حاشیه‌نشینان تهران محروم‌تر از مناطق محروم/ شهرستان‌هایی که یک تخت بیمارستانی ندارند

حاشیه نشینی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه برخی حاشیه‌نشینان تهران محروم‌تر از مناطق محروم کشور هستند و حتی در برخی شهرستان‌ها مانند قرچک حتی یک تخت بیمارستانی وجود ندارد از ساخت بیمارستان‌ ۶۴ تختخوابی و تأمین هزار تخت بیمارستانی خبر داد.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، علی اصغر پیوندی در نشست خبری به‌مناسبت نخستین دوره «هفته دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی» در جمع خبرنگاران با پرداختن به مشکلات حاشیه‌نشینان تهران در حوزه سلامت اظهار داشت: برخی از مناطق حاشیه‌نشین تهران حتی از استان‌های محروم کشور نیز محروم‌تر هستند به‌طوری که در برخی از این شهرستان‌ها حتی یک تخت بیمارستانی نیز وجود ندارد که می‌توان به شهر قرچک با 350 هزار نفر جمعیت اشاره کرد که خوشبختانه با کمک ستاد فرمان امام بیمارستان 64 تخت خوابی در این شهر در حال ساخت است و تا اواخر سال 96 به بهره‌برداری می‌رسد.

*ساخت کلینیک‌های اقماری در تهران

وی همچنین به ساخت کلینیک‌های اقماری در تهران اشاره کرد و گفت: دو کلینیک اقماری در دربند و میدان رسالت تا هفته دولت به بهره‌برداری می‌رسد تا بیماران به آنجا مراجعه کنند و در صورت ارجاع این بیماران به بیمارستان‌ها ارجاع نهایی شوند.

*ساخت دارو برای تحقق شعار امسال

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همچنین با اشاره به برنامه‌های این دانشگاه برای تحقق شعار اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل که دانشگاه‌ها از سال‌های قبل شروع کرده بود ولی به طور جدی‌تر امسال می‌پردازد، گفت: نمونه عینی تحقق این شعار با ساخت و رونمایی از یک نوع دارو صورت پذیرفت زیرا معتقدیم اقتصاد دانش‌بنیان می‌تواند کشور را روی پای خود نگه دارد و با ساخت  این دار ارزبری کمتری برای کشور صورت می‌پذیرد.

*یک صرفه‌جویی دارویی و 400 میلیون تومان سود

پیوندی ادامه داد: براساس مفاهیم اقتصاد مقاومتی توانستیم با تدابیری برای مصرف بهینه دارو هزینه‌های دارویی را کاهش دهیم مثلاً در بیمارستان امام حسین(ع) در 6 ماه دوم سال 94 توانستیم 400 میلیون تومان صرفه‌‌جویی دارویی داشتیم این به معنای کمتر مصرف‌کردن نیست بلکه بهینه مصرف‌کردن دارو است.

*سال 94 پربارترین سال بهداشت تهران

وی همچنین در ادامه به مسئله بهداشت پرداخت و گفت: حوزه بهداشت همیشه انتقاد می‌شود که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد ولی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که حوزه استحفاظی آن حاشیه‌‌نشین تهران از جمله قرچک، فیروزکوه، پیشوا، ورامین است و همچنین مناطق پرخطر اجتماعی از جمله شوش، خاک سفید و دروازه غار را تحت پوشش داریم، توانستیم در سال 94 برابر 25 سال گذشته کارهای بهداشتی انجام دهیم از جمله افزایش پایگاه‌های بهداشتی که تا کنون به 150 پایگاه رسیده است و رساندن این آمار به 173 پایگاه بهداشتی جشن برقراری کامل بهداشتی شهر تهران در حوزه استحفاظی خود را خواهیم داشت.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همچنین با اشار به اینکه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی جدا از تربیت دانشجو بحث آموزش و پژوهش را نیز برعهده دارد، گفت: شعار امسال ما پاسخگویی اجتماعی برای رفع نیازها و مسئولیت پذیری است زیرا به هر حال 5 میلیون و 100 هزار تهرانی را تحت پوشش داریم و این دانشگاه 13 هزار دانشجو با 230 رشته تحصیلی به همراه 16 هزار کارمند و پوشش 17 بیمارستان و 140 مرکز بهداشتی را برعهده دارد.

*چالش درمان همیشه مشکل‌ساز است

پیوندی همچنین در ادامه با اشاره به اینکه بحث درمان همیشه مشکل ساز بوده و چالش عمده درمان نیز بحث اورژانس‌هاست، ادامه داد: اورژانس‌ها ویترین عملکرد بیمارستان‌ها به حساب می‌آیند و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به دلیل مراجعات بسیار از سراسر کشور و حتی کشورهای اطراف از اورژانس‌های بسیار شلوغی برخوردار است که می توان به بیمارستان‌های امام حسین(ع) و شهدای تجریش اشاره کرد.

وی همچنین به کمبود تخت در اورژانس‌ها و تخت‌های بیمارستانی در بیمارستان‌های این دانشگاه اشاره کرد و افزود: با وجود اینکه در سال گذشته 170 تخت سی سی یو و ویژه افزایش دادیم با این وجود دو هزار و 200 تخت دیگر از نرم استاندارد ملی عقب هستیم که سعی کردیم با ساخت بیمارستان جدید شهدای تجریش تا اواخر سال 96 ، 790 تخت به ناوگان تحت‌های بیمارستانی این دانشگاه اضافه کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همچنین با اشاره به انعقاد قراردادهایی با شرکت های خارجی برای تأمین و ساخت هزار تخت در منطقه شرق تهران، عنوان کرد: در این زمینه مراکز درمانی شهدای پاکدشت با 130 تخت و درمانگاه شهدای گمنام نیز در هفته دولت راه اندازی خواهد شد تا بتوانیم معضل 20 و 30 سال گذشته در زمینه تخت‌های بیمارستانی را کاهش دهیم.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «حاشیه‌نشینان تهران محروم‌تر از مناطق محروم/ شهرستان‌هایی که یک تخت بیمارستانی ندارند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات