رهبر مورد علاقه واشنگتن و کابل برای طالبان کیست؟

روزنامه وال استریت ژورنال فاش کرد که سرویس اطلاعاتی افغانستان و ایالات متحده با حمایت مالی و نظامی از ملا رسول، یکی از فرماندهان ارشد طالبان در جنوب غرب افغانستان، به دنبال جدا کردن این گروه از بدنه طالبان بوده‌ اند. نویسنده: کیسی گرت جانسون به گزارش نامه نیوز، با هدف قرار گرفتن خودروی ملا اختر منصور، رهبر طالبان افغانستان، در جنوب پاکستان، روزنامه وال استریت ژورنال فاش کرد که سرویس اطلاعاتی افغانستان و ایالات متحده با حمایت مالی و نظامی از ملا رسول، یکی از فرماندهان ارشد طالبان در جنوب غرب افغانستان، به دنبال جدا کردن این گروه از بدنه طالبان بوده اند. مقام های آمریکایی و افغانی در این گزارش ادعا کرده اند که احتمال زیادی وجود دارد گروه ملا رسول در مذاکرات صلح افغانستان شرکت کند، احتمالی که ملا رسول خود آن را پوچ و بی اساس خوانده است.

ملا رسول فوریه در مصاحبه ای با یک روزنامه نگار افغان خود را به عنوان فردی نشان داد که ملا منصور را در حد جانشینی ملا عمر نمی بیند. او (که همواره داعیه رهبری طالبان را داشته) در این مصاحبه سعی کرده نشان دهد (نسبت به ملا منصور) حرف های بیشتری برای آینده افغانستان دارد. اکنون این پرسش پیش می آید که ملا رسول کیست که سازمان های اطلاعاتی افغانستان و ایالات متحده (به عنوان طالبان خوب) از وی حمایت می کردند؟ چه می خواهد؟ و ایالات متحده خود را وارد چه بازی کرده است؟

بنا بر اعلام شورای امنیت سازمان ملل، که نام ملا رسول در فهرست تحریم های این شورا دیده می شود، ملا رسول در اواسط دهه ۵۰ عمر و متولد سپین بولدک، منطقه مرزی استراتژیکی است که شهر قندهار را به کویته و کراچی در پاکستان متصل می کند. آنچه در فهرست شورای امنیت نیامده، این است که ملا رسول در زمان کودکی به مدرسه ای مذهبی در قندهار رفته که ریاستش را ملا محمد عمر، رهبر پیشین طالبان برعهده داشته است. این ارتباط قدیمی با فردی که بعدها رهبر طالبان شد باعث شد که ملا رسول در دهه ۱۹۹۰ به یکی از رهبران ارشد طالبان تبدیل شود و مقامی هم پایه ملا عمر داشته باشد. فردی که ملا رسول را از نزدیک می شناسد، می گوید: «حتی ملا عمر نیز نمی توانست به ملا رسول فرمان دهد. به همین دلیل داستان جانشینی ملا منصور، مرگ ملا عمر را برای ملا رسول تلخ تر کرد. او این دلخوری را هیچ گاه پنهان نکرد و نوامبر گذشته ملا منصور را قاتل واقعی ملا عمر خواند.»

هنگامی که طالبان در اواسط دهه ۱۹۹۰ در جنوب افغانستان قدرت گرفت، ملا رسول به عنوان والی ولایت نیمروز انتصاب شد. مقام های محلی می گویند که رسول در زمان تصدی خود، تفسیر سختگیرانه ای از قانون ـ شریعت را اعمال کرده و مثلا زمانی که باید (حداکثر) به قطع شدن دست یا پای کسی حکم می داد، دستور می داد که سر مجرم را از بدنش جدا کنند.

در دهه ۱۹۹۰ هیچ کشوری به اندازه ایران از حضور طالبان در افغانستان نگران نبود. اما ملا رسول تاحدی این نگرانی را برطرف کرده و با جابه جا کردن مرکز نیمروز به ۷۵ کیلومتر دورتر از مرز ایران، حضور طالبان را در نواحی مرزی به شدت محدود کرد. ملا رسول، در سال ۲۰۰۱ هم پس از سقوط رژیم طالبان به ایران فرار کرد. جدول زمانی این دوره مشخص نیست اما گفته می شود که وی به مقام های افغان تحویل داده شده و در کابل زندانی شد. او در سال ۲۰۰۷ یا ۲۰۰۸ به صورت غیر قانونی و با کمک والی نیمروز آزاد شد. ملا رسول فورا به جنوب غرب افغانستان رفت و به شورشیان پیوست. از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ او والی در سایه ولایت فراه بود تا زمانی که ملا منصور او را عزل کرد. محدوده نفوذ رسول در سال ۲۰۱۱ یعنی ولایت های فراه، هرات و نیمروز اما تا به امروز همچنان جزو منطقه نفوذ باقی مانده است.

در اسناد سازمان ملل متحد آمده که ملا رسول از قبیله نیمروز است. در حالی که ملا عمر از یک قبیله نسبتا کوچکتر و با قدرت کمتر بوده و به همین دلیل (ملا عمر در زمان حیات خود) تا جایی که امکان داشته به دنبال سیاست قبیله زدایی بوده است. (در این میان) ایالات متحده به طور مداوم بر اهمیت قبایل تاکید کرده و گاه در تفسیر اختلافات میان قبایل نیز به خطا رفته است. به همین دلیل اغلب میانجیگری هایش در این حوزه شکست خورده اند. از این رو ناظران معتقدند این امکان وجود دارد که ایالات متحده (و حتی دولت افغانستان) در ماه ها و سال های آینده با چالش های به مراتب پیچیده تری روبه رو شوند. چرا که با تغییر رهبران و مقام های ارشد طالبان این امکان وجود دارد که گروه هایی که پیشتر (مثلا) از گفت و گوهای صلح حمایت می کردند در زمره مخالفان برآیند و گروه های متخاصم به یک باره به حامیان مذاکرات تبدیل شوند.

با وجود اختلافاتی که هم اکنون در میان گروه های مختلف طالبان وجود دارد. نیروهای امنیتی افغانستان نیز با هدف تضعیف بیشتر طالبان به دنبال تشدید این اختلافات هستند. یک مقام امنیتی افغانستانی می گوید: «هر کاری که ما در جنوب افغانستان انجام می دهیم برای اختلاف افکنی میان شورشیان است.»

زمانی که نیروهای اتحاد جماهیر شوروی در اواخر دهه ۱۹۸۰ از افغانستان خارج شدند، رژیم کمونیست در کابل برای سه سال دیگر در قدرت باقی ماند که دلیل اصلی اش حمایت های گسترده مسکو بود و آنچه باعث سقوط دولت شد بی کفایتی نهادها و سازمان اطلاعاتی افغانستان بود. اکنون (نیز با خروج تدریجی نیروهای ائتلاف از افغانستان) این نشانه مثبتی است که نیروهای اطلاعاتی افغانستان به دنبال به دست گرفتن ابتکار عمل هستند. اما اگر حتی ابتکارعمل جدا کردن طیف ها و گروه های طالبان از یکدیگر، تضعیف طالبان را به دنبال داشته باشد، به سختی بتوان تایید کرد که گام های برداشته شده در مسیر درستی بوده است. نباید فراموش کنیم که در افغانستان ایجاد اختلاف میان گروه های مختلف طالبان، مانند حملات هواپیماهای بدون سرنشین، بخش آسان داستان است، و (بخش دشوار لایه های پیچیده این روابط است که مرتب در حال تغییر است.) منبع: دیپلماسی ایرانی برچسب ها: واشنگتن ، طالبان ، افغانستان چندرسانه‌ای کیک تولد ٥٠ سالگی عابدزاده/ عکس محل فروش بلیط فینال جام حذفی/ عکس تصویری از «بختک» در یک کتاب بازدید قالیباف و شهردار وین از برج میلاد/ عکس علی ضیا در بازار تهران/ عکس سلفی‌های یک کودک با سرداران سپاه/ عکس تصویری از مسی بر پشت تاکسی!/ عکس اکران فیلم گاوخونی پس از ۱۲ سال/ عکس نظر شمانام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید های ورزشی گاف بزرگ پرسپوليس در جذب بازيكن جديد! مدافع پرسپولیس، ناراضی از رفتن به سپاهان بن بست در جذب پورعلی گنجی و خلیل زاده؛ مذاکره پرسپولیس با جلال حسینی/نظر باشگاه است یا برانکو؟! درگیری خلیل زاده با مدیر سپاهان بر سر رضایتنامه و رفتن به پرسپولیس جشن تولد گرفتن دايي براي كسي كه از پرسپوليس اخراجش كرده بود! پرسپوليس رقيب انصاري را جذب كرد چرا با اعتبار من بازی می کنید؟/ در لیست مازاد پرسپولیس نیستم ستاره پرسپوليس در ليگ انگليس! مخالفت با حضور ستاره هاي سايپا و سپاهان در پرسپوليس ترکیب احتمالی استقلال برای فینال جام حذفی پربازدید های کل اخبار رقبای احتمالی حسن روحانی در سال 96 لبخند شیلا خداداد در دورهمی مدیری/ عکس حج 95 منتفی شد/ علی جنتی: وزیر خارجه عربستان بی‌خود می‌گوید که ما در مذاکرات جدی نبودیم اصولگراها دست به دامن‌محبوبيت‌سردار سلفی‌های یک کودک با سرداران سپاه/ عکس درگیری خلیل زاده با مدیر سپاهان بر سر رضایتنامه و رفتن به پرسپولیس علی ضیا در بازار تهران/ عکس تحلیل حسین نجابت از پیروزی لاریجانی بر عارف/ ریاست لاریجانی قابل پیش بینی بود/ اصلاح‌طلبان بخاطر جوی که راه انداختند پیروز انتخابات شدند ترکیب احتمالی استقلال برای فینال جام حذفی پاسخ الله کرم درباره فحاشی به هاشمی رفسنجانی پربازدید ها پربحث ترین عناوین رقبای احتمالی حسن روحانی در سال 96 پشت‌پرده حمله تندروها به حوزه علمیه كماليه خرم‌آباد / حسین‌الله کرم حاضر به پاسخگویی نشد حج 95 منتفی شد/ علی جنتی: وزیر خارجه عربستان بی‌خود می‌گوید که ما در مذاکرات جدی نبودیم مینو خالقی؛ غایب حاضر در مجلس جدید با استفساریه کاندیداهای هیأت رئیسه مجلس دهم اصولگراها دست به دامن‌محبوبيت‌سردار "خمینی جوان" وارد می‌شود/ کلید خوردن فصل تازه در زندگی سید حسن لاریجانی گزینه ریاست مجلس دهم شد جنگ سایبری ایران و عربستان آغاز شده است؟/ المانیتور: ایران خود قربانی حملات سایبری آمریکا بوده بدل مرتضی‌پاشایی در جلسه دولت احمد خاتمی: چند خانم در «خندوانه» می‌خندند تا مردها را بخندانند، اسم این را چه بگذارم؟  (۶۳ نظر) پرونده مينو خالقي وارد فاز بي‌اخلاقي‌ها شد  (۵۹ نظر) نماینده‌ای که با یک میلیارد تومان دریافتی خود قصد سرگرم کردن مردم را دارد  (۴۸ نظر) از خان‌طومان تا خان تومان!  (۴۷ نظر) مصباحی مقدم: احمدی‌نژاد گزارشی به رهبری داد که به آخر خط رسیدیم/ احمدی نژاد به رهبری گفت اگر این دیدگاه را قبول ندارید، دیگر مسئول پرونده نیستم  (۴۶ نظر) کوچک زاده:علاوه بر حقوقم یک میلیارد تومان از مجلس دریافت کردم  (۴۳ نظر) علی مطهری؛ متفاوت ترین«آقازاده» ایران؛ سیاستمداری که دیگر تنها فرزند شهید مطهری نیست  (۳۹ نظر) راز شعار بازگشت احمدی‌نژاد لو رفت!  (۲۸ نظر)

[ منبع این خبر سایت نامه نیوز-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رهبر مورد علاقه واشنگتن و کابل برای طالبان کیست؟» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات