هدف‌گذاری برای جمعیت ۱۵۰میلیونی

به گزارش جهان به نقل از مهر، در آستانه سالروز ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت از سوی رهبر معظم انقلاب در ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ و با وجود گذشت ۲ سال از این ابلاغ، اجرای سیاست‌های جمعیت از سوی قوای سه‌گانه و دستگاه‌های اجرایی پیشرفت چندانی نداشته است. به منظور بررسی این موضوع و تبیین راهکارها، نشست «آسیب شناسی اجرای سیاستهای کلی جمعیت» با حضور کبری خزعلی رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، علی احمدی رئیس کمیسیون مشترک مجمع تشخیص مصلحت نظام و لاله افتخاری عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در خبرگزاری مهر، برگزار شد. بخش پایانی این نشست را می خوانید:

رئیس کمیسیون مشترک مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به ساز و کار اجرایی سیاست‌های کلی جمعیت گفت: اگر بنا باشد سیاستهای کلی جمعیت که براساس فرمان رهبر معظم انقلاب به سران ۳ قوه اعلام شده است، جنبه عملی به خود بگیرد و اجرایی شود، اولین نکته این است که همانطور که برای کنترل جمعیت در برنامه اول و دوم توسعه کشور هدف گذاری انجام شد، باید یک هدفگذاری دقیق برای افزایش نرخ باروری در برنامه ششم توسعه پیش بینی شود. سپس الزامات مربوط به تحقق این هدف گذاری از دو جنبه فرهنگ سازی و برنامه ریزی مورد توجه قرار گیرد. از جنبه برنامه ریزی باید قوانینی که ظرفیت تحقق این هدف گذاری را دارند یا از طریق لایحه دولت و یا طرح قانونی مجلس مصوب کنیم و قوانین مانع افزایش نرخ باروری را حذف کنیم. ما بحث تنقیح قانونی را در مجلس داریم و تنقیح قوانین مربوط به جمعیت باید در اولویت قرار گیرد.

وی ادامه داد: نکته دوم در نهادسازی است زیرا در گذر زمان از سال ۴۱ تاکنون یک سری نهادها و رویه هایی در دستگاههای اجرایی با هدف کنترل جمعیت شکل گرفته و نهادینه شده است. این نهادها باید تغییر ماموریت بدهند در جهت افزایش جمعیت فعالیت جدیدی را آغاز کنند. باید بدانیم که افزایش نرخ باروری تنها با وضع قانون محقق نمی شود بلکه نیاز به یک اراده ملی و دولتی دارد. نکته مهم بعدی در الزامات تحقق سیاست‌های افزایش جمعیت، فرهنگ سازی است. همانطور که در کنترل جمعیت علمای دینی نقش آفرین بودند، باید در تکثیر جمعیت هم نقش موثر خود را ایفا کنند و باید از ظرفیت حوزه های علمیه استفاده شود. همچنین صدا و سیما باید به صورت هدفمند افزایش جمعیت را در دستور کار قرار دهد نه به صورت پراکنده و موردی. وزارت علوم و تحقیقات، وزارت بهداشت و درمان و آموزش و پرورش در جامعه پذیری نقش بسزایی دارند و باید در فعالیت‌های معطوف به هدف‌گذاری افزایش جمعیت، وظایف مشخصی برعهده بگیرند تا در پایان برنامه ششم توسعه یک ارزیابی دقیق داشته باشیم. به عنوان مثال اگر نرخ باروری ۲.۵ را برای برنامه ششم در نظر بگیریم شاید بتوانیم با مجموعه این اقدامات به عدد ۲.۱ برسیم که یک نقطه تعادل است.

علی احمدی با بیان اینکه در حال حاضر میانگین نرخ باروری در کشور ۱.۸ است، تاکید کرد: قرار نیست سیاست‌های ابلاغی عینا در قوانین باشد و هرکس ادعا کند که عین سیاستهای ابلاغی باید در قانون باشد خلاف واقع است. معتقدیم سیاستهای ابلاغی جمعیت باید به زبان قانون ترجمه شود. بنابراین ناچاریم هدف گذاری را بالای ۲.۵ در نظر بگیریم تا در پایان برنامه ششم به نرخ جانشینی برسیم. باید روی این پیشنهادات برنامه ریزی شود و سیاست‌های کلی دیگر مثل اقتصاد مقاومتی هم همین تکلیف را دارند. هر ۳ قوه در تحقق این سیاستها مسئولیت دارند و علاوه بر آنها نهادهای عمومی و غیردولتی هم نقش دارند. دولت باید در تهیه لوایح در جهت تحقق این سیاست‌ها پیش قدم شود زیرا سیاست‌های جمعیتی معمولا بار مالی دارد دولت باید این ظرفیت بودجه ای را پیش بینی کند. محور تحقق سیاستهای جمعیتی دولت است و در مورد پیگیری این برنامه ها همانطور که در بند ۱۴ سیاستهای ابلاغی آمده است، وظیفه نظارت بر حین اجرای این سیاستها به مجمع تشخیص مصلحت سپرده شده است. این وظیفه در ۳ بخش قابل تفکیک است؛ یکی در بعد قانونگذاری، یکی در بعد مقررات گذاری است و دیگری در بعد اجرا که ما در همان مرحله اول مانده ایم و هیچکدام عملی نشده است. ما قانونی که ظرفیت تحقق این سیاستها را داشته باشد نداریم و قوانین مانع اجرای سیاستهای ابلاغی جمعیت هم بر جای خود باقی است. دولت هنوز نخواسته یا نتوانسته است مقرره ای را برای تحقق این سیاست‌ها وضع کند. در مرحله اجرا شاخص هایی برای تحقق این سیاستها در مرحله اجرا هم تعریف نکرده ایم و پایه روشنی نداریم، بنابراین به نظر می رسد اجرای این سیاستها از منظر آسیب شناسی باید به صورت جدی تر مورد توجه باشد.

وی در مورد وظایف مجمع تشخیص مصلحت نظام در اجرای سیاستهای کلی جمعیت گفت: مجمع گزارش گیری از نهادها در پیشرفت اجرای سیاستهای جمعیت را آغاز کرده است اما هنوز در اول راه هستیم. مقررات مربوط به نظارت مدت زمان زیادی نیست که ابلاغ شده است و در ابتدای راه ارزیابی و تبیین گزارش‌ها هستیم. یکی از اولویت‌های مجمع برای تهیه گزارش، موضوع جمعیت است که باید در کمیسیون نظارت مجمع پیگیری شود. برای این کار ابتدا لازم است برای سیاستها شاخص گذاری شود زیرا در هر سیاستی ۴ عنصر دخیل است یکی دولت که مجری سیاستها است اما باید سهم هر یک از قوا و زیرمجموعه های آنها نیز تعریف شود. سهم ذی نفعان هم باید شاخص بندی و اندازه گیری شود. به عبارت دیگر باید به این سوال پاسخ داده شود که آیا اجرای این سیاستها تغییری در زندگی ذی نفعان ایجاد کرده است یا خیر؟ نخبگان هم باید در کنار ذی نفعان و نهادهای عمومی و مدنی، در گزارش دهی دخیل باشند. نخستین قدم برای اجرای سیاست‌های جمعیتی تبدیل این سیاست‌ها به قانون است اما مجمع مرجع قانونگذاری نیست. بنابراین باید پیگیر باشیم که دولت و مجلس لوایح و طرح‌های مورد نظر را تهیه کنند تا مرحله بعد که تطبیق این قوانین با سیاستها است در مجمع بررسی شود.

رئیس کمیسیون مشترک مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به ضرورت ایجاد یک تقسیم کار ملی در پیاده سازی سیاست های کلی جمعیت، خاطرنشان کرد: متولی انجام هر اقدام و هر بند سیاستهای جمعیتی باید مشخص شود. به عنوان مثال اگر در سیاستها گفته ایم تسهیلات مناسب به مادران در دوران بارداری باید ارائه شود، لازم است متولی این بند مشخص و سپس برای تحقق آن گزارش تهیه شود. نکته دوم تقسیم کار ملی در گستره جغرافیایی است. باید مشخص کنیم اگر بنا است در مورد تراکم جمعیتی صحبت کنیم متولی چه کسی است. در آسیب شناسی اجرای سیاستهای جمعیتی به این خلاء ها رسیده ایم و حالا که رهبر معظم انقلاب به صورت جدی پیگیر موضوع جمعیت هستند باید همه با هم کمک کنیم.

شورای عالی جمعیت هنوز تشکیل نشده است

در ادامه این نشست کبری خزعلی، رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان گفت: به جای در نظر گرفتن نرخ باروری ۲.۵ یا هر عدد دیگری در برنامه ششم توسعه، بهتر است عدد ۱۵۰ میلیون را طبق فرمایشات رهبر معظم انقلاب در هدف گذاری‌ها در نظر بگیریم. این عدد و راه‌های رسیدن به آن خودش مسیر و نرخ باروری مورد نیاز را مشخص می کند. دولت از ۸۹ تا ۹۰ تلاش‌هایی در جهت ارائه قوانین جمعیت انجام داد و مجلس هم تلاش‌هایی کرد اما این قوانین همچنان در پیخ و خم تصویب مانده است. تقسیم کار ملی باید در شورای عالی جمعیت انجام شود که این شورا هنوز تشکیل نشده است. موضوع تشکیل این شورا به وزارت علوم ابلاغ شده است اما هنوز به نتیجه ای نرسیده ایم. باید مرکز جامع تخصصی کشور در موضوع جمعیت تشکیل شود و در تقسیم کار برای آن در ستاد ملی زن و خانواده تقسیم انجام شود. مقدمات این مساله در سال ۹۲ انجام شد؛ دستگاهای اصلی و همکار هم مشخص شدند و بودجه آن هم پیش بینی شد اما دولت یازدهم آن را کنار گذاشت. بخش مطالعاتی مسائل جمعیتی هم در وزارت علوم پیش بینی شده است اما پس از تغییر مدیریتی کار بی نتیجه مانده است. شرایط به گونه ای است که ما را به این نتیجه رسانده اند که باید مسئول اصلی در موضوع جمعیت را عوض کنیم که اگر این اجازه را به ما بدهند بسیاری از مشکلات حل می شود.

به پزشک‌ها گفته بودند در اتاق عمل کاری کنند که زنان باردار عقیم شوند

وی با تاکید بر تداوم برنامه های کنترل جمعیت و لزوم تغییر در سیاستهای جمعیتی گذشته افزود: به پزشک‌ها گفته بودند در اتاق عمل کاری کنند که زنان باردار عقیم شوند بدون اینکه خودشان متوجه شوند. پزشکان در اتاق عمل لوله رحم مادر را داغ می کنند تا چسبنده شود و حتی در سونوگرافی هم مشخص نمی شود. امروزه داروهایی توزیع می شود که موجب مرگ مادران می شود. این داروها در آفریقا ممنوع شده است اما از سال ۹۰ در داروخانه های ایران توزیع می شود. با همه این شرایط جوانان ما همت زیادی در فرزندآوری داشته اند البته بخشهایی از جامعه هنوز گیج و دودل هستند. عده ای در مجلس شورای اسلامی می گفتند شما می خواهید مشتی &

[ منبع این خبر سایت جهان نیوز اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «هدف‌گذاری برای جمعیت ۱۵۰میلیونی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات