افزایش روند فرسایشی ژنتیکی گونه‌های مختلف جانوری در کشور

به گزارش خبرگزاری مهر، بهزاد سرخی گفت: لایحه حفاظت از منابع ژنتیکی در مجلس در مرحله مراحل نهایی شدن است و امیدواریم در سال جدید بتوانیم با رویکرد ملی و بین‌المللی و ثبت این ذخایر به راهکاری مناسب برای حفاظت و بهره‌برداری صحیح از منابع ژنتیکی دست یابیم.

وی افزود: طی دو سال اخیر ستاد توسعه زیست‌فناوری به دلایلی نتوانسته‌ است از بانک‌های ژن حمایت های مالی داشته باشد که امیدواریم امسال این حمایت ها صورت گیرد.

سرخی در خصوص گونه‌‌های در حال انقراض گفت: این بحث پیچیدگی بسیاری دارد و نیازمند حمایت مالی و معنوی و عمل واحد حفاظت درون زیستگاه (In-situ Conservation) مجموعه دستگاه ها و بخش های مرتبط با ذخایر ژنتیکی بخصوص سازمان های ذیربط در امر محیط زیست، جنگل و مرتع و جهاد کشاورزی است.

وی بیان کرد: راه‌سازی، سدسازی، گسترش شهرنشینی، افزایش چرای دام، بلایای طبیعی، تغییر اقلیم، روند نا متناسب اکوتوریسم و بهره برداری بی رویه مصرف کنندگان گونه های ژنتیکی از مراتع و زیستگاه های طبیعی کشور حیات گونه های گیاهی و جانوری را با خطر روبرو کرده است.

رئیس کارگروه زیست‌بانک‌ها و ذخایر ژنتیکی و زیستی ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی در ادامه ابراز کرد: همه عوامل بالا نه تنها حیات گونه‌های گیاهی و جانوری و سایر موجودات را با خطر مواجه کرده بلکه روند فرسایش ژنتیکی گونه های مختلف را تشدید کرده است.

[ منبع این خبر سایت مهر-دانش می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «افزایش روند فرسایشی ژنتیکی گونه‌های مختلف جانوری در کشور» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات