مهمترین تحولات آمریکای لاتین در هفته گذشته

** شیلی
- دست کم یک نفر در شیلی پس از اینکه یک گروه از نقابداران بعد از تظاهرات گروه های دانشجویی و اجتماعی خواهان تغییرات جدی در سیستم آموزشی کشور ، چند مغازه را به آتش کشیدند ، کشته شد.
در پایان این تظاهرات که روز شنبه در خیابان های مرکزی شهر بندری'والپارایسو' واقع در120کیلومتری شمال غربی سانتیاگو پایتخت شیلی برگزار شد، یک گروه از تبهکاران نقاب زده ، چندین مغازه تجاری که درنخستین طبقه یک ساختمان قدیمی قرار داشتند را غارت کردند.
این گروه پس از سرقت صدها قلم دارو و کالا از یک داروخانه ، آن را به آتش کشیدند که در پی آن ، حریق به سرعت به تمام این ساختمان سه طبقه گسترش یافت .
در این رابطه،دست کم یک نفر که به نظر می رسد نگهبان این مکان بود پس از نجات از سوی آتش نشانان و در حالی که بیهوش بود، جان باخت و هنوز معلوم نیست آیا افراد دیگری در این ساختمان حضور داشتند یا خیر؟
تظاهرات علیه دولت «میشله باشله» رئیس جمهوری شیلی ، بدون هیچ مشکلی در خیابان های مرکزی والپارایسو برگزار شد اما در پایان آن ، یک گروه از افراد نقاب زده موانعی که پلیس گذاشته بود را تخریب کردند.
این وضعیت باعث درگیری های جدی بین تبهکاران و پلیس شد و درجریان آن ، این افراد پلیس را با پرتاب سنگ و اشیاء تیز مورد حمله قرار دادند و پس از آن به غارت مغازه ها و به آتش کشیدن آنها دست زدند.

- یک گروه از دانش آموزان شیلیایی بعد از ظهر سه شنبه با دور زدن موانع امنیتی کاخ ریاست جمهوری شیلی در سانتیاگو پایتخت، موفق شدند با ورود به این محل، به اصلاحات آموزشی اعمال شده توسط «میشله باشله» اعتراض کنند.
معترضان که بخشی از 'شورای هماهنگ کننده دانش آموزان مقطع دبیرستانی' را تشکیل می دهند، با معرفی خود به عنوان گردشگر موفق شدند موانع امنیتی را دور بزنند و هنگامی که وارد حیاط کاخ شدند یک تابلو که روی آن نوشته شده بود «توجه: نبرد امروز آغاز می شود» را به نمایش گذاشتند.
تصاویر پخش شده در شبکه های تلویزیونی نشان می دهند که ماموران پلیس که تعداد آنها بسیار کمتر از شمار تظاهرکنندگان بود، تلاش می کردند آنها را از این محوطه خارج کنند.
این در حالی بود که رئیس جمهوری در زمان وقوع این اتفاقات، در ساختمان مذکور حضور داشت.
«گابریل ایتورا» سخنگوی کنفدراسیون دانش آموزان و دانشجویان شیلی در این مورد گفت: ما دانش آموزان شیلی امروز وارد کاخ ریاست جمهوری شدیم تا به باشله و دولت وی اطلاع دهیم که شکست خوردند. مدل اصلاحاتی که جنبش اجتماعی را مشروعیت نمی بخشد، شکست خورده است.
روزنامه شیلیایی «لا ترسرا» نیز نوشت، 19 نفر در پی این اعتراضات، دستگیر شدند هر چند که تا حال جزییات بیشتری در این مورد در دست نیست.

- اصرار دانش آموزان و دانشجویان در تظاهرات برای ادامه اعتراض علیه اصلاحیه آموزشی به رغم اینکه مجوز برگزاری آن را نداشتند ، منجربه درگیری با پلیس در شهر سانتیاگو پایتخت شیلی شد .
دانش آموزان مقطع متوسطه و دانشجویان روز پنجشنبه در میدان «ایتالیا»ی سانتیاگو تجمع کرده و قصد داشتند که از آنجا تا کاخ ریاست جمهوری شیلی تظاهرات کنند .
پلیس شهری در این رابطه به تظاهر کنندگان مجوز نداده بود تا در این مسیر تظاهرات کنند .
دولت شیلی در این مورد به دانش آموزان و دانشجویان پیشنهاد مذاکره داده بود تا متقاعد شوند بر سر یک مسیر دیگر به توافق برسند اما تظاهر کنندگان این پیشنهاد را رد کرده و اعلام نمودند که به برنامه های خود ادامه خواهند داد و به همین دلیل پلیس شیلی تلاش کردتا این تظاهرات را متوقف کند.
درگیری پلیس و تظاهر کنندگان به مدت 3 ساعت به طول انجامید ، نیروهای امنیتی از آب پاش ها و گاز اشک آور برای متوقف کردن تظاهرکنندگان استفاده کرده بودند و برخی از تظاهرکنندگان نیز با پرتاب سنگ ، بمب بی حس کننده و برپایی موانع علیه پلیس واکنش نشان دادند .


** کوبا
- کوبا روز سه شنبه اعلام کرد از این پس، شرکت های خصوصی کوچک و متوسط می توانند در این کشور پروانه تاسیس بگیرند.
حزب کمونیست کوبا با انتشار گزارشی 32 صفحه ای، اعلام کرد که طرح تاسیس شرکت های کوچک و متوسط در حال افزوده شدن به برنامه توسعه اقتصادی و اجتماعی این کشور است.
طرح یادشده به صورت اصولی در نشست ماه گذشته کنگره سراسر حزب کمونیست تصویب شده بود. کنگره حزب کمونیست هر پنج سال یک بار تشکیل می شود و رویکردهای کلی کشور را تعیین می کند.
در گزارش حزب کمونیست آمده است: دارایی های خصوصی زمانی که در خدمت تولید باشد، به اشتغال، کارایی اقتصادی و رفاه کمک می کند.
دولت کمونیست کوبا تاکنون کسب و کارهای خصوصی را تنها به صورت کار آزاد فردی، مانند رستوران داری یا آرایشگری به رسمیت می شناخت. هرچند بسیاری از این 'کسب و کارهای آزاد فردی' به استخدام کوبایی های دیگر انجامیده و در عمل به شرکت های خصوصی کوچک تبدیل شده اند. با این همه، کار تجاری در کشوری که تجارت خصوصی را به رسمیت نمی شناخت بسیار دشوار بود.

** ونزوئلا
- «انریکه کاپریلس» رهبر مخالفان دولت ونزوئلا روز چهارشنبه تهدید به برگزاری یک همه پرسی با هدف تقلیل دوره دولت «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری کرد و خواهان اعتراضات و تظاهرات بیشتر مردم علیه دولت شد.
کاپریلس در حالی این سخنان را بیان کرد که صدها تن از مردم در کاراکاس به سوی ساختمان دادگاه دوم دادخواهی اداری تظاهرات کردند تا که حکمی را که برگزاری تظاهرات در مقابل شورای ملی انتخاباتی را ممنوع کرده است را به چالش بکشند .
رهبر مخالفان گفت:هدفی که امروز داشتیم برآورده شد زیرا سندی را در اعتراض به حکم دادگاه دوم اختلافات اداری ارائه نمودیم . به همین منظور برنامه تظاهرات های آینده را نیز اعلام خواهیم کرد .
وی که استاندار میراندا (شمال ) است تاکید کرد که 'اگر قوه قضاییه و شورای ملی انتخاباتی به قانون اساسی عمل کنند ، لازم نیست که ملت ونزوئلا به تظاهرات بپردازد اما تا وقتی که این امر رخ ندهد هیچ حکمی وجود ندارد که مانع شود که خواهان احترام به ماده 72 قانون اساسی باشیم '.

- «نیکلاس مادورو» از «ماریانو راخوی» همتای اسپانیایی خود درخواست کرد به ونزوئلا بیاید و در مورد وضعیت اسپانیا بحث و تبادل نظر کنند .
مادورو در حالی روز پنجشنبه این دعوت را انجام داد که راخوی روز جمعه در فراخوان شورای امنیت ملی اسپانیا برای رسیدگی به بحران ونزوئلا جلسه ای را تشکیل داد .
مادورو که در پایان یک تظاهرات دانشجویی در کاخ ریاست جمهوری«میرافلورس» صحبت می کرد ، بار دیگر از وجود یک کمپین جهانی علیه ونزوئلا برای ایجاد یک بحران که به عنوان یک بهانه برای مداخله نظامی ناتو از آن استفاده شود ،انتقاد کرد . وی گفت :در پشت این اقدام ها ، راخوی قرار دارد .

- «نیکلاس مادورو» روز جمعه از افزایش 54 درصدی حقوق برای همه کارکنان بخش دانشگاه ها خبر داد.مادورو گفت هرچند که به دلیل بحران اقتصادی، باید تلاش بیشتری کرد اما این افزایش را انجام می دهد.
وی تصریح کرد که علاوه بر این افزایش حقوق که باعث تحمیل یک هزینه اضافی بیش از50 میلیارد بولیوار معادل با چهار میلیارد و 489 میلیون یورو می شود، یک افزایش 20 درصدی دیگر نیز در ماه سپتامبر اجرا خواهد شد.
مادورو این طور استدلال کرد که کارکنان دانشگاه ها نباید در مقایسه با دیگر کارکنان بخش دولتی که چندین افزایش حقوق برای جبران تورم داشته ا ند، عقب بمانند.
رئیس جمهوری ونزوئلا همچنین از یک سرمایه گذاری جدید 900 میلیون بولیواری معادل با 80 میلیون یورو در 106 پروژه دانشگاهی خبر داد.

- ادامه فقدان باران به ویژه در روزهای اخیر که سطح بالاتری از بارش انتظار می رفت ، دولت ونزوئلا را مجبور کرد که رژیم ویژه روزهای کاری را با هدف صرفه جوئی انرژی ، 15 روز دیگر تمدید کند .
«اریکا فاریاس» استاندار 'کوخدس' (مرکز- شمال )، روز شنبه در مورد این رژیم ویژه که بر اساس آن کارمندان دولت فقط روزهای دوشنبه و سه شنبه کار می کنند اعلام کرد که این اقدام که از روز 23 آوریل (2 اردیبهشت )، آغاز و یک بار نیز تمدید شده ، همچنان ادامه خواهد داشت .
وی افزود:به این دلیل که بارش هایی که انتظار آن را داشتیم کافی نبودند ، تصمیم گرفتیم که برای داشتن شرایط مطلوب به انتظار ادامه دهیم با این هدف که بتوانیم خدمات بهتری را به مردم کشور ارائه دهیم .
فاریاس در این رابطه خواهان 'درک' مردم ونزوئلا شد و از آنها تقاضا کرد که همچنان به استفاده جیره ای انرژی ادامه دهند .این اقدامات ، با هدف جلوگیری از توقف فعالیت نیروگاه برق آبی «گوری» پس از افت شدید سطح آب سد ناشی از کمبود باران اتخاذ شدند .این نیروگاه ، 63 درصد انرژی برق کشور را فراهم می کند .

- گارد ملی بولیواری ونزوئلا در عملیاتی که منجربه دستگیری 10 قاچاقچی مواد مخدر و کشف و ضبط نزدیک به چهار تن مواد شد ، یک شبکه مرتبط با کارتل لوس زتاس مکزیک را متلاشی کرد .
روز پنجشنبه ، «نستور روه رول» فرمانده پلیس ونزوئلا در این رابطه گفت این عملیات ها در استان های 'تاچیرا' در غرب و 'کارابوبو' و 'وارگاس' در شمال کشور انجام شد ، این باند قاچاق مواد قصد استفاده از خاک ونزوئلا برای حمل مواد مخدر را داشتند .
وی اضافه کرد :سرکرده این شبکه فردی به نام «نیکلاس آگودلو بخارانو» بوده که پلیس بین الملل « اینترپل» وی را نه تنها با کارتل های مواد مخدر مکزیک بلکه همچنین با کارتل های کلمبیایی مرتبط کرده است .
روه رول ضمن اشاره به اینکه قاچاقچیان قصد داشتند مواد مخدر را به آمریکای مرکزی ارسال کنند ، خاطرنشان ساخت :ما بر تعهد خود در مبارزه با قاچاق بین المللی مواد مخدر تاکید می کنیم .

** مکزیک
- معلمان مکزیکی در دهمین روز اعتراضات خود در سطح ملی علیه اصلاحات آموزشی اعمال شده از سوی دولت «انریکه پنیا نیئتو» رئیس جمهوری این کشور با پلیس درگیر شدند.
معلمان بخش هفتم اتحادیه ملی کارمندان آموزش و پرورش روز چهارشنبه به وقت محلی هنگامی به درگیری با پلیس پرداختند که مأموران مانع بسته شدن راه های شرقی و غربی جاده «توکستلا گوتیئرز» در شهر 'چیاپاس' واقع در جنوب شرقی کشور شده بودند.
این امر باعث شد که معلمان به سوی پلیس، اشیاء مختلف از جمله سنگ پرتاب کنند که پلیس نیز در واکنش، به پرتاب گاز اشک آور و گلوله های لاستیکی پرداخت.
این نا آرامی ها در حالی صورت گرفته است که هزاران معلم، تظاهرات خود از چندین ایالت کشور به سوی مکزیکو سیتی پایتخت را آغاز کرده و روز چهارشنبه در مقابل یکی از ساختمان های وزارت کشور تحصن کردند.
معلمان از دولت می خواهند اصلاحیه آموزشی را لغو کند و به میز مذاکرات با کارشناسان این بخش بازگردد.

** ال سالوادور
- مقامات السالوادور روز جمعه اعلام کردند، جسد «کارلوس آرماندو لموس» کنسول افتخاری پاناما را در حالی که یک گلوله به سر وی اصابت کرده بود در سن سالوادور پایتخت کشور کشف کردند .
وزارت امور خارجه ال سالوادور در این رابطه ضمن تایید مرگ لموس که در داخل خودرو اش پیدا شد، بیانیه ای را برای دادن اطلاع ناپدید شدن این دیپلمات که به مدت 17 سال در این سمت بود، منتشر کرد .
وزارت امور خارجه این کشور که خود مسئولیت پیگیری تحقیقات را بر عهده گرفته ، در صدد پیگیری این مساله است مبنی بر این که آیا این حادثه یک قتل بوده یا یک خودکشی می باشد .
لموس بیش از 20 سال بود که به عنوان دیپلمات برای پاناما فعالیت می کرد. افزون بر آن ، وی مالک شرکت السالوادوری «مونته سال» که به فروش ماشین آلات برای فرآیند قهوه می پردازد، بود .

** برزیل
- پلیس برزیل در تعقیب بیش از 30 مردی است که مظنون به تجاوز به یک دختر نوجوان در شهر «ریودوژانیرو» هستند و فیلم آن را در شبکه های اجتماعی منتشر کرده اند.
گزارش های منتشره در رسانه های بین المللی و شبکه های اجتماعی حکایت از این دارد که پخش خبر این تجاوز، جامعه برزیل را در آستانه برگزاری المپیک ریو در شوک فرو برده است.
بازیهای المپیک تابستانی 2016 قرار است در ماه اوت (مرداد) در شهر 'ریودوژانیرو'ی برزیل برگزار شود.
این دختر نوجوان که به خانه دوستش رفته بوده در آنجا 'از هوش رفته' و وقتی به هوش آمده خود را برهنه در میان مردان مسلح یافته است.
پلیس برای مظنونان این حمله از جمله دوست قربانی حکم جلب صادر کرده است.
انتشار فیلم تجاوز واکنش گسترده ای در شبکه های اجتماعی داشته و برزیل را در شوک فرو برده است.
بعد از انتشار خبر و ویدئوی این تجاوز، در شبکه های اجتماعی کارزاری آنلاین علیه 'فرهنگ تجاوز' در برزیل راه افتاده است.
اروپام *1*491**1856

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مهمترین تحولات آمریکای لاتین در هفته گذشته» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات