حکومت نظامی آلبر کامو در تهران

تینو صالحی قصد دارد نمایش ˝حکومت طاعون˝ را بر اساس ˝حکومت نظامی˝ آلبر کامو در سالن استاد ناظرزاده مجموعه ایرانشهر به صحنه ببرد. هنرآنلاین: تینو صالحی قصد دارد نمایش ˝حکومت طاعون˝ را بر اساس ˝حکومت نظامی˝ آلبر کامو در سالن استاد ناظرزاده مجموعه ایرانشهر به صحنه ببرد.

 تینو صالحی کارگردان و بازیگر تئاتر در مورد تازه‌ترین نمایشی که قصد اجرای آن را دارد به خبرنگار هنرآنلاین گفت: مهرماه امسال نمایشی با عنوان "حکومت طاعون" را در سالن استاد ناظرزاده کرمانی مجموعه ایرانشهر به صحنه می‌برم.

او بیان کرد: مقدمات کار را از چند ماه قبل فراهم کرده بودیم و تمریناتی را به شکل پراکنده انجام دادیم، به سالن‌های دیگری هم درخواست داده بودیم که امکان‌پذیر نشد. ما جزء گروه‌های ذخیره اجرا در ایرانشهر بودیم که خوشبختانه این فرصت به دست آمد.

حکومت طاعون˝ به ایرانشهر می‌رود / تینو صالحی از تازه ترین نمایش خود می‌گوید

صالحی با ارائه توضیحاتی در مورد این نمایش اظهار کرد: این اثر با نگاهی به کتاب "حکومت نظامی" آلبر کامو نویسنده، فیلسوف و روزنامه‌نگار فرانسوی است. نمایشنامه "حکومت طاعون" اثری مجزا به حساب می‌آید و همانطور که گفتم نگاهی به اثر کامو دارد. متن "حکومت نظامی" اوایل قرن بیستم نوشته شده اما به شرایط کنونی اجتماعی و سیاسی ما نزدیکی دارد. در واقع پارودی وضعیت کنونی ماست.

کارگردان نمایش "وو" با تاکید بر سختی این متن و اجرای کاری بر اساس آن توضیح داد: این متن یکی از آثار بزرگ جهان است که همه آن را خوانده‌اند و طبیعتا اجرای‌اش ریسک دارد. برداشت از اثر کامو جرات خاصی می‌خواهد اینها را می‌دانم. معتقدم، متن هر نویسنده بزرگ دنیا زمانی که از زبان خودش به زبان دیگری ترجمه شود، دیگر متن آن نویسنده نیست. چراکه ادبیات آن نویسنده نیست. بخش بزرگ یک نمایشنامه ادبیات آن است. فردی که متنی را ترجمه می‌کند، هرقدر هم مترجم بزرگی باشد خلقی است که او از آن اثر داشته است، در واقع یک نوع بازنویسی شده است. ما به اتفاقات وفاداریم وگرنه به لحاظ ادبیاتی وفاداری وجود ندارد. اگر بخواهم کامو را به فرانسه اجرا کنم، صد در صد به ادبیات آن وفادار خواهم بود.

او ادامه داد: شاید نویسنده‌ای در دوره‌ای می‌نوشته و معروف بوده است اما اکنون من به عنوان جوانی که وارد تئاتر شدم نمی توانم این شیوه نمایشنامه‌نویسی را قبول کنم. طغیان و اعتراضی در من است که در آنها وجود ندارد. خودم را متعلق به نسلی می‌دانم که نسل طغیان است؛ طغیان بر علیه قواعد. هرچند نسل دیگری از دانشجویان می‌آیند که نسل معترض دیوانه‌اند و چهارچوبی برای‌شان وجود ندارد. آنها تئاتر را عوض می‌کنند.

صالحی در ادامه عنوان کرد: این کار ترجمان من از این متن است. اگر غیر از این باشد باید کار کامو را نمایشنامه خوانی می‌کردم. من علاقه ندارم نمایشنامه "هملت" را همانگونه که هست به صحنه ببرم. نمایشنامه‌نویسی آنها با ما آنچه ما انجام می‌دهیم سنخیتی ندارد. نسل جوان آن را نمی‌پذیرد چون کلاسیک است. دو دو تا چهارتا است. من دوست دارم تئاتری به صحنه ببرم که دو ضرب دو آن سه شود. پای این موضوع می‌ایستم. بارها چوب شیطنت تجربه‌گرایانه‌ام را خوردم، اما برایم مهم نیست. اکنون به دنبال تجربه دیگری هستم. نمایشی است که یکسری از چهارچوب‌ها را می‌شکند.

کارگردان نمایش "مم و زین" همچنین در رابطه با اینکه آیا قصد بازی در نمایشی را دارد نیز گفت: امسال در نمایش "یافت آباد" بازی کردم که از حضور در آن بسیار راضی‌ام. سال گذشته در نمایش های مختلفی بازی کردم. دوست دارم خاطره خوب کار مساوات را حفظ کنم. قطعا کار می‌کنم اما در نقشی ویژه باشد، در غیر اینصورت بازی نمی‌کنم.

[ منبع این خبر سایت برترین ها- فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «حکومت نظامی آلبر کامو در تهران» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات