تصفیه ۹۸ درصد آب آشامیدنی کشور/ کاهش ۲۰ برابری وبا و تيفوئيد

به گزارش خبرنگار مهر، محمود نبوی پیش از ظهر امروز در کارگاه ملی مدیریت بیماری های منتقله از آب و غذا که به میزبانی یزد در حال برگزاری است، اظهار داشت: تعداد زیادی از بیماری‌های واگیردار از طریق آب و غذای آلوده منتقل می شود که از جمله آنها می توان به وبا، حصبه، تیفوئید و ... اشاره کرد.

وی با اشاره به وضعیت هر یک از این بیماری ها در کشور بیان کرد: در گذشته وبا شیوع بسیار بالایی در کشور داشت اما اکنون با وجود افزایش جمعیت، میزان ابتلا به وبا در کشور کاهش ۲۰ درصدی داشته است.

نبوی عنوان کرد: در دهه های گذشته جمعیت ۱۰ تا ۲۰ هزار نفری به وبا مبتلا می شدند و عده زیادی نیز بر اثر این بیماری جان خود را از دست می دادند اما اکنون اپیدمی این بیماری به هزار نفر در سال کاهش یافته است.

وی یادآور شد: کشور ما مستعد بیماری وبا است و با شروع فصل گرما هر چند سال یکبار شاهد شیوع اپیدمی این بیماری را در کشور شاهد هستیم.

نبوی خاطرنشان کرد: شیوع این بیماری از دو کانون شرق و غرب یعنی از کشورهای عراق و پاکستان و از طریق مرزها نیز در مقاطعی در کشور شیوع پیدا می کند.

وی افزود: در کشور ما بیش از ۵۰ درصد موارد مشکوک به وبا نمونه برداری می شوند که رقم بسیار بالایی محسوب می شود این در حالی است که دربرخی کشورها، کمتر از پنج درصد موارد مشکوک، مورد آزمایش و نمونه برداری قرار می گیرند.

معاون مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت همچنین با اشاره به شیوع بیماری تیفوئید در دهه ۶۰ و قبل از آن به ویژه در روستاها اظهار داشت: در آن زمان سالانه ۲۰ تا ۳۰ هزار نفر به این بیماری مبتلا می شدند که این آمار اکنون به حدود ۴۰۰ نفر در سال کاهش یافته است.

نبوی با تاکید بر اینکه ارائه آ‌موزش به مردم و بیان توصیه های بهداشتی به ویژه در فصول گرم سال، از ضرورت های پیشگیری از شیوع این بیماریها است.

وی با بیان اینکه این بیماری‌ها اغلب از طریق آب یا غذای آلوده منتقل می شوند، افزود: خوشبختانه اکنون در کشور مشکل چندانی در زمینه آب آشامیدنی بهداشتی وجود ندارد و 98 درصد آب آشامیدنی کشور به لحاظ بیولوژیک تصفیه شده است.

[ منبع این خبر سایت مهر-سلامت می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تصفیه ۹۸ درصد آب آشامیدنی کشور/ کاهش ۲۰ برابری وبا و تيفوئيد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات