تابلوی اقتصاد مقاومتی را به دیوار زده‌اند اما اجرا نمی‌کنند

قسیم عثمانی نماینده مجلس دهم نداشتن استراتژی واحد برای نظام اقتصادی را یکی از بزرگترین مشکلات عنوان کرد وگفت: با اجرای اقتصاد مقاومتی این مشکل حل می شود، اما این الگو و سیاست‌های آن شبیه یک تابلو است که به دیوار زده شده و در عمل آن را اجرا نمی‌کنی

محمد قسیم عثمانی در گفت‌‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در مورد وضعیت اقتصادی کنونی کشور و بحران رکود حاکم بر اقتصاد، اظهار داشت: رکودی که الان حاکم شده بسیار شدید است و باید اقدامی برای نجات اقتصاد ایران از رکود انجام داد.

وی افزود: باید اذعان کنیم که در حوزه اقتصاد از ابتدا تاکنون موفق عمل نکردیم و دولت‌ها هم پستی و بلندی‌هایی داشته اند و در مجموع در حوزه اقتصاد نتوانستیم به رسالت‌هایی که بر عهده‌مان بود جامع عمل بپوشانیم.

نماینده مردم در مجلس دهم، نداشتن استراتژی واحد برای نظام اقتصادی را یکی از بزرگترین مشکلات در سال های گذشته عنوان کرد  و گفت: منظور این است که یک ریل اقتصادی و یا یک مدل اقتصادی را مدنظر قرار دهیم؛ مثلاً بگوییم مدل کلاسیک یا نوکلاسیک را اجرا می‌کنیم یا در مسیر اقتصاد اسلامی قرار داریم و همه این مدل‌ها با هم دَرهم شده و هر دولتی سرکار می‌آید، براساس برداشت خودش یک مسیر اقتصادی را انتخاب و طی می‌کند.

عثمانی ادامه داد:  ایرادی ندارد راهکارها و تاکتیک‌ها تغییر کند، ولی قرار نیست هر دولتی سرکار آمد با یک استراتژی متفاوتی کار کند بلکه باید در مسیر استراتژی مشخصی قرار گیرد. متاسفانه اکنون هر دولتی سرکار می‌آید، برای خودش استراتژی می‌نویسد و دولت بعدی اولین کاری که انجام می‌دهد، استراتژی دولت قبلی را انکار می‌کند و استراتژی جدید می‌نویسد و به این دلیل هیچ وقت به مقصد نمی‌رسیم.

به گفته وی، اگر الگوی واحدی را برای اقتصاد را بپذیریم، برای سرمایه‌گذار ایجاد امنیت می‌کند؛ زیرا بزرگ‌ترین ناامنی اقتصادی در واقع تفاوت دیدگاه‌های دولت، تغییر مستمر و مکرر قوانین است. ما باید یک استراتژی واحد برای اقتصاد کشور بنویسیم که هر رئیس جمهوری نگوید که من از مسیر خودم خواهم رفت. مجلس نیز باید مسیر طی شده دولت را پایش کند، تا از اجرای استراتژی واحد کشور مطمئن شود.

این نماینده مجلس گفت: الگوی اقتصاد مقاومتی یک استراتژی خوب برای اقتصاد کشور است که مقام معظم رهبری آن را اعلام و تبیین کردند و فرمودند آن را الگو قرار دهیم و هر جا غیر از آن اتفاق افتاد مجلس جلوی آن را بگیرد.

عثمانی با بیان اینکه با اجرای اقتصاد مقاومتی می‌توان مشکلات اقتصادی را حل کرد، افزود: الگوهای اقتصاد مقاومتی و یا سند چشم‌انداز بیست ساله کشور و امثال این موارد را وقتی  بررسی می‌کنیم، شبیه یک تابلو است که به دیوار زده شده؛ ولی در عمل در راستای آن رفتار نمی‌کنیم و مثل قرآن روی طاقچه‌ای است که در عمل چیز دیگری را انجام می‌دهیم.

وی با تاکید بر اینکه باید اقتصاد مقاومتی عملیاتی و اجرایی شود و هیچ دولتی حق عبور و تخطی از این الگو را ندارد، گفت: تورم می‌تواند یک محرکی برای ایجاد اشتغال هم باشد، یعنی تورم را درست هدایت کنیم نه تورم افسار گسیخته؛ ولی رکود روز به روز بر بیکاران می‌افزاید.

وی برداشتن تحریم‌ها را مثبت و سازنده خواند و اظهار کرد: تمام مشکلات ما از تحریم نیست و تنها بخشی از آن به تحریم‌ها برمی‌گردد و امروز تحریم‌ها برطرف شده و کارآمدی‌ها و ناکارآمدی‌ها بهتر خودش را نشان می‌دهد و کسی نمی‌تواند پشت دیوار تحریم ناکارآمدی خود را  پنهان کند.

انتهای پیام//

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تابلوی اقتصاد مقاومتی را به دیوار زده‌اند اما اجرا نمی‌کنند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات