مجلس وقت ما را تلف کرد/به خاطر۳هزار نفر ۱۱میلیون نفر خاک می خورند

به گزارش خبرنگار مهر، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در آستانه هفته محیط زیست در نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره محصولات تراریخته گفت: ترجیح می دهم برای این محصولات کلمه دستکاری ژنتیکی شده را به کار ببرم زیرا کلمه تراریخته مبهم و اصطلاح دستکاری ژنتیکی بسیار روشن تر است.

معصومه ابتکار ادامه داد: موضع ما در قبال این محصولات همان قانون ملی ایمنی زیستی و پروتکل کارتائناست. هر گونه دستکاری ژن طبیعت نیاز به ارزیابی دارد و چنانچه لطمه ای به سلامت انسان یا محیط زیست بزند قطعا ممنوع خواهد بود.

وی با اشاره به گزارش های اخیر درباره خلیج گرگان و خطر خشک شدن آن گفت: از سال گذشته پیگیری هایی داشته ایم و برنامه ای برای لایروبی آن با همکاری دستگاه های دیگر از جمله سازمان بنادر و کشتیرانی و شیلات در دستور کار است. زمانی که اعتبارات تامین شود ما کارمان را انجام می دهیم تا لایروبی انجام شود.

ابتکار همچنین در پاسخ به سوالی درباره شهادت یک جنگلبان در روز جمعه گفت: به نوبه خودم شهادت این جنگلبان عزیز را به همه دوستداران طبیعت تسلیت می گویم، در دوره قبل و این دوره تلاش برای حفاظت از عرصه های جنگلی به عنوان یک زیستگاه حساس رویکرد ما بوده است. جنگل های هیرکانی، بلوط و حرا هر سه از زیستگاه های ارزشمند ایران است بر اساس قانون غیر از درختان بیمار و شکسته هیچ برداشتی نباید از جنگل ها انجام شود که تلاش شد بند ۶ این قانون حذف شود اما دولت به ادامه آن رای داد تا توقف بهره برداری ادامه پیدا کند.

علت مخالفت با واردات چوب مشخص نیست

وی با اشاره به اینکه رهبری تاکید کرده اند که جنگل خواری باید حذف شود، ادامه داد: شخص رئیس جمهور و رئیس مجلس نیز بر این موضوع تاکید داشتند اما مشخص نیست علت مخالفتی که با واردات چوب انجام می شود، چیست؟ ما به عنوان متولی محیط زیست مخالف بهره برداری از جنگل های هیرکانی و بلوط کشور هستیم و معتقدیم این جنگل ها در آستانه شرایط ناپایدار زیست بومی هستند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: اقدامات خوبی در زمینه کاشت نهال انجام می شود اما این اقدامات درختکاری است و برای ما جنگل نمی شود. جنگل طبیعی با عمر میلیونی با شبکه در هم تنیده گونه های گیاهی و جانوری را نمی توان کاشت و بهترین گونه ها را تحت عنوان تک گزینی از بین بردند.

ابتکار در پاسخ به سوالی درباره آلودگی هوا نیز توضیح داد: معادن بزرگ شن و ماسه گودهای عظیم چند ده متری در جنوب تهران حفر کرده اند که گویا تا مواد مذاب زمین بیرون نزند دست از حفاری برنمی دارند همه تلاش هایی که ما برای رفع آلودگی هوا در حوزه بنزین و ... کرده ایم با یک بادی که می وزد از میان می رود و خاک، شهر را برمی دارد و تنها به دلیل منافع مالی حداکثر ۳ تا ۴ هزار نفر که مجوز فعالیت هم دارند ۱۱ میلیون نفر باید خاک تنفس کنند.

وی گفت: امسال با تاکید شخص رئیس جمهور بر مساله آلودگی هوا یک برش یکساله برنامه مقابله با آلودگی هوا را برای تهران و کلان شهرهای دیگر داریم.

انتقال آب بین حوزه ای اولویت ندارد

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به سوالی درباره سد سازی و انتقال آب بر اهمیت موضوع آب تاکید کرد و گفت:  مسئولیت اصلی تامین آب با وزارت نیرو است بر اساس قانون فعلی که امیدواریم قانون دائمی شود و در برنامه پنجم هم آمده است تمام طرح های انتقال آب بین حوزه ای و داخل حوزه ای باید ارزیابی محیط زیستی داشته باشد. در سطح ملی این چنین است و در تمام دنیا اگر بانکی بخواهد تسهیلاتی برای این طرح ها بدهد می گوید باید ارزیابی محیط زیستی با تایید مرجع معتبر ارائه کنید.

ابتکار با بیان اینکه تبعات انتقال آب محیط زیستی است گفت: تالاب ها و آب های زیر زمینی و ... از این طرح ها لطمه می بینند. حق آبه رودخانه و تالاب ها و آب های زیر زمینی و طبیعت باید در هر فعالیتی دیده شود اینکه همه کاری بکنیم و بعد بگوییم آب نیست غیرعلمی است.

وی تصریح کرد: انتقال آب بین حوزه ای به اعتقاد ما خاصیت ندارد مگر اینکه مجبور باشیم آن هم برای آب شرب و وقتی که همه راه های دیگر را رفته باشیم. آیا طرح های جمع آوری و تصفیه فاضلاب را انجام داده اید؟ اصلاح الگوی مصرف و تغییر الگوی کشت را انجام داده اید یا کماکان هندوانه می کارید و بعد می گویید آب نیست؟ همچنان می بینیم که محصولات بسیار آب بر کاشته می شود و کامیون هایی که پر از گوجه فرنگی در جاده ها حرکت می کنند در واقع آب جازموریان را حمل می کنند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: اول اصلاح الگوی کشت، تصفیه فاضلاب، بازچرخانی آب و مدیریت صحیح منابع و به طور کلی همه مسیرها را باید برویم و اگر باز آب نبود و راهی به جا نمانده بود انتقال آب بین حوزه ای و شیرین کردن منابع آب شور هم می تواند جزو گزینه های ما باشد. در دل اروپا هم با رعایت ضوابط، آب شیرین کن ها کار می کنند و ضوابط آن هم ارزیابی زیست محیطی است.

مجلس نهم وقت ما را تلف کرد

ابتکار در پاسخ به سوالی درباره انتظارات محیط زیست از مجلس دهم و عملکرد مجلس نهم در این حوزه گلایه کرد و گفت: اگرچه در مجلس نهم اتفاقات خوبی هم رخ داد و حمایت آقای لاریجانی هم ارزشمند بود اما کارهای تعجب برانگیزی مثل درخواست انحلال سازمان محیط زیست با هدف احداث جاده در جنگل ابر یا مقابله عجیب با سازمان محیط زیست برای حذف پتروشیمی و چندین موضوع تحقیق و تفحص که می گفت اصلا چرا به سراغ این موضوع رفته اید مطرح شد و وقت ما را تلف کردند.

وی با اشاره به اینکه هوا واقعا بد بود گفت:تا مدت ها انکار می کردند و می گفتند اصلا بنزین پتروشیمی نبوده است و این همه وقت ما را تلف کردند و قانون ارزیابی را رد کردند اگر در یک مجمع بین المللی از من می پرسیدند مجلس شما به چه دلیلی قانون ارزیابی زیست محیطی را رد کرد و چنین تصمیمی اصلا چه دلیلی می تواند داشته باشد، جوابی جز شرمندگی نداشتیم که بدهیم. در مجلس دهم انتظار داریم رویکرد کلی محیط زیستی در مجلس حاکم باشد و مجلس در حمایت از برنامه های دولت یازدهم برای حفظ محیط زیست عمل کند.

ابتکار در پاسخ به سوالی درباره تعریض جاده در پارک ملی گلستان از این موضوع اظهار بی اطلاعی کرد و گفت: فشارها برای توسعه در مناطق حفاظت شده و پارک های ملی همیشه بوده اما تاکید ما این است که راه هایی که از مناطق حساس عبور می کنند به نحوی باشد که آسیب ها را به حداقل برسانیم و زیر گذر یا رو گذر داشته باشد تا به گدار حیات وحش آسیب نزند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به سوالی درباره آتش سوزی جنگل توضیح داد: سال گذشته برنامه جامع مقابله با آتش سوزی در جنگل ها و مناطق حفاظت شده را  آغاز کردیم، ۱۴ مانور برگزار کردیم و برنامه های دیگری از جمله برنامه های آموزشی و بین دستگاهی هم داشتیم.

ابتکار بیان کرد: سال گذشته تعداد آتش سوزی ها بیشتر شد  اما به همان نسبت مساحت آتش گرفته شده کمتر شده بود هم اکنون روشن کردن آتش در فصول گرم کلا ممنوع است و اگر به هر دلیلی آتش روشن شد باید سریعا آن را اطفا کنند.

وی در پایان اعلام: ستادی برای مقابله با آتش سوزی تشکیل شد، برنامه ریزی هایی در این راستا انجام شد و در ۱۷ استان به طور هماهنگ مانورهایی انجام خواهد شد که این مانورها نمایشی نیست و دستگاه ها و استان ها را کنار هم می آورد.

[ منبع این خبر سایت مهر-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مجلس وقت ما را تلف کرد/به خاطر۳هزار نفر ۱۱میلیون نفر خاک می خورند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات