همه صاحب نظران وارد عرصه مقابله با ایدز شوند

به گزارش خبرنگار مهر، حسین کریم، رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه امروز یکشنبه در نشست خبری با بیان اینکه ایدز یک تهدید است، گفت: این تهدید با توجه به تعداد مبتلایان و زمینه هایی که موجب گسترش آن بیماری احساس می شود. الگوی انتقال با گذشته فرق کرده و بسیار خطرناکتر شده است.

وی افزود: قبلا معتادان تزریقی بیشتر در معرض ابتلا بودند و چون قشری بودند که از لحاظ اجتماعی جایگاهی نداشتند بنابر این خیلی تهدید کننده نبود اما امروز الگو تغییر کرده و به سمت انتقال از طریق آمیزش جنسی پیش رفته است. همچنین انتقال از طریق مادر به کودک روز به روز افزایش پیدا می کند که این زنگ خطری بسیار جدی است.

کریم تصریح کرد: برای این زنگ خطر همه اصحاب فن باید پای کار بیایند و قطعا روحانیون، ائمه جماعات، افراد فرهنگی و افراد صاحب نظر باید جدی وارد این عرصه شوند زیرا در این زمینه معاونت علوم پزشکی به تنهایی نمی تواند موثر واقع شود. بلکه در این زمینه باید یک دیدگاه فرهنگی به وجود بیاید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تاکید کرد: باید برنامه ای برای حوزه های علمیه، ائمه جماعات و روحانیون داشته باشیم که آنها بتوانند مردم را آگاه کنند و در این زمینه روشنگری کنند و هشدارهای لازم را به مردم بدهند.

وی افزود: اگر مهم ترین راه انتقال، روابط جنسی است چاره ای نداریم جز اینکه پیشگیری و خطرات روابط جنسی را به مردم گوشزد کنیم. این بحث مثل معتادان تزریقی نیست، بلکه این اتفاق ممکن است برای هر کسی رخ دهد و در خانه هر کسی اتفاق بیفتد.

کریم تصریح کرد: برای جلوگیری 2 پایه مهم اهمیت دارد که این دو راه را باید باهم پیش ببریم. اول افزایش اعتقادات دینی و مذهبی و فرهنگی مردم و دوم راههای مقابله، کنترل و پیشگیری است که اگر این دو برنامه را همراه نکنیم روز به روز این بیماری گسترش می یابد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با به مشکلات پیش روی مقابله با ایدز اشاره و تصریح کرد: این غول بزرگ علاوه بر آمیزش یک پاشنه آشیل دیگر دارد و آن پیدا کردن افراد مبتلا است. اگر بتوانیم افراد مبتلا را شناسایی کنیم در اصل می توان بیماری را عقیم کرد و راه انتقال به افراد دیگر از بین می رود.

به گفته وی باید بیمار نسبت به بیماری آگاه شود که از این بیماری نترسد بلکه با درمان آنرا کنترل کنند.

وی گفت: اگر بیماری زیر پوستی و پنهان بماند دیگر نمی توانیم کاری انجام دهیم چرا که درمان بسیار گران قیمت است و اگر از این تعداد بیشتر شود دیگر از عهده هزینه درمان آن برنمی آییم.

کریم افزد: چیزی که از اصحاب رسانه انتظار داریم روشن سازی افکار عمومی در زمینه این بیماری است و رساندن این مطلب به مردم که ایدز مثل گذشته نیست که لکه  ننگی باشد و مثل گذشته کشنده نیست بلکه درمان می شود و کسی که تحت درمان قرار می گیرد عمر طبیعی و طولانی خواهد داشت.

وی در پایان خاطر نشان کرد: بسیج، سپاه، روحانیون و افراد مذهبی باید روی کار بیایند و هر کس با هنر خاص خود مردم را هوشیار کند چرا که اگر اشتباه کنیم دیگر مهار این بیماری سخت خواهد بود.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «همه صاحب نظران وارد عرصه مقابله با ایدز شوند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات