«محصولات دستکاری شده ژنتیکی» به سلامت آسیب بزند، ممنوع است

۱۳۹۵/۰۳/۰۹ - ۱۶:۲۶ - کد خبر: 184005 «محصولات دستکاری شده ژنتیکی» به سلامت آسیب بزند، ممنوع است

سلامت نیوز:رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه سازمان حفاظت محیط زیست هنوز مجوزی برای تولید و کشت محصولات دستکاری شده ژنتیکی در ایران نداده است، گفت: چنانچه این محصولات به محیط زیست، بهداشت و سلامت لطمه بزند، ممنوع خواهد بود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از تسنیم؛ معصومه ابتکار پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه با توجه به روند روبه رشد مخالفت مجامع علمی جهان با تولید محصولات دستکاری شده ژنتیکی به دلیل عوارض و پیامدهای مختلف کشت و تولید این محصولات بر محیط زیست و انسان که تا به امروز منجر به ممنوعیت کشت محصولات تراریخته در 21 دولت جهان از جمله آلمان، ژاپن، اتریش، سوئیس، فرانسه و ... شده است، موضع سازمان محیط زیست درباره کشت و آزادسازی تولید این محصولات در سطح کشور چیست، اظهار کرد: موضع ما، موضع قانون ملی است و اینکه هرگونه دستکاری در طبیعت و ژن‌های طبیعت مشمول قوانین و ارزیابی ریسک است و چنانچه به محیط زیست، بهداشت و سلامت لطمه بزند، ممنوع خواهد بود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: در سطح داخلی، قانون «ایمنی زیستی» را داریم و علاوه بر آن به «پروتکل کارتاهنا» که پروتکل ایمنی زیستی است، متعهد هستیم.

ابتکار با بیان اینکه تا 2 روز آینده دستورالعمل و شیوه‌نامه مرتبط با برایند آزمون‌های ایمنی زیستی در حوزه محیط زیست اعلام می‌شود، خاطرنشان کرد: شورای عالی ایمنی زیستی تشکیل جلسه می‌دهد و سیاست‌های این موضوع را بررسی و پیگیری خواهد کرد.

وی به گزارشاتی مبنی بر تخلف در واردات محصولات تراریخته اشاره کرد و متذکر شد: متاسفانه برخی گزارشات، حکایت از تخلفات در واردات محصولات دانه‌های بذرهای تراریخته در کشور دارد که این نیز مشمول مقررات می‌شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: در این زمینه، مهمترین بحث، موضوع اجرای قانون لیبل (برچسب) است که مردم باید بدانند و این موضوع دارای اهمیت است.

ابتکار با تاکید بر اینکه در زمینه تولیدات محصولات دستکاری شده ژنتیکی در سطح آزمایشگاهی و پژوهشگاهی نیز باید تمام قوانین ایمنی رعایت شود، گفت: حتی در سطح آزمایشگاهی و مراکز پژوهشی اگر دستکاری ژنتیکی رخ دهد باید تمام قوانین ایمنی زیستی مورد توجه واقع شود و حتی در سطح تحقیقات عملی نیز قوانین وجود دارد.

به گفته وی سازمان حفاظت محیط زیست هنوز مجوزی در ارتباط با تولید و کشت محصولات دستکاری شده ژنتیکی در ایران نداده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: فقط 2 مورد استعلام در بحث اطلاعات فرآورده انجام گرفته که ما نیز آن را برگشت دادیم و برای موارد تحقیقاتی نیز رابطه لازم اعلام شده است.

ابتکار با اشاره به محصولات دستکاری شده ژنتیکی و تاثیرات بر محیط زیست گفت: مثلاً اگر در یک مزرعه این اتفاق رخ دهد و در طبیعت رهاسازی شود، گونه‌هایی نظیر حشرات نیز زیست می‌کنند، که بدین سبب مجوز زیست‌محیطی و بهداشتی باید دریافت شود.

وی در پاسخ به پرسشی درباره گنجانده شدن تولید و کشت برنج و پنبه تراریخته در برنامه ششم توسعه گفت: اگر چنین چیزی باشد در چارچوب ضابطه است و طبق ضابطه نیز باید ارزیابی زیست‌محیطی آن انجام پذیرد.


[ منبع این خبر سایت سلامت نیوز می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان ««محصولات دستکاری شده ژنتیکی» به سلامت آسیب بزند، ممنوع است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات