انعقاد تفاهم نامه ایران و روسیه در زمینه محصولات نانویی

به گزارش خبرگزاری مهر، رضا اسدی فرد، مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری، با اشاره به انعقاد تفاهم مشترک ایران و روسیه به منظور یکپارچگی استانداردهای برچسب دهی محصولات نانو در نشست بین‌المللی «گواهی‌دهی و برچسب‌گذاری محصولات فناوری نانو»، گفت: در حاشیه نخستین روز این نشست، تفاهم‌نامه‌ای میان ستاد توسعه فناوری نانو ایران و مرکز صدور گواهینامه به محصولات و مدیریت سیستم‌های صنعتی نانو روسیه (‌Nanocertifica) در راستای عملکرد، تست و ارزیابی ایمنی و صدور گواهی‌نامه‌های ایمنی به محصولات صنعتی حوزه فناوری نانو دو کشور به امضا رسید.

وی با بیان این که در این برنامه، بحث‌ها و گفت و گوهایی به منظور رسیدن کشورها به سطحی از هماهنگی و یکپارچگی صورت گرفت تا  آزمون‌های انجام شده در یک کشور، توسط دیگر کشورها معتبر شناخته شود، اظهار کرد: اگر کشورها بتوانند یکپارچگی و هماهنگی را در این حوزه فراهم کنند، با نزدیک شدن و یکپاچگی استانداردها، زمینه تسهیل ورود محصولات کشورها به بازار یکدیگر فراهم خواهد شد.

مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی، لازمه اصلی یکپارچگی و برقراری هماهنگی در برچسب‌دهی محصولات نانو و دیگر حوزه‌های فناوری را همکاری شبکه آزمایشگاهی کشورها با یکدیگر و اهمیت بخشیدن به ضرورت هماهنگی ساختار آزمایشگاهی کشورها دانست و افزود: کشورهای دارای بسترها، تجهیزات و خدمات آزمایشگاهی، در قالب این تعامل خدمات خود را در خدمت بهبود استانداردها قرار می‌دهند و با بهره‌گیری از تجربیات یکدیگر، این استانداردها را ارتقا می‌بخشند.

اسدی فرد، با بیان این‌که کشورهای حاضر در این نشست قصد دارند بر مبنای هماهنگی، هم افزایی و یکپارچگی، همکاری مشترکی را در حوزه استانداردها و برچسب‌دهی محصولات نانو آغاز کنند، اظهارکرد: اساس و مبنای استاندارددهی و برچسب گذاری محصولات نانو، آزمایشات نانویی بودن محصول، عملکرد و مهم‌تر از همه امنیت محصول است.

مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی، با اشاره به توانمندی این شبکه در ایجاد زمینه مناسب برای افزایش بهبود کیفی و هماهنگی در استاندارد و برچسب‌دهی بر مبنای تعامل با دیگر کشورها گفت:  این تعامل، به تایید محصولات از لحاظ کمی و کیفی و مهم‌تر از پیگیری ایمنی، بر اساس همکاری های گسترده تر شبکه‌های آزمایشگاهی کشورها کمک می‌کند.

اسدی فرد با اشاره به بهره مندی از تجربیات و رفع نقاط ضعف بستر آزمایشگاهی کشور بر مبنای این تعامل اظهار کرد: بسیاری از کشورها گستردگی زیرساخت‌های ما را ندارند و  به جرات می توان گفت سطح گستردگی و امکانات موجود شبکه آزمایشگاهی کشورمان در میان کشورهای منطقه منحصر به فرد است.

وی ادامه داد: اما از حیث کیفیت تجهیزات و خدمات ضعف هایی داریم که فضای فراهم شده برای تعامل و همکاری، زمینه برطرف ساختن این نواقص بر مبنای کسب دانش و تجربیات دیگر کشورها را به خوبی فراهم کرده است

نشست بین المللی «گواهی‌دهی و برچسب‌گذاری محصولات فناوری نانو» با حضور نمایندگانی از کشورهای کره‌جنوبی، مالزی، روسیه، تایلند و تایوان و اعضای ناظر همچون قزاقستان، با هدف تبادل اطلاعات و تجربیات در خصوص راهبردهای گواهی‌دهی و برچسب‌گذاری برگزار شد و نماینده هر یک از کشورها به معرفی و بررسی اجمالی سیاست‌ها، برنامه‌ها و فعالیت‌های کشورش در خصوص گواهی‌دهی به محصولات حوزه فناوری نانو پرداخت.

[ منبع این خبر سایت مهر-دانش می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «انعقاد تفاهم نامه ایران و روسیه در زمینه محصولات نانویی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات