حرکت صرفِ اقتصادی برای تحقق اقتصاد مقاومتی کفایت نمی‌کند

موسی حقانی یک پژوهشگر حوزه تاریخ با بیان این که حرکت صرفِ اقتصادی برای تحقق اقتصاد مقاومتی کفایت نمی کند گفت: فرهنگ سازی نیز جزوی از اقدام و عمل اقتصاد مقاومتی است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، موسی حقانی در نشست خبری همایش ملی اقتصاد مقاومتی پیوند فرهنگ، سیاست و اقتصاد گفت: برخی از نهادهای دولتی لیستی از اقداماتی که در راستای اقتصاد مقاومی باید انجام شود را ارائه کردند اما آسیبی که در این نوع برخورد وجود دارد این است که گمان می‌کنند حرکات صرفاً اقتصادی کفایت می‌کند این در حالی است که فرهنگ سازی نیز جزوی از اقدام و عمل اقتصاد مقاومتی است.

وی تأکید کرد: به عنوان مثال استفاده از کالای ایرانی الزاماتی دارد که که بخشی از آن به حوزه فرهنگ سازی ارتباط دارد.

این پژوهشگر عرصه تاریخ افزود: در  بخش اقتصاد مقاومتی باید از تاریخ کمک گرفت و در حوزه های سیاسی و فرهنگی به گذشته تاریخی ایران نگاهی داشته باشیم. 

وی افزود: در این مسیر دو نگاه را می توان تشخیص داد. نگاهی که معطوف به الگوهای غربی است و همچنین نگاهی که به ظرفیت‌های داخلی خود می‌پردازد.

حقانی با اشاره به پیوند فرهنگ، سیاست و اقتصاد گفت: مسئله تغییر سبک زندگی در 200 سال اخیر مشاهده شده است.

وی ادامه داد: اگر دولت مردان کشورمان به اقتصاد مقاومتی نگاه صرفا اقتصادی داشته باشند و وجوه دیگر آن را در نظر نگیرند، به استفاده از الگوهای غربی متمایل می‌شوند. 

* اقتصاد ریاضتی محصول اقتصاد وارداتی است نه اقتصاد مقاومتی

 حجت الاسلام و المسلمین غلامی نیز در نشست خبری همایش ملی اقتصاد مقاومتی گفت: یکی از وظایف مهم حوزویان سکوت نکردن و بیان عالمانه واقعیت‌هایی است که در سالهای اخیر به مردم منتقل شده است.

وی تأکید کرد: بعضی‌ها اصرار دارند که اقتصاد مقاومتی را به عنوان اقتصاد ریاضتی معرفی کنند در حالیکه اقتصاد ریاضتی محصول اقتصاد وارداتی می‌شود.

رئیس شورای سیاستگذاری همایش اقتصاد مقاومتی افزود: اگر در آینده نتوانیم مسئله اقتصاد مقاومتی را در رگ‌های جامعه ایرانی جاری و ساری نماییم باید منتظر نسخه‌های اقتصاد ریاضتی باشیم.

غلامی تصریح کرد: مشکلات اصلی جوانان ما مثل بیکاری به اقتصاد وابسته امروز کشور بازمی‌گردد.

وی بیان کرد: مزیت اصلی اقتصاد مقاومتی این است که نسبت معقولی بین فرهنگ، سیاست و اقتصاد برقرار می‌کند.

رئیس شورای سیاستگذاری همایش اقتصاد مقاومتی در خاتمه یادآور شد: اقتصاد مقاومتی با مسئله فکر و فرهنگ به عنوان یک عنصر مزاحم نگاه نمی‌کند.

انتهای پیام/

 

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «حرکت صرفِ اقتصادی برای تحقق اقتصاد مقاومتی کفایت نمی‌کند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات