«مرکز حکمیت و مشاوره در امور تجاری» بین ایران و روسیه راه اندازی می شود

اجلاس وزرای دادگستری سازمان همکاری های شانگهای اواخر اردیبهشت سال جاری در مسکو برگزار شد.
محمود عباسی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار حقوقی و قضایی ایرنا درمورد
دستاوردهای سفر هیات جمهوری اسلامی ایران به اجلاس وزرای دادگستری سازمان همکاری های شانگهای افزود: فدراسیون روسیه با توجه به جایگاه مهم و تاثیرگذاری که در سازمان شانگهای دارد از چند سال قبل، برگزاری اجلاس وزرای دادگستری سازمان همکاری های شانگهای را در دستور کار خود قرار داد.
وی ادامه داد: همزمان با برگزاری این اجلاس، تمهیدات برگزاری کنگره حقوق بین الملل با حضور وزرای دادگستری کشورهای عضو سازمان شانگهای و سایر مقامات حقوقی و قضایی کشورها و اساتید و اندیشمندان حقوقی از کشورهای مختلف بویژه کشورهای اروپایی و آسیایی فراهم شد.
عباسی گفت: وزیر دادگستری جمهوری اسلامی ایران به ششمین اجلاس وزرای دادگستری شانگهای در سنت پترزبورگ روسیه دعوت شد که بنا به ملاحظاتی وی ماموریت انجام این سفر را به من محول کرد.
رئیس هیات جمهوری اسلامی ایران در اجلاس وزرای دادگستری شانگهای و کنگره حقوقی حقوق بین الملل، یکی از ویژگی های هیات ایرانی را حضور تاثیرگذار علیرضا جمشیدی معاون وزیر دادگستری و رئیس سازمان تعزیرات حکومتی قوه قضاییه برشمرد و افزود: با توجه به سابقه فعالیت وی در معاونت حقوقی و توسعه قضایی قوه قضاییه، او حضور تاثیرگذاری در این اجلاس و دیدار با هیات های مختلف حقوقی داشت.
عباسی با اشاره به وضعیت منطقه و بین الملل و نقش تاثیرگذار روسیه در این مناسبات تصریح کرد: روسیه درصدد ایجاد زمینه تفاهم بیشتر بین کشورهای عضو شانگهای است و اهتمام خاصی در ارائه راهکار مناسب جهت حل معضلات حقوقی و قضایی منطقه و بین الملل در این اجلاس و کنگره حقوقی داشت و به همین دلیل نخست وزیر فدراسیون روسیه در این اجلاس حضور داشت.
وی گفت: در افتتاحیه اجلاس و کنگره بعد از گزارش وزیر دادگستری فدراسیون روسیه، نخست وزیر این کشور سخنرانی کرد و با توجه به نقش و جایگاه سازمان شانگهای در تحولات بین الملل و ضرورت توجه خاص به مباحث حقوقی در عرصه منطقه، بین الملل و بخصوص منطقه شانگهای را مورد تاکید قرار داد و اجلاس وزرای دادگستری شانگهای را بستر مناسبی برای طرح دیدگاه های کشورهای عضو و اندیشمندان حقوقی دانست.
معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری گفت: پس از سخنرانی نخست وزیر فدراسیون روسیه، رئیس داگاه عالی رژیم صهیونیستی برای سخنرانی دعوت شد که هیات جمهوری اسلامی ایران در این هنگام سالن اجلاس را ترک کرد.
وی ادامه داد: عصر همان روز به عنوان سرپرست هیات ایرانی در سخنانی به ارائه دیدگاه های جمهوری اسلامی ایران در زمینه های مختلف حقوقی و قضایی از جمله مبارزه با تروریسم، جرائم سازمان یافته، جرائم سایبری، یکجانبه گرایی غرب و تحمیل قوانین فراسرزمینی آمریکا علیه کشورها، تحریم های یکجانبه و مناسبات حقوقی و قضایی کشورهای عضو پرداختم.
عباسی افزود: در مجموع هیات جمهوری اسلامی با ارائه چهار سخنرانی در مجمع عمومی اجلاس وزرای دادگستری شانگهای پرداخت که دو سخنرانی توسط من و دو سخنرانی توسط رئیس تعزیرات حکومتی قوه قضاییه انجام شد.
معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری، عنوان یکی از سخنرانی های خود را در سمپوزیوم «حق بر سلامت» ذکر کرد و گفت: در این سخنرانی ضمن ارائه تحولات نظام سلامت در جمهوری اسلامی و بخصوص ابلاغ مقام معظم رهبری در حوزه سلامت و تحولات دولت تدبیر و امید، به ارائه پیشنهاداتی در این زمینه پرداختم که مورد استقبال حاضران قرار گرفت.
وی ادامه داد: موضوع تحریم های یک جانبه و دیدگاه های جمهوری اسلامی توسط معاون وزیر دادگستری و رئیس سازمان تعزیرات حکومتی قوه قضاییه ارائه شد.
عباسی افزود: در روز دوم مجمع حقوقی سنت پترزبورگ با حضور کشورهای مختلف جهان از جمله کشورهای آمریکایی و اروپایی سمپوزیوم فضای مجازی برگزار شد که رئیس سازمان تعزیرات حکومتی در زمینه جرائم سایبری به ایراد سخنرانی پرداخت.

** دیدار هیات ایرانی با 14 مقام روسی و کشورهای عضو سازمان شانگهای
رئیس هیات جمهوری اسلامی ایران در اجلاس وزرای دادگستری شانگهای گفت: در این اجلاس هیات ایرانی با 14 مقام روسی و کشورهای عضو سازمان شانگهای و اروپایی دیدار و ملاقات داشت.
وی افزود: در گفت وگوی هیات ایرانی با وزیر دادگستری روسیه، با اشاره به هفت بار ملاقات رهبران دو کشور در سه سال گذشته و دوبار ملاقات وزرای دادگستری دو کشور بر توسعه و تعمیق روابط حقوقی و قضایی دو کشور تاکید کردم.
عباسی ادامه داد: در این دیدار پیشنهاد تشکیل «مرکز حکمیت و مشاوره در امور تجاری» بین ایران و روسیه مورد استقبال مقامات دادگستری روسیه قرار گرفت و مقرر شد ساز و کارهای راه اندازی این مرکز در دستور کار قرار گیرد.
معاون وزیر دادگستری افزود: این مهم از این جهت اهمیت ویژه دارد که در فضای پسابرجام و با گسترش روزافزون مناسبات اقتصادی و تجاری بمنظور تسهیل در رسیدگی و رفع اختلافات تجار دو کشور، این مرکز می تواند راهکار بسیار موثری فراروی تهران و مسکو قرار دهد.
عباسی ادامه داد: در ادامه این دیدار درمورد پروتکل الحاقی معاهده معاضدت قضایی در امور کیفری و تجاری بین ایران و روسیه با وزیر دادگستری روسیه رایزنی شد و به نمایندگی از طرف وزیر دادگستری جمهوری اسلامی ایران و وزیر دادگستری روسیه برای امضا این سند برای سفر به ایران دعوت به عمل آمد که وی پذیرفت در آبان ماه سالجاری به تهران سفر کند.

** دیدار هیات ایرانی با وزیر دادگستری اتریش
معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری با اشاره به دیدار هیات ایرانی با وزیر دادگستری اتریش گفت: در این دیدار با توجه به روابط حسنه دو کشور و سفر اخیر رئیس جمهوری اتریش به ایران و همچنین سفر قریب الوقوع رئیس جمهوری کشورمان به اتریش، توسعه مناسبات اقتصادی تجاری بین دو کشور و ضرورت حمایت حقوقی و قضایی از این مناسبات مورد تاکید قرار گرفت.
وی افزود: پیشنهاد هیات ایرانی به وزیر دادگستری اتریش مبنی بر انعقاد معاهده در زمینه استرداد مجرمان، انتقال محکومین و معاضدت قضایی در امور مدنی، تجاری و کیفری مورد استقبال طرف اتریش قرار گرفت و با توجه به در پیش بودن سفرم به وین مقرر شد در این زمینه هم رایزنی انجام شود.
عباسی گفت: بنا به دعوت قبلی وزیر دادگستری اتریش از وزیر دادگستری کشورمان برای سفر به این کشور و شرکت در کنگره بین المللی حقوق کودک قرار است هیات ایرانی به سرپرستی من از 12تا 14 خرداد ماه به اتریش سفر کند.

** ارائه راهکاری برای انتقال محکومین افغان به ایران
معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری با اشاره به دیدار هیات ایرانی با وزیر دادگستری افغانستان گفت: با توجه به تعداد زیاد زندانیان اتباع افغانستان در ایران، در این دیدار راهکارهای انتقال محکومان افغان به کشور متبوعشان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
وی افزود: در این دیدار وزیر دادگستری افغانستان درخواست آموزش های حقوقی و قضایی از طرف ایران را داشت که مقرر شد با تشکیل کارگروهی مشترک همکاری های مستمری را در زمینه های مختلف حقوقی و آموزشی با این کشور داشته باشیم.

** دیدار با دبیر کل کنوانسیون لاهه
رئیس کارگروه انتقال محکومین جمهوری اسلامی ایران با اشاره به دیدار هیات ایرانی با دبیرکل کنوانسیون لاهه گفت: با توجه به اینکه بیش از 80 کنوانسیون بین المللی در زمینه حقوق بین المللی خصوصی، تعارض قوانین، حقوق کودک و مسایل احوال شخصیه وجود دارد که تا کنون جمهوری اسلامی ایران به هیچ یک از آنها نپیوسته، رایزنی های لازم به منظور بررسی بیشتر موضوع با همکاری دبیر کل کنوانسیون لاهه در مرکز پژوهشهای وزارت دادگستری انجام شد.
عباسی افزود: در ادامه، دیدار و بازدیدی از سرویس (سازمان) ضابطین قضایی فدراسیون روسیه صورت گرفت که نقش بسیار مهمی در زمینه انتقال تجربه دراین زمینه داشت.
وی ادامه داد: با توجه به جایگاه خاص این سرویس که رئیس آن با ابلاغ مستقیم رئیس جمهوری روسیه منصوب می شود و نقش اساسی آن در تجمیع اجرای احکام قضایی و اداری روسیه، جلسه ای با رئیس، معاونان و پرسنل آن صورت گرفت که در این جلسه درمورد ساختار تشکیلاتی ضابطان قضایی در جمهوری اسلامی و نحوه اجرای احکام قضایی و اداری، مباحثی از طرف هیات ارائه شد.
عباسی گفت: در مجموع هیات ایرانی در این سفر با پنج وزیر دادگستری کشورهای روسیه، اتریش، هند، افغانستان و پاکستان دیدار و گفت وگو داشت و همچنین با معاونین وزرای دادگستری روسیه، ارمنستان، آذربایجان و چین دیدار و گفت وگو کردیم.
اجتمام ** 1193 ** 1071

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان ««مرکز حکمیت و مشاوره در امور تجاری» بین ایران و روسیه راه اندازی می شود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات