میزان رضایت اهدا عضو به 10.47 در یک میلیون نفر افزایش یافت‌/رتبه 31 ایران در اهدای عضو

نجفی‌زاده رئیس اداره شبکه فراهم آوری اعضای پیوندی وزارت بهداشت گفت:میزان رضایت به اهدای عضو مرگ‌های مغزی در ایران از یک در میلیون نفر با فرهنگ سازی به ۱۰.۴۷ در یک میلیون نفر افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر، کتایون نجفی‌زاده بعدازظهر امروز در کارگاه فراهم‌آوری اعضا که در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر برگزار شد با بیان اینکه اهدای عضو، نجات‌بخش زندگی بیماران است اظهار داشت: اهدای عضو یک موهبت است که سبب نجات زندگی بیماران و حیات دوباره می‌شود.

وی با اشاره به نقش اهدا اعضای مرگ‌های مغزی به نجات بیماران و معلولان خاطر‌نشان کرد: اهدای عضو یک تا هشت نفر را از مرگ حتمی و یک تا 53 نفر نیز با اهدای نسوج از معلولیت نجات می‌دهد.

رئیس اداره شبکه فراهم‌آوری اعضای پیوندی وزارت بهداشت میزان رضایت به اهدای عضو در ایران در سال 84 را یک در میلیون نفر دانست و گفت: هم‌اکنون با فرهنگ سازی در اهدا اعضای افراد مرگ مغزی میزان رضایت اهدا عضو به 10.47 در یک میلیون نفر رسیده است.

نجفی‌زاده با بیان اینکه آمار رضایت خانواده‌ها برای اهدای عضو افراد مرگ مغزی عزیرانشان در گذشته را زیر 30 درصد دانست و تصریح کرد: هم‌اکنون اهدای عضو به حدود 70 درصد رسیده است.

وی با اشاره به اینکه در ایران روزی 7 تا 10 مورد به سبب نرسیدن عضو پیوندی فوت می‌کنند اظهار داشت: وضعیت اهدای عضو در ایران نسبت به دنیا در سال 84، رتبه 42 بوده ولی اکنون با فرهنگسازی به رتبه 31 صعود کرده‌ است.

رئیس اداره شبکه فراهم آوری اعضای پیوندی وزارت بهداشت با اشاره به اهمیت اهدای عضو در بوشهر بیان کرد: با توجه به جمعیت بوشهر که حدود یک‌میلیون نفر است، میزان اهدا عضو قابل‌قبول 48 است درحالی‌ که در سال گذشته 3 نفر اهدای عضو در استان بوشهر اعلام شده است.

قائم‌مقام رئیس اداره پیوند وزارت بهداشت نیز اظهار داشت: اهدای عضو تنها موردی از نظام سلامت است که فقط نظام سلامت در آن دخیل نیست و سازمان‌های بسیاری از جمله صداوسیما، مجمع خیران سلامت، استانداری، شهرداری، فرمانداری، نمایندگی ولی‌فقیه، دانشگاه علوم پزشکی و حوزه هنری، فرهنگ و ارشاد اسلامی در یک اهدای عضو دخیل هستند.

امید قبادی با اشاره به اینکه هر یک متوفی که بر اثر مرگ مغزی دفن می‌شود، هشت نفر به همراه آن می‌میرند بیان کرد: مسئولیت 20 درصد از پیوند اعضا در دنیا با نظام سلامت است و مابقی با دیگر سازمان‌هاست که باید سایر ارگان‌های فرهنگ‌ساز نیز در این زمینه با نظام سلامت همکاری و مشارکت جدی داشته باشند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «میزان رضایت اهدا عضو به 10.47 در یک میلیون نفر افزایش یافت‌/رتبه 31 ایران در اهدای عضو» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات