ارائه آموزش‌های جدید شغلی/ افزایش بودجه آموزش‌های مهارتی

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدامین سازگارنژاد با بیان اینکه سهم بودجه آموزش و پرورش ۶۹ درصد و آموزش عالی ۲۹ درصد است، گفت: سهم سازمان فنی و حرفه ای از بودجه آموزشی ۴۰۰ هزار میلیارد ریالی کشور تنها ۱.۴ درصد است. معاون وزیر تعاون، کار و رفاه افزود: این سازمان برای آموزش مهارت های مورد نیاز همه بخش ها آمادگی دارد.

سازگارنژاد افزود: ۱۰ سال است که از تکنولوژی آموزش شبیه سازی در آموزش فنی و حرفه ای عقب مانده ایم که باید به سرعت جبران کنیم. وی درباره رابطه میان بودجه آموزش های مهارت و سهم آن در تولید ناخالص داخلی گفت: رابطه معناداری بین این دو مقوله وجود دارد اما سهم اندک بودجه آموزش مهارت در ایران از سهم کل بودجه آموزشی دشواری های زیادی را در این مهم ایجاد می کند.

وی با اشاره به اینکه سهم بودجه آموزش های مهارت در سال ۱۳۹۴ از بودجه آموزشی کشور ۱.۲۵ درصد بود گفت: این سهم در بودجه سال جاری به ۱.۴ درصد رسیده که هنوز بسیار اندک است. باید برای افزایش بودجه آموزش های مهارتی در کشور نگاه هوشمندانه داشته باشیم و بتوانیم برنامه ریزان بودجه ای را برای تخصیص بودجه آموزش های مهارتی در کشور قانع کنیم.

این مقام مسئول در وزارت کار درباره اقتصاد مقاومتی بیان داشت: با توجه به نامگذاری سال ۱۳۹۵ به نام سال «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» باید اقتصاد را درونزا کنیم و برای تحقق این مهم به ارتقای آموزش های فنی و حرفه ای نیاز داریم.

سازگارنژاد تاکید کرد: درونزا کردن اقتصاد می تواند ما را از گزندهای بیشمار بیرونی مصون نگه دارد و از دید دولت حصول به اقتصاد مقاومتی آینده ساز رشد و توسعه است. وی ضمن اشاره به دوره پسابرجام گفت: شرایط جدیدی در اقتصاد کشور ایجاد شده که رشد با ثبات غیرتورمی را در طول برنامه پنجساله ششم فراهم کرده است.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه با اشاره به حرکت تدریجی اقتصاد ایران به سوی رونق گفت: یکی از کارهای مهمی که در چند ماهه اخیر در سازمان آموزش فنی و حرفه ای انجام شده، ساماندهی ۳۰ درصد از وضعیت کارکنان حق التدریسی است که با رایزنی های انجام شده با سازمان مدیریت و برنامه ریزی وضعیت مابقی کارکنان حق التدریسی به تدریج مشخص خواهدشد.

وی از جلوگیری از آموزش های موازی در سازمان آموزش فنی و حرفه ای در بخش دولتی خبر داد و بیان داشت: قرار است از این پس از آموزش های موازی در بخش دولتی که بخش خصوصی هم عهده دار آموزش مهارت است، جلوگیری شود. در سال ۱۳۹۵ توجه ویژه ای به آموزش های سفارشی شده، آموزش هایی که مورد نیاز بازار و اثر بخش باشد.

معاون وزیر کار با تاکید بر اینکه همه کسانی که آموزش های مهارت کسب می کنند منتج به یافتن شغل نمی شود اظهارداشت: آموزش های مهارت بر سه گونه اند. دسته نخست مهارت هایی که افراد کسب می کنند و با مهارت نحوه زندگی آنها ارتقا می یابد. دسته دوم آموزش های تکمیلی برای شاغلان در بازار کار و دسته سوم آموزش مهارت برای جویندگان کار است.

وی گفت: به دنبال نشست های متعددی که با معاونت های اشتغال و تعاون وزارتخانه داشتیم اعلام کردیم سازمان آموزش فنی و حرفه ای آمادگی کامل برای نیازهای آموزشی در تمام بخش ها را دارد و می تواند استانداردها و برنامه آموزشی خود را با نیاز بازار کار منعطف کند.

[ منبع این خبر سایت مهر-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ارائه آموزش‌های جدید شغلی/ افزایش بودجه آموزش‌های مهارتی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات