گزارش نشست معاون مطبوعاتی با خبرنگاران حوزه رسانه


حسین انتظامی در دیدار و گفت‌وگو با خبرنگاران حوزه رسانه که صبح امروز انجام شد، بر لزوم تشکیل انجمن‌های صنفی تخصصی رسانه‌ها و خبرنگاران تاکید کرد و گفت: این تشکل به حرفه‌ای بودن خبرنگار و متخصص شدن روزنامه‌نگار کمک می‌کند.
به گزارش خبرنگار بخش رسانه ایسنا، جلسه دیدار و گفت‌وگوی خبرنگاران حوزه رسانه با معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح یکشنبه - نهم خرداد ماه - در ساختمان معاونت مطبوعاتی برگزار شد.
در این نشست خبرنگاران همچون گذشته دغدغه‌ها و مشکلات صنفی خود را با معاون مطبوعاتی در میان گذاشتند.
انتظامی در این نشست درباره لزوم تشکیل انجمن‌های صنفی خبرنگاران، مزیت رتبه‌بندی خبرگزاری‌ها و مطبوعات، تشویق خبرگزاری‌ها به بیمه کردن خبرنگاران، هجرت از سایت سمان و مزایای سایت جدید خبرنگاران تاکید کرد و درباره جشنواره مطبوعات، نمایشگاه مطبوعات و همچنین نام‌گذاری خیابانی به اسم زنده‌یاد حسین قندی نکاتی را یادآور شد.
معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تاکید بر تشکیل انجمن‌های صنفی خبرنگاران خاطرنشان کرد: از مزیت‌های تشکیل انجمن صنفی خبرنگاران این است که به تخصصی شدن خبرنگار و ارتقاء حرفه‌اش کمک می‌کند و منجر به این می شود که ما روزنامه‌نگاران تخصصی داشته باشیم؛ همچون تشکل‌های خبرنگاران ورزشی، انجمن عکاسان، انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان، انجمن خبرنگاران دفاع مقدس و ... .انتظامی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا درباره‌ی نام‌گذاری خیابانی به اسم حسین قندی، یک سال پس از درگذشت این استاد برجسته ارتباطات، اظهار کرد: قطعا رایزنی‌هایی در این خصوص صورت گرفته است اما این مساله را باید از رییس دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها دکتر علی‌آبادی پیگیری کنید؛ بنده از قواعد و پروسه نام‌گذاری‌ها اطلاعی ندارم.
او در بخشی دیگری از گپ‌وگفت خود با اهالی رسانه به طرح رتبه بندی روزنامه ها، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری اشاره و این طرح را مبنای اجرایی بسته های حمایتی و طرح های معاونت مطبوعاتی عنوان کرد و گفت: این طرح با همت مدیران رسانه ها و خود صنف، انجام شده و مورد اقبال خود رسانه ها نیز قرار گرفته است. کمترین منفعت رتبه بندی، رعایت عدالت واقعی در حمایت‌های مادی و غیر مادی است تا همه رسانه ها به یک شکل و در یک سطح دیده نشوند و ذینفعان مشترک از جمله مخاطب، آگهی دهنده، دستگاه ها و روزنامه نگاران بتوانند ارزیابی دقیق و یکسان حرفه ای از وزن هر رسانه داشته باشند.
معاون مطبوعاتی ادامه داد: همه ضوابط رسانه‌ها را روی طرح رتبه‌بندی آنها بنا گذاشته‌ایم؛ به عنوان مثال در مناسبات رسانه‌ای بیش از 20 خبرنگار امکان حضور ندارند؛ این در حالی است که ما 200 روزنامه و 20 خبرگزاری داریم در شرایطی که نمی‌دانیم کدام رسانه را برای این مناسبات دعوت کنیم از طرح رتبه‌بندی رسانه‌ها استفاده می‌کنیم. این رتبه‌بندی کمک می‌کند رسانه‌هایی که در رده‌های بالایی قرار دارند شناسایی شوند چرا که همه رسانه‌ها هم‌وزن نیستند و به عنوان مثال خبرنگاری که در رسانه رتبه یک کار می‌کند با خبرنگاری که در رسانه‌ایی با رتبه 200 کار می‌کند متفاوت است.
انتظامی درباره سامانه جامع رسانه‌های کشور که جایگزین «سمان» شده نیز به مواردی همچون «سهل بودن روند ثبت نام در سامانه جامع نسبت به سمان، حذف برخی مراحل غیر ضروری، امکان ثبت نام برای خبرنگاران حوزه چند رسانه ای(صوت و تصویر)، تشکیل بانک اطلاعاتی از خبرنگاران فعال در کشور، استفاده از اطلاعات ثبت شده برای درخواست های بعدی خبرنگاران از جمله مجوز رسانه و یا کارت بین المللی و...» اشاره کرد.
وی همچنین درباره دریافت کارت حرفه‌ای خبرنگاران توسط سایت جدید و اینکه این کارت از چه مزایا و امکاناتی برای خبرنگاران برخوردار است، توضیح داد:‌ این کارت حرفه‌ای در بحث بیمه تکمیلی، آموزش‌ زبان‌های خارجی به صورت رایگان و همچنین تسهیل در دادن مجوز برای نشریه، تاثیرگذار است.

او همچنین به بحث بیمه خبرنگاران اشاره و تصریح کرد: همچنانی که قبلا اعلام شده، یارانه بیمه رسانه هایی که خبرنگاران خود را با عناوین مرتبط با روزنامه نگاری، بیمه کنند به صورت دو برابر و باقی به صورت نیم بهاء محاسبه و پرداخت می شود.
انتظامی در همین زمینه به طرح حمایت از کارویژه های خبرنگاران نیز اشاره‌ای داشت و گفت: با درک مشکلات اقتصادی رسانه ها که خیلی نمی توانند برای تهیه گزارشهای تحقیقی میدانی و گرفتن مصاحبه حضوری با شخصیت های ساکن در محلی دور، هزینه کنند و در جهت حمایت از روزنامه‌نگاری تخصصی و تحقیقی، از سال گذشته اعلام شد هر خبرنگاری که برای یک گزارش یا گفت‌وگوی خاص در داخل و یا خارج از کشور، نیازمند حمایت مالی باشد، بعد از ارائه طرح خود به اداره خبرنگاران و مطرح شدن در کمیسیون صدور کارت حرفه ای، تمام و یا بخشی از هزینه های طرح ارائه شده را دریافت می کند.
انتظامی سپس درباره جشنواره مطبوعات و واگذاری آن به صنف‌ها گفت: بنا داریم جشنواره مطبوعات را به خود صنف‌ها واگذار کنیم که آنها برگزارکننده‌ی این جشنواره باشند. در همین راستا شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی را تشکیل داده‌ایم تا برگزاری این جشنواره را به دست بگیرند و چنانچه به این نتیجه برسند این جشنواره نباید برگزار شود به حرف آنها استناد می‌کنیم؛ چراکه رأی آنها از بدنه رسانه‌ها اعلام می‌شود. از طرفی واگذاری جشنواره مطبوعات به تشکل‌های صنفی زمینه شرکت رسانه‌ها را به شکل اتوماتیک افزایش می‌دهد.
معاون مطبوعاتی درباره برگزاری نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها در مصلی و یا شهر آفتاب، مطرح کرد که همچون گذشته احتمال برگزاری این نمایشگاه در مصلی بیشتر است.
به گزارش ایسنا، حسین انتظامی در پایان در پاسخ به اینکه در سال جدید چه رسانه‌هایی مجوز گرفته‌اند؟ توضیح داد: برای خبرگزاری مجوزی نداشته‌ایم اما در ارتباط با روزنامه‌ها مجوزها را به شکل آن‌لاین در سایت معاونت مطبوعاتی منتشر می‌کنیم.
انتهای پیام


[ منبع این خبر سایت ایسنا-هنری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «گزارش نشست معاون مطبوعاتی با خبرنگاران حوزه رسانه» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات