فاکتور 800 میلیونی «خندوانه» روی میز ارشاد/ قرنطینه شدن 11 ساعته ناشران

هنوز واکنشی از خانه کتاب در پاسخ به برخوردهای نامناسب دست‌اندرکاران برنامه خندوانه با 300 نویسنده و ناشر داده نشده است و با وجود نارضایتی میهمانان، خندوانه از ارشاد مطالبه 800 میلیون تومانی دارد.
به گزارش آنا، 300 تن از اهالی قلم و نشر که روز 19 اردیبهشت‌ماه برای شرکت در برنامه خندوانه از سوی خانه کتاب و ارشاد راهی استودیو ضبط این برنامه شده بودند، با برخوردهای آزاردهنده‌ای روبرو شدند و انتظار داشتند مدیران فرهنگی در حمایت از آن‌ها اقدام کنند، اما نه تنها تا کنون اقدامی صورت نگرفته، بلکه خندوانه 800 میلیون تومان در ازای این حضور می‌خواهد.
قرنطینه شدن نزدیک به 11 ساعت اهالی نشر و قلم، گرما و تشنگی، برخوردهای تند و نامناسب برخی از کارکنان این برنامه تلویزیونی، رعایت نشدن شأن میهمانان فرهنگی در تراکم میهمانان عادی و ... از جمله مواردی بوده که نویسندگان و ناشران حاضر در برنامه خندوانه از آن ناراضی بودند و حتی آن‌ها را به ترک استودیو (یا همان سوله‌های ضبط برنامه که خارج از بافت شهری هستند) واداشته، از جمله موارد نارضایتی آنان بوده است.
پیش از این مجید غلامی جلیسه، مدیرعامل خانه کتاب درباره اتفاقاتی که در طول این برنامه رخ داده گفته بود: «من هم گزارش‌های ناراحت کننده‌ای در این خصوص شنیده‌ام زیرا پای آبروی خانه کتاب و جامعه اهل قلم و نشر به میان است.»
وی درباره روند برنامه‌ریزی این رویداد،‌ توضیح داد: «خانه کتاب مجری این طرح نبوده است؛ بلکه تصمیم از سوی معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد گرفته شده و تنها از خانه کتاب خواسته‌اند با استفاده از اطلاعات اهالی قلم و نشر که در اختیار دارد، کار دعوت از 300 نفر را به عهده بگیرد.»
وی ضمن بیان این مطلب که گزارش چند تن از کارکنان خانه کتاب که در این سفر نویسندگان و اهالی نشر را همراهی می‌کردند، حکایت از نامناسب بودن شرایط و نارضایتی‌ها داشت، خاطر نشان کرد: «متاسفانه از آنجا که گوشی‌های همراه این جمع در بدو ورود به محل ضبط از آن‌ها گرفته شده بود، امکان تماس و اطلاع از شرایط را نداشتیم.»
مدیرعامل خانه کتاب گفت: «با وجود اینکه خانه کتاب مجری این برنامه نبوده و هماهنگ‌کنندگان از معاونت امورفرهنگی وزارت ارشاد باید پاسخگو باشند، اما به شخصه از ناراحتی اهالی قلم و نشر متاسفم و از آن‌ها عذرخواهی می‌کنم. ضمن اینکه موضوع را پیگیری خواهم کرد؛ اگرچه همانطور که گفتم مسئولان و مدیران معاونت امور فرهنگی باید جوابگو باشند.»
جزئیات این اتفاق را در نمایشگاه کتاب تهران از نیکنام حسین‌پور –یکی از مدیران معاونت امور فرهنگی ارشاد- جویا شدیم. مطابق با اظهارات ایشان، مقرر شده بود خانه کتاب بعد از اتمام ایام نمایشگاه شکایت اهالی قلم و نشر را به شکل مناسبی طرح و پیگیری کند؛ اما بعد از گذشت 15 روز از اتمام نمایشگاه بیست و نهم، نه تنها هیچ اقدام و واکنشی از سوی این مرکز و معاونت فرهنگی وزارت ارشاد صورت نگرفته، بلکه صحبت از مطالبه 800 میلیونی خندوانه به ازای حضور اهالی قلم و نشر به میان آمده است.
نیکنام حسین‌پور مشاور منابع و امور انسانی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفته است: «در حال بحث هستیم. آنها این مطلب را عنوان کردند، ولی ما موافقت نکرده‌ایم در حال رایزنی برای کاستن این مبلغ هستیم تا در حد ظرفیت‌های استفاده شده پرداخت صورت گیرد.»
وی همچنین در پاسخ به این سوال که مدنظر ارشاد چه رقمی است و آیا این مبلغ را پرداخت خواهید کرد، اعلام کرده: «هنوز برای عدد به جمع بندی نرسیده ایم در حال رایزنی هستیم.»با توجه به شواهد و قرائن نظر می‌رسد نه تنها قرار نیست نارضایتی و بی‌حرمتی به اهالی فرهنگ، از سوی متولیان فرهنگ کشور صورت بگیرد، بلکه مدیران ارشاد راضی شده‌اند (مطابق با مواد قراردادی که عقد شده است) نهایتا با پایین آوردن این رقم، از کنار حوادث رخ داده بگذرند. این درحالی است که انتظار اهالی فرهنگ و نشر، چیز دیگری است!

[ منبع این خبر سایت عصر ایران-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «فاکتور 800 میلیونی «خندوانه» روی میز ارشاد/ قرنطینه شدن 11 ساعته ناشران» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات