تکمیل موزه قائمشهر به 10 میلیاردریال اعتبار نیاز دارد

عملیات ساخت موزه قائمشهر با تصمیم شورای اسلامی شهر این شهر و توافق با اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری مازندران از سال 1391 در ساختمان قدیمی متعلق به شهرداری واقع در نزدیکی میدان طالقانی آغاز شد .
محسن باستانی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : رنگ آمیزی و ترمیم این ساختمان در همان سال نخست اجرای توافق نامه میان دستگاه های اجرایی ، عملی شد .
وی به کارگیری رنگ سفید در این ساختمان را به دلیل شیوه معماری و رنگ آمیزی دوره رضاشاه نام برد و افزود : متاسفانه در سال هایی که این ساختمان در اختیار برخی دستگاههای اجرایی بود از رنگ نارنجی برای نماسازی این بنا استفاده شد .
رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری قائمشهر اصلاح این شیوه رنگ آمیزی و استفاده از رنگ های مناسب را نخستین اقدام برای موزه شدن این ساختمان قدیمی اعلام کرد .
وی همچنین از صرف هزینه پنج میلیارد ریالی دولت برای ترمیم و بازسازی فضای داخل این ساختمان قدیمی خبرداد و گفت که راه اندازی و تکمیل این موزه به ایجاد بخش های مردم شناسی، کتابخانه و باستان شناسی نیاز دارد .
به گفته باستانی ، اعتبار مورد نیاز برای ایجاد این بخش ها و تامین تجهیزات 10 میلیاردریال است که قرار شد تا این میزان هزینه تکمیل موزه را شهرداری تامین کند .
ساختمان قدیمی شهرداری قائمشهر متعلق به سال 1305 خورشیدی شامل زیر زمین ، همکف و یک طبقه است که سال 1356 در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد .
این بنای تاریخی با حدود 9 دهه قدمت در هسته مرکزی شهر و در نزدیکی میدان طالقانی قائمشهر قرار دارد و به لحاظ معماری از آن با عنوان جلوه ای باشکوه از معماری آن سال ها یاد می کنند .
اقامتگاه رضاشاه در زمان بازدید و حضورش در شمال کشور را می توان نخستین کاربرد این بنای تاریخی نام برد و پس از آن به بیمارستان شیر خورشید سابق و بیمارستان رازی فعلی تغییر کاربری یافت که با ساخت بیمارستان فعلی رازی در نزدیکی امام زاده یوسف رضا (ع) و انتقال کادر درمانی به آن مکان ، سرنوشت تغییر کاربری چندباره این بنای تاریخی به عنوان مجموعه اداری فرمانداری ، شهرداری و شورای اسلامی شهر قائمشهر رقم خورد .
2096/1654

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تکمیل موزه قائمشهر به 10 میلیاردریال اعتبار نیاز دارد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات