خاویار ایرانی حرف اول در دنیا را می زند

رئیس سازمان شیلات گفت: سال گذشته مجموع آبزی پروری در کشور اعم از ماهیان گرم آبی، سردآبی و میگو ، 390 هزار تن بوده است.


به گزارش شریان نیوز،حسن صالحی رئیس سازمان شیلات  با اشاره به تولید ماهیان خاویاری اظهار داشت: براساس توافق روسای جمهور پنج کشور ساحلی دریای خزر از سال 2010 ، صید تجاری ماهیان خاویاری ممنوع اعلام شده و تنها  برای هدف های تحقیقاتی و بازسازی ذخایر، صید انجام می شود.

  وی گفت: خوشبختانه در سال های اخیر پرورش ماهیان خاویاری در دریای خزر و سایر استانها که از شرایط لازم برخوردار بودند، آغاز شده به طوریکه خاویار پرورشی تولیدشده علاوه بر مصرف داخلی، صادر می شود.   صالحی با اشاره به تولید خاویار پرورشی بیان کرد: سال گذشته 2 تن خاویار پرورشی تولید شد که یک تن آن با ارزش ریالی یک میلیون و 702 هزار دلار به کشورهای هدف صادر شد و می توان گفت که ارزش صادرات ماهیان خاویاری در مقایسه با سال 93 از نظر وزنی 25 درصد و ارزشی 140 درصد رشد داشته است.   معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: سال گذشته حدود یک تن گوشت ماهیان خاویاری در کشور تولید شده که مقداری از آن صادر و مابقی در سبد غذایی مردم قرار گرفته است.   وی با اشاره به استان های پرورش دهنده ماهیان خاویاری بیان کرد: در حال حاضرعلاوه بر استان های گیلان،مازندران، برخی دیگر همچون آذربایجان شرقی،اردبیل، قم ،فارس، یزد، خوزستان ، موضوع پرورش ماهیان خاویاری را به تازگی شروع کردند.   *** خاویار ایرانی زبانزد عام و خاص   رئیس سازمان شیلات با اشاره به آنکه در مرداد ماه سال گذشته بزرگترین مزارع خاویار پرورشی در مازندران افتتاح شده است، گفت: برهمین اساس بزرگترین مزرعه پرورش خاویار در دنیا با هدف تولید 3 هزار تن تولید گوشت خاویار و 30 تن خاویار پرورشی در مازندران به بهره برداری رسید که امسال این موضوع توسعه پیدا خواهد کرد.   وی در ادامه یادآور شد:در سه هفته گذشته سازمان شیلات با بنیاد مستضعفان و استانداری گیلان و مازندران در راستای ایجاد مزارع  و حمایت از پرورش دهندگان قراردادی منعقد نمودند تا بتوانیم صادرات گوشت و ماهیان خاویاری را که در جهان به عنوان برند معتبری شناخته می شود ، گسترش دهیم.  

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به مجموع آبزی پروری بیان کرد: سال گذشته مجموع آبزی پروری اعم از گرم آبی، سردآبی و میگو 390 هزار تن بوده است.

  ***تراز شیلات در بخش کشاورزی مثبت است   صالحی ادامه داد: مجموع صادرات محصولات شیلاتی در سال گذشته بیش از 82 هزار تن بوده که نسبت به سال پیش از آن از نظر ارزشی 16 درصد و وزنی 15 درصد رشد داشته است.   وی با اشاره به آنکه تراز تجاری شیلات در بخش کشاورزی مثبت 193 میلیون دلار است، تصریح کرد: در حال حاضر متوسط مصرف سرانه محصولات شیلاتی 10.2 کیلوگرم است و می توان گفت که این رقم هرچند نسبت به سال های گذشته رشد داشته اما نسبت به متوسط جهانی فاصله معناداری دارد که می بایست آن را افزایش داد.    

 

 

[ منبع این خبر سایت شریان-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «خاویار ایرانی حرف اول در دنیا را می زند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات