تصویب بازی‌های سنتی برای فستیوال تحقیقاتی ICH


برگزاری دومین فستیوال تحقیقاتی مرکز میراث فرهنگی ناملموس تهران ICH با موضوع بازی‌های سنتی (پازل‌های فکری) در سومین نشست عادی شورای حکام تصویب شد.
به گزارش ایسنا، پس از برگزاری نخستین فستیوال تحقیقاتی مرکز میراث فرهنگی ناملموس تهران با موضوع عروسک‌های سنتی کشورهای آسیای مرکزی و غربی، که با حمایت کشورهای عضو منطقه و همچنین مراکز و سازمان‌های غیردولتی مواجه شد، مقدمات دومین فستیوال تحقیقاتی نیز در مرکز میراث فرهنگی ناملموس تهران فراهم شد.
«یدالله پرمون»، رئیس مرکز مطالعات منطقه‌ای حفاظت از میراث فرهنگی ناملموس در آسیای غربی و مرکزی تحت نظارت یونسکو با اعلام این خبر گفت: در نخستین فستیوال تحقیقاتی که با موضوع عروسک‌های سنتی آسیای مرکزی و غربی با شرکت و حمایت نمایندگان کشورهای عضو ICH از جمله ارمنستان، قرقیزستان، تاجیکستان، افغانستان و ازبکستان و همکاری و مشارکت سمن‌ها و نهادهای غیردولتی انجام شد، تصمیم گرفتیم که دومین فستیوال تحقیقاتی را با همکاری کشورهای عضو برگزار کنیم.
او ادامه داد: دومین فستیوال تحقیقاتی با موضوع بازی‌های سنتی فکری (بازی‌های فکری و تخته‌ای) با هدف افزایش آگاهی و انجام فعالیت‌های تحقیقاتی در سال آینده برگزار می‌شود.
رئیس مرکز مطالعات منطقه‌ای حفاظت از میراث فرهنگی ناملموس در آسیای غربی و مرکزی در ادامه با اشاره به پیشینه‌ی این بازی‌ها گفت: با توجه به مطالعات و کاوش‌های باستان شناسی در سایت‌های تاریخی مانند شهر سوخته و جیرفت مشخص کرد که برخی از بازی‌های سنتی از قبیل تخته از قدمت طولانی در ایران برخوردار است، به همین دلیل برنامه‌ریزی کردیم تا پس از تصویب در سومین نشست عادی مرکز میراث فرهنگی ناملموس برگزاری این فستیوال را در دستور کار قرار دهیم.
به گزارش روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی؛ این موضوع درحالی در سومین نشست عادی شورای حکام مرکز میراث فرهنگی ناملموس تهران مطرح و به تصویب رسید که بسیاری از اعضای این مرکز از جمله نماینده کشور افغانستان از برگزاری این فستیوال استقبال کرد و به برخی بازی‌های سنتی و فکری اشاره کرد که در میان برخی کشورها مشترک است.
*عکس تزئینی است.
انتهای پیام


[ منبع این خبر سایت ایسنا-هنری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تصویب بازی‌های سنتی برای فستیوال تحقیقاتی ICH» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات