دادگاه اعلام نظر درباره مشکل پارلمان عراق به تعویق افتاد

به گزارش خبرنگار ایرنا، جلسه دادگاه روز یکشنبه با حضور 'مدحت محمود' رییس دادگاه عالی قانون اساسی و دیگر اعضای دادگاه و معترضان دو طرف دعوا دربغداد برگزار شد و بعد از ارائه ادله هر طرف، دادگاه یک هیات کارشناسی برای بررسی اعتراضات دوطرف متخاصم تشکیل داد.
براساس اعلام دادگاه عالی قانون اساسی عراق، این هیات از کارشناسان، شش روز فرصت دارند که بعد از بررسی تمامی ادله ها نظر کارشناسی خود را در خصوص اعتراضات دو طرف دعوا و قانونی بودن یکی از جلسات پارلمان اعلام کنند.
پارلمان ملی عراق در نیمه آوریل 2016 برسر انجام اصلاحات، تغییر کابینه و روسای سه گانه کشور به دو دسته سیاسی تقسیم بندی شد که یکی مدافع تغییرات گسترده در کشور است و به 'جبهه تحول خواه' معروف شد و دیگری خواستار انجام تغییرات در چارچوب قانون اساسی عراق است و به 'جبهه قانون گرا' شهرت یافته است.
جبهه تحول خواه در 14 آوریل گذشته به صورت یکجانبه هیات رییسه پارلمان را کنار زد اما جبهه مقابل این جلسه را غیر قانونی و فاقد حدنصاب قانونی دانست.
جبهه قانون گرا در 26 آوریل جلسه ای با حضور هیات رییسه قبلی تشکیل داد که جبهه مقابل به قانونی بودن آن اعتراض کرد و متعاقب این اختلافات پارلمانی بود که تعدادی از تظاهرکنندگان وارد منطقه امنیتی سبز شده و ساختمان پارلمان را در 30آوریل گذشته اشغال کردند.
به دلیل تشدید اختلافات و نرسیدن به توافق بین دو جبهه پارلمانی، تظاهرکنندگان در 19 ماه می گذشته بار دیگر وارد منطقه امنیتی سبز شده و این بار ساختمان هیات دولت را اشغال کردند.
متعاقب این دو حادثه بود که دو جبهه پارلمانی تصمیم گرفتند که به دادگاه قانون اساسی مراجعه کرده و مشکل را از طریق دادگاه حل و فصل کنند.
اولین جلسه دادگاه عالی قانون اساسی اواخر هفته گذشته برگزار شد و قرار بود امروز اعلام نظر کند که هیات رییسه دادگاه جلسه تصمیم گیری نهایی را به هشتم ژوئن (چهارشنبه هفته آینده) موکول کرد.
جبهه تحول خواه و قانون گرا برخلاف احزاب سنتی عراق که معمولا در انحصار قومیتی و مذهبی هستند، این دو جبهه پارلمانی قالب سنتی سیاسی عراق را درهم شکسته و ترکیبی از جریان های مهم سیاسی و بافت های اجتماعی، قومیتی و دینی عراق را تشکیل داده اند.
گزارش ها حاکیست که عدم اعلام نظر دادگاه درباره مشکل پارلمان، باعث شده است که جلسه عمومی پارلمان ملی که قبلا هیات رییسه مجلس نمایندگان عراق، تاریخ امروز یکشنبه را برای آن تعیین کرده بود، به وقت دیگری موکول شود.
خاورم *4*353*1770*1144

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دادگاه اعلام نظر درباره مشکل پارلمان عراق به تعویق افتاد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات