حمله هکری به سایت‌ها ربطی به داعش ندارد/ هیچ سرقتی از سایت‌ها انجام نشده است

به گزارش خبرنگار انتظامی ایرنا ، سردار کمال هادیانفر روز یکشنبه در همایش روسای پلیس آگاهی فرماندهان انتظامی استان‌های سراسر کشور در ستاد ناجا افزود: یک مورد حمله را در تاریخ چهارم خردادماه رصد کردیم که از سه کشور با تمرکز کشور عربستان انجام شده بود؛ آی‌ پی بدست آمده نشان می دهد که حمله هکرها از سمت کشور عربستان صورت گرفته است که مرکز آمار ایران ، سایت مورد هدف، بود.
وی با بیان این که نوع حمله انجام شده به این سایت از نوع «دی فیس» (در این حمله قالب ظاهری سایت تغییر می کند) بوده است، گفت: از نظر فنی هکر ‌عنوان داعس داشته است که در برخی از شبکه و رسانه‌های کشور نام داعش به کار برده شد؛ این در حالی است که این حمله هیچ ربطی به داعش نداشته است.
به گفته هادیانفر، هکرها دارای سابقه بوده اند و سطح هک، سطح متوسط است و فرد هکر شناسایی و آی پی ها از طریق پلیس فتا رصد شده است که با محوریت مرکز ملی کمیسیون عالی امنیت مسئولیت رسیدگی به این موضوع به پلیس فتا واگذار شد.
رئیس پلیس فتا ادامه داد: آی‌پی‌ها به پلیس اینترپل و سایبری عربستان ارسال شد و در زمان حاضر هم در حال پیگیری هستیم؛ چرا که این اقدام، اقدامی مجرمانه به شمار می آید.
هادیان‌فر تصریح کرد: البته کشور عربستان پشت ماجرا نیست و این کار مجرمانه توسط 2یا سه سابقه دار، انجام شده است.
وی اضافه کرد: هشت سایت از تاریخ چهار خرداد تا هشت خردادماه مورد حمله قرار گرفت. 2 سایت مورد حمله دیوایس قرار گرفت که هکرهای آنها شناسایی و اقدامات برای دستگیری آنها انجام شد. 6 سایت دیگر نیز مورد حمله دی‌فیس قرار گرفتند که در این حمله لوگو و پنجره درگاه اصلی مورد جابجایی عکس قرار گرفت.
وی تاکید کرد: سامانه‌های ما امن هستند و هیچ اطلاعاتی مورد سرقت قرار نگرفته است و از سویی دیگر سایت ها با هماهنگی دستگاه‌های ذیربط به شرایط عادی برگشته اند و الان فعالیت دارند.
رئیس پلیس فتا گفت: هکرها در مرحله اول یعنی در تاریخ چهارم خردادماه شناسایی شدند و به صاحبان سایت‌ها و سامانه‌ها که از ضعف برخوردار بودند، تذکرات لازم برای حفظ امنیت سایت‌ها ارائه شد.
وی اضافه کرد: در این زمینه هیچ کار سازمان‌یافته‌ای در کشور اتفاق نیفتاده است و گزارشی از پلیس عربستان دریافت نکرده‌‌ایم. احتمال دارد هکرها احساسی اقدام کرده یا به نوعی آی‌پی داخل را زامبی (سیستمی که قربانی حمله هکر ها می شود) کرده باشند، بر این اساس هیچ اقدام سازمان‌یافته‌ای انجام نشده است و دولت عربستان پشت این ماجرا نیست.
به گزارش ایرنا، ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی هفته گذشته از حمله هکرها و اختلال موقت در سایت های مرکز آمار و ثبت اسناد خبر داد.وی در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد که فقط سایت مرکز آمار و سازمان ثبت اسناد در این زمینه دچار اختلال موقتی شدند.
سایت مرکز آمار ایران نخستین سایتی بود که خبر هک شدن آن به گوش رسید . این سایت در شامگاه چهارم خرداد ماه از دسترس خارج شد و کاربران برای مدتی نتوانستند به هیچ یک از بخش‌های این سایت دسترسی داشته باشند.
بر اساس این گزارش ، هاشم کارگرمعاون توسعه فناوری وخدمات الکترونیک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز در گفت وگو با ایرنا گفت: فقط سایت اطلاع رسانی سازمان مورد هک جزئی قرار گرفته و هیچگونه ورود و حمله‌ای به بانک‌ها و سامانه‌های خدمات ثبتی صورت نگرفته است.
وی افزود: در آخرین ساعات چهارشنبه هفته گذشته(5 خرداد ماه) این هک انجام شد و ساعت 15 روز بعد(پنجشنبه) دوباره ا در دسترس عموم قرار گرفت.

** هنوز نتوانسته ایم سرور تلگرام را وارد کشور کنیم
هادیانفر، رئیس پلیس فتا در بخش دیگری از سخنانش در نشست خبری امروز به شبکه اجتماعی تلگرام نیز اشاره کرد و گفت:هنوز نتوانسته ایم سرور تلگرام را وارد کشور کنیم؛ این در حالی است که 35 درصد جرائم کشور که به پلیس فتا مراجعه و تشکیل پرونده انجام می شود به تلگرام ارتباط دارد.
این مقام مسئول در نیروی انتظامی ادامه داد: جرائم این فضای مجازی در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته 47.5 درصد افزایش داشته است.
هادیانفر اضافه کرد: گفته می شود 23 میلیون تن در کشور در تلگرام حضور دارند اما 15 میلیون تن در این فضا حضور فعال دارند.
وی در مورد برخورد با عنکبوت یک و 2 (پرونده مرتبط با مدلینگ ها ) گفت: به طور طبیعی در رصد های روزانه هر موضوعی که با قانون مغایرت داشته باشد ، شناسایی و برای برخورد قانونی به پلیس های مربوطه ارجاع می شود؛ به همین منظور این مورد نیز به پلیس امنیت اخلاقی ارجاع شد و این پلیس نیز بر اساس وظیفه ذاتی خود باید با این موارد برخورد کند.
هادیانفر تاکید کرد: اطلاعات آنها اعم از شماره حساب و شماره تلفن در فضای مجازی وجود دارد و رصد این افراد کار دشواری نیست.
وی از دیگر اقدامات پلیس فتا را برخورد با شبکه های خرید و فروش مواد مخدر عنوان کرد و گفت: برخورد با توزیع کنندگان، تولید کنندگان و افرادی که در این زمینه آموزش می دهند در فضای مجازی انجام می شود و این افراد شناسایی و برای اقدامات جدی به پلیس مبارزه با مواد مخدر ارجاع می شوند که البته اقدامات خوبی نیز در این زمینه انجام شده است به گونه ای که در این بخش شاهد کاهش 62.5 درصدی جرائم نسبت به مدت مشابه سال گذشته بودیم.
هادیانفر افزود: روزانه یکصد هزار سایت در دنیا راه اندازی می شود و هفته ای 80 هزار سایت با نگاه مجرمانه در دنیا شکل می گیرد بر این اساس باید پلیس فتا شبکه و سایت های مختلف را برای جلوگیری از اقدامات مجرمانه رصد کند.
اجتمام ** 9105 ** 3053** 9314**1776

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-حوادث می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «حمله هکری به سایت‌ها ربطی به داعش ندارد/ هیچ سرقتی از سایت‌ها انجام نشده است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات