پرداخت 517 میلیارد تومان تسهیلات به واحدهای کوچک و متوسط استان فارس/ بررسی مشکلات 270 واحد صنعتی تا پایان هفته

تسهیلات رئیس سارمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس گفت: تاپایان هفته مشکلات ۲۷۰ واحد صنعتی و تولیدی این استان بررسی می‌شود و واحدهای واجد شرایط برای دریافت تسهیلات به بانک‌ها معرفی می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، علی همتی ظهر امروز در نشست خبری با بیان اینکه دولت برای رفع مشکلات واحدهای صنعتی کوچک و متوسط 16 هزار میلیارد تومان تسهیلات در نظر گرفته که سهم مصوب استان فارس 517 میلیارد تومان است که در صورت جذب اعتبار تا یک هزار میلیارد تومان نیز به این استان تخصیص می‌یابد اظهار داشت: تاکنون 270 واحد صنعتی و تولیدی مشکل‌دار برای دریافت این تسهیلات از طریق سایت بهین‌یاب ثبت‌نام کرده‌اند که تا پایان هفته مشکلات آنها بررسی می‌شود.

وی با بیان اینکه از بین اینها واحدهایی که واجد شرایط دریافت تسهیلات باشند به بانک‌های استان معرفی می‌شوند افزود: بانک‌ها موظف هستند بدون در نظر گرفتن نسبت مالکانه، چک برگشتی و غیره این تسهیلات را در اختیار متقاضیان قرار دهند و از سویی نیز نظارت داشته باشند که این تسهیلات به طور قطع در حوزه تولید و ایجاد اشتغال هزینه شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس با بیان اینکه فردا نخستین جلسه برای معرفی واحدهای کوچک و متوسط استان به بانک‌ها برای دریافت این تسهیلات برگزار می‌شود عنوان کرد: بانک‌ها به واحدهای کوچک یک میلیارد تومان و به واحدهای متوسط 3 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت می‌کنند و برای بازپرداخت تسهیلات به واحدهای کوچکی که زیر یک میلیارد تومان بدهی داشته باشند تنفس یک‌ساله می‌دهد.

وی با بیان اینکه جلسه اقتصاد مقاومتی و کمیته رفع موانع تولید به صورت مرتب هر هفته برگزاری می‌شود خاطرنشان کرد:  براساس برآورده‌های انجام شده در پایان سال 92، 570 واحد صنعتی و تولیدی مشکل‌دار در استان فارس وجود داشته که تاکنون مشکلات 344 واحد آن در کارگروه رفع موانع تولید بررسی شده و 180 واحد مشکلات آنها به صورت 100 درصد برطرف شده، 100 واحد مصوباتشان در دست اقدام است و مشکلات 64 واحد نیز در حال بررسی است.

همتی بیشترین مشکلات واحدهای صنعتی و تولیدی را سرمایه در گردش، بدهی معوق مالیاتی، بدهی به اداره گاز، برق، آب و تامین اجتماعی عنوان و بیان کرد: به گفته رئیس سازمان صنایع کوچک ایران استان فارس جز استان‌های بزرگ کمتر مشکل‌دار کشور در حوزه صنعت است.

وی با بیان اینکه پرداخت تسهیلات تنها رافع مشکلات واحد‌های صنعتی نیست بلکه باید به دنبال ایجاد بازار داخلی و خارجی برای کالاهای تولیدی این واحدها بود افزود: در گذشته واحدهایی مثل شرکت «پارس رویال اقلید» و گشتارگاه صنعتی بزرگ اقلید در استان فارس راه‌اندازی شده که به دلیل نداشتن بازار مصرف و عدم جانمایی درست استارت هم نخورده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس با بیان اینکه امید است با پرداخت تسهیلات واحدهای تولیدی استان فارس رونق گیرند اظهار داشت: در گذشته بسیاری از کسانی که تسهیلات بانکی برای کارهای صنعتی و تولید دریافت کرده‌اند این پول‌ها در حوزه مسکن مصرف کرده و سبب فلج شدن حوزه تولید و صنعت در استان شدند.

محصول سیمان استان فارس بازار خارجی ندارد

وی با اشاره به تاثیر تحریم‌ها بر مناسبات تجاری ایران با کشورهای دیگر تصریح کرد: محصول سیمان استان فارس بازار خارجی خود را از دست داده‌است به طوری که 8 کارخانه این استان 6 میلیون تن سیمان تولید کرده‌اند اما متقاضی برای فروش ندارد.

همتی بیان کرد: براساس مصوبه کارگروه رفع موانع تولید و اقتصاد مقاومتی تولیدکنندگانی که بالاتر از یک میلیون دلار صادرات داشته باشند نیم  تا 3 درصد جایزه صادراتی دریافت می‌کنند و کسانی که 20 میلیون دلار صادرات داشته باشند 1.5 برابر بیشتر از واحدهای دیگر جایزه صادراتی دریافت می‌کنند.

به زودی هفته‌ای 68 تن کالای استان فارس به حوزه خلیج فارس صادر می‌شود

وی با بیان اینکه از خرداد ماه بارهوایی تره‌بار و محصولات کشاورزی و لبنی استان فارس به حوزه خلیج فارس راه‌اندازی می‌شود افزود: این هواپیما در هفته 3 پرواز انجام می‌دهد که در هر پرواز حدود 17 تن از محصولات استان فارس را جابه‌جا می‌کند و در مجموع هفته‌ای 68 تن کالا از طریق بارهوایی به کشورهای هدف صادر می‌شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس عنوان کرد: 50 درصد هزینه بار هوایی را که حدود 4.8 میلیارد تومان است سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس تقبل کرده است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته بیش از یک میلیارد دلار تسهیلات از طریق  صندوق توسعه ملی به واحدهای بزرگ استان فارس تزریق شد که این میزان بیش از 50 درصد تسهیلات اختصاص یافته به کل کشور را شامل می‌شود گفت: در سال گذشته 56 طرح جدید تولیدی و صنعتی با اعتبار 331 میلیارد تومان و اشتغال‌زایی مستقیم یک هزار و 405 نفر در استان فارس افتتاح شده است.

سرمایه‌گذاری بیش از 2.5 هزار میلیارد تومانی شرکت آلمانی در استان فارس

همتی در مورد جذب سرمایه‌گذار خارجی در استان فارس نیز گفت: یک شرکت آلمانی برای سرمایه‌گذاری 2 هزار و 360 میلیارد تومانی در شرکت پارس تکاب برای ساخت پنل‌های خورشیدی اعلام آمادگی کرده است که این شرکت به صورت مستقیم برای 560 نفر اشتغال ایجاد می‌کند. یک شرکت آلمانی دیگر نیز برای ساخت پنل‌های گچی حاضر شده در شرکت کناف ایران 163 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کند و این شرکت نیز به صورت مستقیم برای 250 نفر اشتغال ایجاد می‌کند.

وی با بیان اینکه مشکلات کارخانه کاشی و سرامیک حافظ نیز دو مرتبه در کارگروه رفع موانع تولید استان فارس بررسی شده است افزود: به دلیل رکودی که در بازار مسکن وجود دارد این کارخانه نیز دچار رکود شده است و به گفته مسئولان آن در حال حاضر یک و نیم میلیون متر مربع کاشی و سرامیک در انبار این شرکت است که حاضر هستند به یک دوم قیمت بازار آن را بفروشند.

همتی با بیان اینکه هیچ اراده‌ای برای تعطیلی کارخانه وجود ندارد و قصد این شرکت تولید و ادامه کار است به همین دلیل نیز خط تولید جدید وارد کرده‌اند که در حال حاضر در گمرک بندر عباس است خاطرنشان کرد: مدیرعامل جدید برای این شرکت تعیین شده و هیئت رئیسه این کارخانه تعهد داده‌اند که حقوق ماهانه کارگران را پرداخت کنند و معوقات کارگران را تا پایان سال گذشته تسویه کرده‌‌اند.

کارگران، اولویت نخست پرداخت مطالبات کارخانه آی.تی.آی

وی در مورد مشکل کارخانه آی.تی.آی شیراز و تجمع مستمر کارگران این کارخانه برای دریافت مطالبات گفت: همه کارگران این کارخانه به جز 3 نفر بازنشسته شده‌اند و هیئتی نیز برای فروش اموال و پرداخت بدهی‌های این کارخانه تعیین شده است و کارگران اطمینان داشته باشند که بعد از فروش اموال کارخانه آنها اولویت نخست را در پرداخت بدهی‌ها دارند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس مشکل اصلی تعطیلی کارخانه آی.تی.آی شیراز را مشکل مدیریتی عنوان و بیان کرد: اگر تحریم‌ها هم نبود بسیاری از واحدهای تولیدی به دلیل مشکلات مدیریتی تعطیل می‌شد به همین دلیل توصیه ما به مدیران واحدهای تولیدی استفاده از مشاور مالی و مشاور منابع انسانی است که متاسفانه بسیاری از واحدهای تولیدی ما ندارند.

وی درمورد تعطیلی شرکت فراورده‌های لبنی دامکو لارستان نیز با بیان اینکه مشکلات این  شرکت در سه جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان فارس در روزهای سوم آذر، چهارم و همچنین 28 بهمن 94 بررسی شده است گفت: مسئولان این شرکت در جلسه سوم آذر 94 کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید تعهد داده بودند که برنامه زمانبندی تولید، میزان نیاز به تسهیلات و فرایند پرداخت بدهی‌ها را اعلام کنند اما با گذشت چند وقت مسئولان این واحد تولیدی، برنامه‌ای ارائه نکردند.

همتی عنوان کرد: مشکلات این شرکت بار دیگر در جلسه‌های چهارم و 28 بهمن 94 بررسی شد و مشخص شد که این شرکت نه حاضر به پرداخت مالیات بوده است و نه مطالبات افرادی که از آنها شیر خریداری کرده را پرداخت می‌کند. 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس گفت: با توجه به قرار گرفتن شرکت دامکو در محدوده شهر و مشکلات زیست محیطی، در جلسه 28 بهمن 94 مهلتی یک ساله به این شرکت داده شده است تا برای خرید دستگاه بوگیر اقدام کند.

وی با اشاره به بدهی‌های واحدهای تولیدی  به بانک‌ها بیان کرد: شرکت دامکو هم بدهی‌هایی به بانک ها دارد و یکسری ساختمان هم دارد که باید بفروشد تا بدهی بانک‌ها را بدهد.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پرداخت 517 میلیارد تومان تسهیلات به واحدهای کوچک و متوسط استان فارس/ بررسی مشکلات 270 واحد صنعتی تا پایان هفته» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات