کوسه‌ها هم دارای شخصیت‌ هستند!

حققان دانشگاه مک کواری طی یک پژوهش جدید برای اولین بار توانستند وجود تفاوت شخصیت فردی در کوسه‌های پورت جکسون را مشاهده کنند.

به گزارش ایسنا ، گروهی از محققان دپارتمان علوم زیستی مک کواری رفتار کوسه‌های ساحل شرق استرالیا را مشاهده کردند و دریافتند که هر یک از این کوسه‌ها زمانی که در معرض یک محیط نا آشنا و استرس‌زا قرار می‌گیرند واکنشهای مجزا و مختلفی را از خود نشان می‌دهند.

به گفته محققان این پژوهش، در طول چند دهه گذشته، تحقیقات نشان داده است که نزدیک به 200 گونه از حیوانات دارای شخصیت فردی هستند.

محققان در این آزمایشات میزان جسارت کوسه‌ها و تمایل آنها برای به مخاطره انداختن خود را مورد سنجش قرار دادند.

این کوسه‌ها در ابتدا به یک مخزن که در یک پناهگاه قرار داشت هدایت شدند و محققان مدت زمان ماندن این کوسه‌ها در این محوطه و ورود آنها به محیط جدید را اندازه گیری کردند.

آزمون رفتاری دوم ایجاد شرایط استرس زا برای هر یک از کوسه‌ها بود.محققان شرایطی مانند مواجهه با یک ماهیگیر را برای کوسه‌ها ایجاد کرده و سرعت بهبود وضعیت آنها پس از مواجهه با شرایط استرس زا را اندازه گیری کردند.

نتایج بدست آمده نشان دهنده تنوع رفتار کوسه ها در شرایط مختلف بود.

محققان با مشاهده این نتایج شگفت زده شدند چرا که دریافتند که کوسه ها عملکرد ماشینی نداشته و مانند انسانها، هر یک از آنها در مواجهه با شرایط و موقعیتهای مختلف واکنشهای مختلفی را از خود نشان می‌دهند.

به گفته محققان این پژوهش، درک این که چگونه شخصیت بر تنوع رفتار کوسه‌ها تاثیر می‌گذارد - مانند انتخاب طعمه، استفاده از زیستگاه و میزان فعالیت –برای مدیریت بهتر این شکارچیان که نقش مهم زیست محیطی در اکوسیستم‌های دریایی دارند بسیار حیاتی است.

این پژوهش در مجله "Journal of Fish Biology" منتشر شده است.

[ منبع این خبر سایت تابناک-همه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کوسه‌ها هم دارای شخصیت‌ هستند!» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات