ادای احترام نویسنده آمریکایی به محمود درویش/ واکر: مردم نیازمند آگاهی از تاریخ واقعی فلسطین هستند

آلیس واکر و محمود درویش آلیس واکر تنها نویسنده سیاه‌پوست آمریکایی است که موفق به دریافت جایزه پولیتزر شده است. او در یکی از یادداشت‌هایش ضمن ادای احترام به محمود درویش، شاعر مقاومت فلسطین، بر آگاهی بیشتر مردم دنیا نسبت به وضعیت فلسطین تأکید می‌کند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، آلیس ملسنیور واکر "Alice Malsenior Walker"، نویسنده کتاب « رنگ بنفش»، از جمله نویسندگان آمریکایی منتقد به سیاست‌های تبعیض نژادی جاری در جهان است که بارها و بارها موضع خود را دراین‌باره اعلام کرده است. واکر تنها یک نویسنده نیست، او سال‌ها به مناطق مختلف جهان سفر کرده و آثارش را براساس دیده‌هایش می‌نویسد، نه آن برشی که از واقعیت شنیده است.

این نویسنده یکی از اعضای فعال در حمایت از جنبش زنان هم محسوب می‌شود. واکر یک سیاه‌پوست است که در جامعه آمریکا به‌عنوان جنس دیگری حساب می‌شود. نگاه فرودستی از کودکی با واکر بوده و او همیشه طعم تلخ نژادپرستی را چشیده است. شاید همین تجربه در زندگی بود که او به نژادپرستی یک نگاه عام‌تر دارد؛ نگاهی که تنها محدود به آمریکا و درگیری میان سفیدپوستان و سیاه‌پوستان نمی‌شود. او علناً اعلام کرده است که یک ضداسرائیلی است.

به دلیل اعلام موضع او در قبال اسرائیل و سیاست‌های نژادپرستانه این رژیم، تعدادی از سخنرانی‌های واکر در دانشگاه‌های آمریکا از سوی مسئولان لغو و تدریس کتاب‌های او در این کشور برای مدتی ممنوع شد. واکر در سال‌های اخیر ضمن توجه به قشر سیاه‌پوست جامعه آمریکا، بخشی از توجه خود را معطوف به وقایع فلسطین و اقدامات اسرائیل علیه مردم غزه کرده است. یادداشت‌های شخصی او طی سال‌های اخیر عمدتاً حول این دو محور است. او اخیراً یادداشتی درباره محمود درویش، شاعر و نویسنده فلسطینی، نوشته و به نقش این شاعر در روشنگری مردم جهان نسبت به وقایع فلسطین اشاره کرده است.

او در بخشی از یادداشت خود می‌نویسد: محمود درویش، شاعری است که از دل تعدی و تجاوز و ظلم و ستم و ترور نوشته و در سن کمی نیز درگذشت و در نهایت قلب خود را در این راه داد. او نمونه‌ای از یک نویسنده بود که آگاهانه درباره فلسطین نوشت.

واکر در ادامه به ناآگاهی بسیاری از مردم جهان نسبت به قضیه فلسطین اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: و ممکن است در عصر ما هنوز کسانی باشند که ماجرای فلسطین را ندانند و نیازمند این باشند که برایشان توضیح داده شود که چطور ماجرای فلسطین ایجاد شد و به اینجا رسید. امکان دارد که بسیاری از مردم تاریخ فلسطن و سلب قدرت مردم این کشور از سوی صهیونیست‌ها را ندانند، نیازمند مطالعه تاریخ واقعی از فلسطین هستند نه تاریخ جعلی و ساختگی آن.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ادای احترام نویسنده آمریکایی به محمود درویش/ واکر: مردم نیازمند آگاهی از تاریخ واقعی فلسطین هستند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات