گزینه‌های جایگزین طرح‌های انتقال آب


مدیرکل مشارکت‌های سازمان حفاظت محیط زیست گزینه‌های پیشنهادی جایگرین طرح‌های انتقال آب بین حوزه‌ای را مطرح کرد.
محمد درویش در گفت‌وگو با خبرنگار«محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به اینکه برای اجرای هر پروژه‌ای باید فواید و مضرات آن ارزیابی شود، گفت: دلیل مخالفت کارشناسان با طرح‌های انتقال آب بین حوزه‌ای این است که ثابت شده که ضررهای این طرح‌ها بیشتر از فواید آن است. بنابراین در سایر گزینه‌های پیشنهادی نیز باید کفه فواید سنگینی کند.


بازچرخانی پسآب‌هاوی با بیان اینکه در کشور ما به موضوع بازچرخانی آب توجه نشده است، اظهارکرد: این درحالیست که در برخی کشورها تا 18 بار فرآیند باز چرخانی صورت می‌گیرد. حدود 30 تا 35 میلیارد متر مکعب آب به صورت پسآب‌های کشاورزی و صنعت در حال از بین رفتن است، در حالیکه این آب‌ها با تجهیزات فنی و ملاحظات محیط زیستی می‌تواند در چرخه مصرف قرار گیرد که این چرخه تا 18 بار قابل تکرار است.
مدیرکل دفتر مشارکت‌های سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه 35 میلیارد متر مکعب آب، معادل پنج برابر نیاز یک ساله 80 میلیون ایرانی به آب شرب است، گفت: در نتیجه نبود سیستم بازچرخانی در کشور پنج برابر آب شرب کشور را از چرخه تولید حذف می‌کنیم و درعوض با خرج میلیون‌ها دلار، طرح‌های انتقال آب از سر شاخه‌های کارون به سمت اصفهان، کرمان، یزد و رفسنجان اجرا را کرده و تنش‌های اجتماعی را دامن می‌زنیم.


توسعه نرم‌افزری بخش کشاورزی کشوردرویش با تاکید بر اینکه برای حرکت به سمت بهبود وضعیت کشاورزی یک پیشنهاد کاربردی می‌تواند جایگزین طرح‌های انتقال آب شود، گفت: حدود 30 درصد محصولات کشاورزی کشور نابود می‌شود که 6 برابر میانگین جهانی است و حدود 27 میلیارد مترمکعب آب برای تولید این محصولات هزینه می‌شود در حالیکه هیچ وقت به دست مصرف کنندگان نمی‌رسد چون تکنیک‌های بسته‌بندی و حمل و نقل مشکل دارد و به طور کلی بخش کشاورزی ارتقای نرم افزاری پیدا نکرده است.


رشد کسب و کار سبزاین کارشناس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه بهتراست به جای ساخت سد و اجرای طرح‌های انتقال آب به سمت ارتقای نرم‌افزاری بخش کشاورزی و کاهش ضایعات محصولات حرکت کنیم و به جای افزایش تنش‌های اجتماعی به سمت افزایش راندمان کشاورزی حرکت کنیم، افزود: رفتن به سمت کسب و کار سبز که کمترین وابستگی معیشتی را به آب و خاک دارد و استحصال انرژی‌های نو چون انرژی‌های خورشیدی، زمین‌گرمایی، بادی، جزر و مدی که پتانسیل‌های آن در کشور وجود دارد از دیگر پیشنهادات جایگزین اجرای طرح‌های انتقال آب است.


تقویت بوم‌گردی و اکوتوریسمبه گفته درویش، اهتمام به تقویت بوم‌گردی و اکوتوریسم و رونق کسب و کارهایی که کمترین نیازرا به مصرف آب دارند، مزیت‌هایی است که در کشور ما جدی گرفته نشده است و در حالیکه ایران دهمین کشور جذاب دنیا از نظر کهن‌زادبوم‌های تاریخی است حتی جزو10 کشور اول دنیا از لحاظ درآمدهای حاصل کهن‌زاد‌بوم‌ها نیست. این گزینه‌ها ایرانیان را به کیفیت پایدار زندگی می‌رساند و خسارت‌های وارده به طبیعت را کاهش می‌دهد.
انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «گزینه‌های جایگزین طرح‌های انتقال آب» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات