مشخصات کامل ۳۳۰۰ رشته قنات در استان همدان مطالعه و جمع‌آوری‌شد

به گزارش خبرنگار مهر، سید اسماعیل موسوی ظهر یکشنبه در همایش کمیته فنی قنوات کشور در همدان بابیان اینکه ۸۵ درصد کشور دارای اقلیم خشک و نیمه‌خشک است، افزود: ۳۲۹۹ رشته قنات در استان همدان وجود دارد.

رئیس اداره مهندسی زراعی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با اشاره به اینکه شهرستان بهار و  کبودرآهنگ بیشترین میزان قنات را دارا هستند، اظهار داشت: متوسط حجم بارندگی در استان همدان سالانه شش هزار و  ۴۳۵ میلیون مترمکعب بوده است.

وی با اشاره به اینکه ۱۷ هزار حلقه چاه مجاز و ۵ هزار حلقه چاه غیرمجاز در استان همدان وجود دارد، گفت: ۸ هزار حلقه چاه کشاورزی همدان نیز برقی است و همدان دارای هفت محدوده مطالعاتی است که در سه حوضه آبریز تقسیم‌بندی شده است.

موسوی با اشاره به اینکه از سه هزار و ۲۹۹ رشته قنات موجود در استان همدان یک هزار رشته آن متروکه شده یا در حال متروکه شدن است، هشدار داد: این موضوع می‌تواند مشکلاتی را در منطقه‌های دارای قنات ایجاد کند و باعث نشست‌های زمینی در آنجا شود.

موسوی حجم برداشت از قنوات استان همدان را ۹۸ میلیون مترمکعب در سال دانست و گفت: میزان برداشتی از قنوات استان همدان معادل پنج درصد از کل آب استحصالی در سال است.

رئیس اداره مهندسی زراعی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان بابیان اینکه ۷۷ درصد از اراضی کشاورزی استان همدان به سیستم آبیاری نوین مجهز شده است، عنوان کرد : در ۱۲۳ هزار هکتار از اراضی نیز سیستم آبیاری تحت‌فشار در حال اجرا است.

مدیر آب‌وخاک جهاد کشاورزی استان همدان نیز در این همایش اظهار داشت: در استان همدان پنج درصد از تأمین آب کشاورزی از دبی قنوات انجام می‌شود.

ابراهیم فرامرزی بابیان اینکه اصلاح فهرست قنوات امسال در اولویت کار جهاد کشاورزی قرار دارد، افزود: هم‌اکنون نزدیک به سه برابر ظرفیت سد اکباتان آبیاری بخش کشاورزی استان به‌وسیله قنوات انجام می‌شود.

وی بابیان اینکه راندمان استان در آبیاری تحت‌فشار از میانگین کشور بالاتر است، عنوان کرد: امسال نیز در این خصوص رویکردهای خوبی در برنامه داریم که امیدواریم آبیاری تحت‌فشار را در بخش کشاورزی با راندمان ۹۰ درصد اجرایی کنیم.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مشخصات کامل ۳۳۰۰ رشته قنات در استان همدان مطالعه و جمع‌آوری‌شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات