«آ‌زاده رحمان» عضو مجلس ملی تاجیکستان شد

آ‌زاده رحمان روز 14 آوریل سال جاری میلادی ( 26 اردیبهشت) در پنجمین اجلاس مجلس ملی برای عضویت در این مجلس پیشنهاد شده بود که امروز یکشنبه نمایندگان هر دو مجلس به اتقاق آرا از عضویت رحمان در مجلس ملی ( مجلس فرادستی تاجیکستان) طرفداری کردند.
آزاده رحمان، جایگزین «بختیار خدایار زاده» شده است که به عنوان رئیس کمیسیون مرکزی انتخابات و همه پرسی انتخاب شده بود و بر اساس قانون دیگر حق عضویت در این مجلس را نداشت.
«آ‌زاده رحمان» 38 ساله پنج فرزند دارد. سال‌های 2005 تا 2007 کاردار فرهنگی سفارت تاجیکستان در آمریکا، سال‌های2007 تا 2009 رئیس کنسولی وزارت خارجه، سال‌های 2009 تا 2014 معاون وزیر خارجه و از 15 می سال 2014 معاون اول وزیر خارجه تاجیکستان بود. وی 27 ژانویه سال 2016 هم به عنوان رئیس دستگاه اجرایی نهاد ریاست جمهوری تعیین شد.
نمایندگان مجلس ملی تاجیکستان در مقایسه با مجلس نمایندگان (مجلس پایین دستی) به طور مستقیم و با رای مردم انتخاب نمی شوند.
25 نماینده از 33 نماینده مجلس ملی از طریق رای گیری در جلسات مشترک نمایندگان استان های خود مختار بدخشان کوهستانی، سغد و ختلان و شهر دوشنبه و نواحی حصار و رشت انتخاب می‌شوند. هشت عضو د‌یگر مجلس ملی را رئیس جمهوری تعیین می‌کند.
«قهار محکم‌اف» به عنوان رئیس جمهور سابق تاجیکستان نیز عضو عمری (دایمی) مجلس ملیست.
مجلس ملی قوانین تصویب شده از سوی مجلس نمایندگان را تایید یا رد می کند و همچنین صلاحیت تعیین و برکناری مدیران و دادرس‌های دادگاه قانون اساسی، دادگاه عالی و دادگاه عالی اقتصادی را دارد،‌ تعیین و برکناری دادستان کل و معاونان او نیز با موافقت این مجلس بالا دستی تاجیکستان صورت می‌گیرد .
از زمان تاسیس مجلس ملی تاجیکستان در سال 2000 رئیس این مجلس را «محمدسعید عبیدالله اف» شهردار شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان بر عهده دارد.
آساق**1663**

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان ««آ‌زاده رحمان» عضو مجلس ملی تاجیکستان شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات