فروش بیش از 3 میلیارد پوند تسلیحات از سوی انگلیس به دولت‌های سرکوبگر جهان


دولت انگلیس در سال گذشته میلادی برای 30 کشور جهان مجوز فروش سلاح‌هایی مانند موشک، بمب و نارنجک صادر کرده است که 21 کشور در این لیست بر اساس اعلام وزارت خارجه انگلیس متهم به نقض حقوق بشر، ارتکاب جرایم جنگی و سرکوب اعتراضات بوده‌اند.به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، نشریه آبزرور در گزارشی نوشت: از کشورهایی که انگلیس مجوز فروش تسلیحات به میزان بیش از سه میلیارد پوند را داده است، می‌توان به عربستان سعودی که متهم به انجام جرایم جنگی در یمن است، بحرین، متهم به سرکوب معترضان تظاهرات پس از بهارعربی توسط سربازان دولتش، بروندی، متهم به نقض گسترده حقوق بشر و مالدیو دچار بحران داخلی، اشاره کرد.
بر اساس آمار به دست آمده توسط این نشریه، دولت انگلیس در سال 2014 میلادی تنها مجوز فروش سلاح به ارزش 170 میلیون پوند برای 18 کشور از 27 کشور، به عنوان کشورهای اولویت دار صادر کرده بود.اما بیشترین افزایش فروش به عربستان سعودی تعلق دارد. بزرگ‌ترین صادرات تسلیحاتی انگلیس به عربستان به ارزش 7 /1 میلیارد پوند بوده است که در ماه مه 2015 توافق شده است. در ماه ژوئیه انگلیس صادرات موشکهای هوا به هوای بالستیک به ارزش 990 میلیون پوند را تصویب کرده و در ماه سپتامبر بمبهای زمینی به مبلغ 62 میلیون پوند فروخته شده است. هر سه فروش پس از آغاز بمباران‌های یمن در ماه مارس 2015 انجام گرفته است. در این بمباران‌ها به طور گسترده قوانین حقوق بشری نقض شده و تا کنون بسیاری از غیر نظامیان کشته شده‌اند.
دولت انگلیس در سال 2015 میلادی نیز با وجود نگرانی‌ها درباره وضعیت حقوق بشر در مصر به دنبال کودتای ژوئیه سال 2013 در این کشور و برکنار شدن محمد مرسی، رییس جمهور منتخب، با فروش تسلیحات نظامی به ارزش 84 میلیون پوند به این کشور موافقت کرده است.اندرو اسمیت، عضو کمپین ضد تجارت اسلحه (CAAT) در این باره می‌گوید: این ارقام کاملا روشن می‌کند که دولت در حرف یک چیزی می‌گوید اما در عمل برعکس آن رفتار می‌کند. این تسلیحات به کشورهایی فرستاده می‌شود که وزارت خارجه انگلیس برخی از آنها را به عنوان مستبدترین رژیم‌ها در سراسر جهان معرفی کرده است.وی ادامه می‌دهد: وضعیت انسانی در بسیاری از این کشور در حال وخیم تر شدن است. اما با این حال میزان فروش تسلیحات در حال رشد است. آنها نه تنها به سواستفاده کنندگان از حقوق بشر تسلیحات نظامی می‌فروشند بلکه از آنها حمایت سیاسی هم می‌کنند.انگلیس که بعد از آمریکا دومین صادرکننده بزرگ سلاح در جهان شمرده می‌شود، در سال گذشته میلادی مجوز فروش سلاح به ارزش 7.7 میلیارد پوند به تصویب رسانده است.
در همین راستا، چندی پیش سازمان غیردولتی کمپین ضد تجارت اسلحه، از تصمیم دولت انگلیس برای صادرات تسلیحات به عربستان رسماً به دادگاه عالی شکایت کرد. این پرونده یکی از چالش برانگیزترین پرونده‌ها درباره سیستم صادرات تسلیحات از سال 1997 در انگلیس بوده است.
انتهای پیام


[ منبع این خبر سایت ایسنا-بین المللی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «فروش بیش از 3 میلیارد پوند تسلیحات از سوی انگلیس به دولت‌های سرکوبگر جهان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات