تامین برق «بامیان» تا 2 سال آینده/ حکم اشرف غنی درباره «توتاپ» بر اساس منافع ملی افغانستان است

عبدالبصیر عظیمی پس از اعتراض‌ها در مورد پروژه برق «توتاپ»، سخنگوی وزارت انرژی و آب افغانستان تغییر مسیر انتقال برق آسیای مرکزی از بامیان به سالنگ را بر اساس منافع ملی افغانستان اعلام کرد اما اظهارداشت که برق ولایت بامیان تا دو سال دیگر تامین خواهد شد.

«عبدالبصیر عظیمی» سخنگوی وزارت انرژی و آب افغانستان با اشاره به تایید نتیجه کمیسیون بررسی پروژه برق «توتاپ» به خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم گفت که رئیس جمهور این کشور تغییر مسیر برق آسیای مرکزی را تایید کرده است اما قرار است که برق بامیان بصورت ویژه‌ای تامین شود.

وی افزود: به جای برق 500 مگاوات آسیای مرکزی، خطوط انتقال برق ویژه‌ای با ظرفیت 220 مگاوات به ولایت بامیان اختصاص خواهد یافت.

عظیمی ادامه داد که خطوط انتقال برق 220 مگاواتی که ظرفیت برق‌رسانی به 20 هزار خانواده در ولایت بامیان را دارد، تا دی ماه سال 1398 به بامیان خواهد رسید.

سخنگوی وزارت انرژی و آب در خصوص اعتراضهای جنبش روشنایی که بر مبنای آن حکم رئیس‌جمهور افغانستان را تبعیض‌آمیز می‌دانند، گفت: شکایت رهبران جنبش روشنایی بیشتر روی این موضوع تمرکز کرده است که گویا براساس این تصمیم با برق 220 مگاوات نمی‌توان بر معادن مناطق مرکزی سرمایه‌گذاری کرد اما در حکم رئیس جمهور به روشنی آمده است که در صورتی که بر معادن مناطق مرکزی سرمایه‌گذاری شود، خط 500 مگاواتی از ایستگاه ارغندی کابل به مناطق مرکزی متصل خواهد شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر به برق بامیان توجه ویژه‌ای شده است و به جای این که بامیان را با برق 110 مگاوات تأمین کنیم، این ولایت را با برق 220 مگاواتی با استفاده از 6 خط تأمین خواهیم کرد در حالی که کابل با 6 میلیون جمعیت با برق 220 مگاواتی و هرات با دو میلیون جمعیت با برق 110 و 132 مگاواتی برق‌رسانی می‌شود.

عظیمی گفت: شکایت دیگر معترضان به حکم رئیس‌جمهور افغانستان، مسئله تشکیل کمیسیون ملی رسیدگی به پروژه توتاپ بود.

سخنگوی وزارت انرژی افغانستان خاطرنشان کرد: در این کمیسیون از کسانی استفاده شد که همه در این رابطه تخصص دارند، مانند وزیر اقتصاد، وزیر شهرسازی، مشاور رئیس‌جمهور در امور انرژی و فعالیتهای زیربنایی، نمایندگان پارلمان که بر این موضوعات نظارت داشتند، تمام این افراد تخصص ویژه‌ای در رابطه با مسائل فنی و اقتصادی برای یافتن راه حل مناسب تلاش کردند.

 وی تاکید کرد: بهتر است در حال حاضر مردم افغانستان به حکم رئیس‌جمهور احترام بگذارند و تعیین تکلیف برای مسیر عبوری خطوط انتقال برق، هیچ کمکی نخواهد کرد و منافع تمام مردم افغانستان در حکم اشرف غنی در نظر گرفته شده است.

عظیمی اذعان کرد: هم بامیان و هم سالنگ خاک وطن ماست و هر دوی این ولایت‌ها حق دارند که از نعمت برق برخوردار شوند و باشند.

سخنگوی وزارات انرژی و آب افغانستان تصریح کرد که این وزارتخانه تنها نقش اجرایی پروژه توتاپ را دارد.

انتهای پیام/.

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تامین برق «بامیان» تا 2 سال آینده/ حکم اشرف غنی درباره «توتاپ» بر اساس منافع ملی افغانستان است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات