50 رایی که به سبد عارف ریخته نشد از آن چه کسانی بود؟ آیا از فراکسیون امید اخراج می‎شوند؟

50 رایی که به سبد عارف ریخته نشد از آن چه کسانی بود؟ آیا از فراکسیون امید اخراج می‎شوند؟ سیاست > مجلس - انتخابات هیات رییسه موقت مجلس، اگرچه صحنه وزن کشی دو گروه سیاسی بود اما نشان از واگرایی‎های درون جناحی نیز داشت.

به گزارش خبرآنلاین، نتیجه انتخابات هيات رئيسه موقت، 9 بر 3 به نفع فراکسیون ولایت مجلس تمام شد. 

اما نکته جالب در آراء ریخته شده به سبد اصلاح طلبان در این است که علیرغم اینکه عارف در رقابت با لاریجانی 103 رای کسب کرد، اما مسعود پزشکیان در کرسی نایب رییسی مجلس 154 رای بدست آورد.

اگرچه ممکن است برخي تصور کنند که از ميان اصولگرايان مجلس هم کساني به پزشکيان راي داده اند؛ اما اصولگرايان هم دو نامزد اختصاصي داشتند (دهقان و حاجي بابايي) و هم علي مطهري با وجهه اصولگرايي بيشتر به آنها نزديک بود تا پزشکيان. با اين استدلال مي‎توان راي پزشکيان را راي خالص اصلاح طلبان مجلس دهم دانست. اما تنها 103 نفر از اين جناح و به نوعي اعضاي فراکسيون اميد به رياست عارف راي دادند. اختلاف اين  دو راي نشان مي‌دهد که 50 تن از اعضاي اين فراکسيون، بر خلاف راي تشکيلاتي شب گذشته خود، به رياست علي لاريجاني راي دادند.

مصطفی کواکبیان هم بر اين امر صحه گذاشته و گفته است 50 نفر از لیست امید رای خود را به جای عارف به سبد لاریجانی ریختند، با ما عکس يادگاري گرفتند اما سبدشان را جاي ديگري گذاشتند!

چند وجهي بودن ليست انتخاباتي «اميد» پيش از اين نيز، چنين احتمالي را آفريده بود. ترکيبي از اصلاح طلبان، اصولگرايان مستقل و چهره هاي معتدل در اين فهرست حضور داشتند که دور از ذهن نبود در بزنگاهي چون انتخابات هيات رئيسه مجلس، راهشان را از هم سوا کنند.

در انتخابات شوراي شهر تهران نيز شاهد چنين رويکردي از سوي الهه راستگو بوديم که به جاي محسن هاشمي به محمدباقر قاليباف به عنوان شهردار راي داد. نتيجه اين رويکرد غيرتشکيلاتي او، چنين شد که راي به اخراجش از حزب اسلامي کار دادند. حال بايد ديد که فراکسيون اميد، 50 نفري که به رياست عارف راي ندادند را اخراج خواهد کرد يا نه؟

27216

کلید واژه ها: مسعود پزشکیان - مجلس دهم -

[ منبع این خبر سایت خبرآنلاین-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «50 رایی که به سبد عارف ریخته نشد از آن چه کسانی بود؟ آیا از فراکسیون امید اخراج می‎شوند؟» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات