دود ناشی از استعمال مواد دخانی سلامت خانواده را به خطر می اندازد

دکتر محمدحسین جامی، روز یکشنبه در گفت گو با خبرنگار ایرنا افزود: مصرف سیگار و سایر مواد دخانی متاسفانه روز به روز بیشتر می شود و سلامت جامعه را به خطر انداخته است.
وی ادامه داد: استعمال دخانیات نه تنها سلامت سیگاریها، بلکه سلامت اطرافیان آنها را که در معرض تماس با دود سیگار هستند نظیر کودکان، همسران و وابستگان آنها در منزل و محیط کار تحت تاثیر قرار می دهند.
به گفته وی تماس با دود مواد دخانی موجب بیماری های کشنده در کودکان و اطرافیان اشخاص سیگاری می شود و اثر استعمال مواد دخانی بر سلامت کودکان و نوجوانان دختر و پسر، با دقت کمتری مستند سازی شده است.
وی ادامه داد: شواهدی موجود است، استعمال دخانیات بر بدن کودکان در حال رشد که در معرض دود سیگار قرار دارند، اثر سویی دارد و موجب افزایش تعداد دختران مبتلا به سرطان سینه شود.
وی عنوان کرد: دخانیات سالانه شش میلیون نفر را در دنیا از بین می برد که 600 هزار نفر آنها افرادی هستند، در اثر استنشاق دود مواد دخانی می میرند و اینها زنان و کودکانی هستند که بی گناه قربانی مواد دخانی می شوند.
جامی بیان کرد: با توجه به نقش زنان در مدیریت خانواده و تاثیرگذاری آنها به عنوان الگوی رفتاری نوجوانان و جوانان ، زنان می توانند با افزایش آگاهی خود و فرزندان مانع پیشرفت این معضل در خانواده و جامعه شوند.
وی ادامه داد: خراسان جنوبی از دیر باز مهد فرهنگ و ادب بوده و امروز هم می تواند از این دود خانمان سوز جلوگیری کند و این حرکت عظیم تلاش و تعامل درون بخشی اداره ها و سازمانها را در فرهنگ سازی و آگاه سازی افراد، برای داشتن جامعه ای عاری از دود می طلبد.
وی اظهار کرد: در فاکتورهای شخصیتی، اجتماعی و فرهنگی و محیطی افراد در معرض دود سیگار، باید آگاه سازی انجام شود و نقش مدارس در راستای این مهم غیر قابل انکار است و بعد از خانواده مدارس می توانند مهمترین نقش در این زمینه ایفا کنند.
مسئول کلنیک پیشگیری و ترک دخانیات خراسان جنوبی افزود: مدارس فقط به یک جنبه از آثار سوء بهداشتی مصرف سیگار متمرکز نشوند بلکه به پیامدهای منفی اجتماعی، ایجاد مهارت نه گفتن به تاثیر فشار همسالان و فریب نخوردن از تبلیغات انحرافی این موضوع بیشتر بپردازند.
وی ادامه داد: با توجه به آمار غیر قابل قبول مصرف مواد دخانی در کشور و به طبع آن خراسان جنوبی، در همین راستا در هفته بدون دخانیات که از چهارم تا 10 خرداد ماه ادامه دارد دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، با راه اندازی اتوبوس های سیار با محور پیشگیری و ترک مواد دخانی با استفاده از مشاوران و مشاوره افراد متقاضی پیشگام شده است.
وی افزود: مشاوران در اتوبوس های سیار، سعی می کنند با راهنمایی و آگاه سازی افراد برای جلوگیری از عوارض های بعدی و فرهنگ سازی زندگی عاری از سیگار و این شعار که » سیگارها خاموش و اراده ها روشن»، افراد در معرض را برای اراده روشن و سیگار خاموش راهنمایی می کنند.
2047/3215/

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دود ناشی از استعمال مواد دخانی سلامت خانواده را به خطر می اندازد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات