان معاصر" 12 خرداد در سالن همایش های سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار می شود افزود: این همایش با حضور 250 نفر از مهمانان خارجی، بیش از یکصد نفر از رهبران اقلیت های دینی و با حضور چند صد نفر از نخبگان و فرهیختگان و اندیشمندان ایرانی برگزار می شود.صالحی امیری خاطرنشان کرد:خوشبختانه مجموعه مقالات و کتبی که تدوین و در روز همایش رونمایی می شود، می تواند یکی از منابع و مآخذ اصلی برای تبیین اندیشه امام خمینی در دنیای امروز باشد.
رییس کتابخانه ملی گفت: اندیشه امام مبتنی بر آن چیزی است که ما از آن به عنوان اندیشه اعتدال نام می بریم و به دور از هرگونه تحجر، خشونت و ترور است.
انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رییس کتابخانه ملی: بازتعریف اندیشه سیاسی امام خمینی(ره) مهمترین نیاز امروز است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات