کشتارگاه‌های غیربهداشتی کهگیلویه‌وبویراحمد پلمب می‌شوند

پژمان نیک اقبالی معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: در صورتی که سازمان دامپزشکی تشخیص دهد که کشتارگاهی تعطیل شود باید این کار انجام گیرد حتی اگر گوشت به دست مردم نرسد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یاسوج، پژمان نیک‌اقبالی پیش از ظهر امروز در نشست بررسی وضعیت کشتارگاه‌های استان کهگیلویه‌وبویراحمد در مورد وضعیت نامطلوب برخی از این کشتارگاه‌ها اظهار داشت: این وضعیت باید بهبود یافته و ساماندهی شود زیرا در جایی که بحث سلامت و جان انسان‌ها مطرح است اغماض قابل قبول نیست.

وی با بیان اینکه ما در قبال کشتارهای غیرمجاز در حاشیه شهرها که سبب به خطر انداختن جان انسان می‌شود مسئول هستیم، افزود: شاید فردی که کشتار غیرمجاز انجام می‌دهد از اطلاعات بهداشتی کافی برخوردار نباشد بنابراین وظیفه ما آگاه‌سازی و فرهنگسازی در این مورد است.

نیک‌اقبال تصریح کرد: متأسفانه فرهنگ اشتباهی از دیرباز در این استان رواج داشته که گوشت تازه و گرم برای تغذیه بهتر است در حالی که علم دامپزشکی خلاف این نظر را ثابت کرده و می‌گوید گوشت پس از ذبح باید حداقل به مدت 24 ساعت در دمای پایین نگهداری شود.

ذهنیت مردم نسبت به گوشت تازه و گرم اصلاح شود

وی با تأکید بر نقش رسانه‌ها در فرهنگسازی این موضوع، بیان کرد: باید ذهنیت مردم نسبت به مصرف گوشت تازه و گرم اصلاح شود.

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه در برهه‌ای کشتارهای غیرمجاز در سطح این استان ساماندهی شد، ابراز کرد: متأسفانه دوباره شاهد فعالیت مجدد برخی از این مراکز در برخی نقاط استان هستیم که از دستگاه قضایی و دادستان خواهان برخورد با این مراکز و تعطیلی آنها هستیم.

نیک‌اقبال با اشاره به اینکه ما دنبال این نیستیم که مانع نان خوردن کسی شویم، گفت: تأمین درآمد زندگی به قیمت به خطر انداختن بهداشت و سلامت مردم قابل قبول نیست.

وی با بیان اینکه زمانی مرغ زنده در اطراف شهرهای استان به شدت به صورت غیرمجاز کشتار می‌شد، اظهار کرد: تعداد زیادی از مراکز عرضه مرغ زنده جمع آوری شد و دیگر مراکز باقیمانده نیز باید جمع‌آوری شوند.

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد با تأکید بر اینکه باید با کشتارهای غیرمجاز در سطح استان برخورد شود، خواهان همکاری دستگاه‌های متولی در این مورد شد.

نیک‌اقبال در مورد وضعیت نامطلوب برخی کشتارگاه‌های استان نیز گفت: اگر در این کشتارگاه‌ها مسائل بهداشتی رعایت نشود دیگر تفاوتی بین کشتار غیرمجاز در حاشیه شهرها و روستاها و این کشتارگاه‌ها از لحاظ بهداشتی وجود ندارد.

وی بیان کرد: خط قرمز ما در بحث سلامت مردم کشتارگاه‌هایی هستند که مسائل بهداشتی را رعایت نمی‌کنند حتی اگر گوشت به دست مردم نرسد.

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه در صورت عدم رعایت مسائل بهداشتی احتمال بروز برخی بیماری‌ها وجود دارد، تصریح کرد: در این صورت هزینه کنترل آلودگی ایجاد شده در سطح شهرها زیاد است بنابراین متولیان کشتارگاه‌ها باید وظایف خود در مورد مسائل بهداشتی و تجهیز این کشتارگاه‌ها را به صورت کامل انجام دهند و کشتارگاه‌هایی که توان انجام این کار را ندارند تعطیل شوند.

نیک‌اقبال تأکید کرد: در صورتی که دامپزشکی تشخیص دهد که کشتارگاهی تعطیل شود باید این کار در اسرع وقت انجام شود حتی اگر گوشت به دست مردم نرسد.

وی بیان کرد: شهرداری‌ها باید با توجه به مسئولیتی که در این حوزه دارند کار خود را انجام دهند.

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه کشتارگاه‌های این استان از لحاظ بهداشتی در مقایسه با سال‌های گذشته از وضعیت بهتری برخوردار هستند، گفت: این وضعیت هنوز به حد نرمال نرسیده‌است .

نیک‌اقبال در مورد مسائلی که نیاز به صرف هزینه زیاد دارد اظهار کرد: در این مورد نامه‌ای به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی  ارسال شود که بخشی از اعتبارات شهرداری‌ها را در موافقت‌نامه برای تکمیل و تجهیز کشتارگاه‌ها قرار دهند تا شهرداری‌ها موظف به انجام این کار شوند.

وی خواستار انجام مکاتبات با سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور برای تأمین ماشین حمل گوشت شد و بیان کرد: در صورتی که این سازمان قادر به تأمین این ماشین نبود این موضوع یا به بخش خصوصی واگذار شود و یا ماشین‌های موجود بازسازی شوند.

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: 3 یا 4 کشتارگاه استان به عنوان کشتارگاه‌های مبنا تعیین شده و نسبت به تکمیل آنها اقدام شود.

نیک‌اقبال با بیان اینکه در گذشته ورود گوشت قرمز به استان به منظور حمایت از اقتصاد درونی استان ممنوع شده بود، گفت: این ممنوعیت همچنان وجود دارد زیرا ظرفیت کشتارگاه یاسوج برای تأمین گوشت مورد نیاز استان کافی است.

وی تصریح کرد: در مورد مرغ نیز تا جایی که ظرفیت کشتارگاه‌های استان جوابگو است نباید وارد شود.

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه خط قرمز ما بحث بهداشت و سلامت جامعه است، ابراز کرد: هرجایی که این سلامت توسط هر شخصی و با هر هدفی به خطر بیفتند باید برخورد شود.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کشتارگاه‌های غیربهداشتی کهگیلویه‌وبویراحمد پلمب می‌شوند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات