انفعال مسؤولان منصوب‌شده رهبر انقلاب در عمل به دستور صریح ایشان درباره بورسیه‌هاگروه جامعه جهان نیوز ـ پس از سخنان رهبر انقلاب در خصوص موضوع بورسیه ها در تیر ماه 94 کمیته ای با محوریت شورای عالی انقلاب فرهنگی با حضور رئیس کمیسیون اصل نود، وزیر علوم، نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی، نماینده نهاد رهبری در دانشگاه‌ها و نماینده وزارت بهداشت با هدف بررسی وضعیت دانشجویان بورسیه تشکیل گردید.

رهبر انقلاب در دیدار اساتید دانشگاه ها در روز 13 تیرماه 94 فرمودند:"یکی از غلط‌ترین کارهایی که در این یکی دو سال اخیر اتّفاق افتاد، این مسئله‌ی بورسیه‌ها بود. اگر راست هم بود این حرف -که البتّه بعد تحقیق کردند، معلوم شد به آن شکل، راست هم نیست؛ آن‌طوری که روزنامه‌ها با آن بازی کردند هم نبود؛ به ما گزارشهای دقیق و بر اساس بررسی‌ها دادند- راهش این نبود که ما مسئله را روزنامه‌ای کنیم. یک تعدادی برخلاف قانون یک امتیازی به‌دست آوردند؛ خیلی خب، راه قانونی وجود دارد: لغو کنند آن امتیاز را؛ سروصدا ندارد. جنجال درست کردن، حاشیه درست کردن است و این سمّ برای محیط علمی است که بایستی با آرامش کار خودش را دنبال بکند. این سم را متأسّفانه افرادی بر اساس همان پایه‌های بینش فکریِ مبنی بر سیاسی‌کاری و سیاست‌بازی به کام دانشگاه کشور ریختند؛ چرا؟ علاوه بر اینکه ظلم هم شد -به خیلی‌ها ظلم شد- هم خلاف قانون بود این کار، هم خلاف تدبیر بود این کار، هم خلاف اخلاق بود؛ آن‌وقت مدام دم از اخلاق هم میزنند. توبه‌فرمایان چرا خود توبه کمتر میکنند!(۵) این کار اخلاقی بود؟ حاشیه‌سازی نشود. نگذارید محیط آموزش عالی اسیر حواشی بشود."

با نگاهی به وضعیت حال حاضر دانشجویان بورسیه و بررسی عملکرد این کمیته پس از گذشت یکسال می توان متوجه شد که این کمیته هیچ عملکرد قابل توجهی برای رفع مشکلات دانشجویان بورسیه و عمل به یکی از مطالبات رهبری در خصوص رسیدگی به مشکلات آنان انجام نداده است.

کمیته مذکور در طول یکسال گذشته تنها دوبار تشکیل جلسه داده و هیچ تصمیمی در آن به صورت علنی و مکتوب به بیرون منتشر نشده است و این عملکرد باعث ایجاد سوالات فراوانی در خصوص کارایی این کمیته و لبیک به فرمان رهبری درباره حل مشکلات دانشجویان بورسیه در اذهان ایجاد نموده است.

حجت الاسلام محمدیان و محمدرضا مخبر دزفولی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی که ارتباط مستقیمی و وظیفه پیگیری پرونده سیاسی دانشجویان بورسیه دارند تاکنون گزارشی درباره تصمیمات مکتوب گرفته شده در این دوجلسه و چرایی عدم تشکیل جلسات این کمیته بعد از جلسه دوم را منتشر نکرده اند تا تصمیمات این کمیته به صورت شفاهی باقی مانده و هیچ جامه عملی به آنها پوشانده نشود.

پورمختار، رئیس کمیسیون اصل نود در مجلس نهم نیز در برابر سرپیچی وزارت علوم از قانون و عمل نکردن به فرامین رهبری هیچ عملکرد قابل توجهی از خود به جای نگذاشت تا عمر مجلس نهم بدون فعالیت قابل توجهی در خصوص این پرونده به پایان برسد. قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت نیز در خصوص پرونده بورسیه ها پیگیر جدی نداشته است و نماینده وی در شورای 5 نفره نیز همگام با وزارت علوم در خصوص پرونده بورسیه ها برخلاف مر قانون عمل کرده اند.

یکی از دانشجویان بورسیه درباره عدم تشکیل جلسات این کمیته بیان داشت: برخی از اعضا درخواست داشته اند که مسئولان بورس دولت دهم در این جلسات حضور پیدا کنند و به صورت رو در رو با مسئولان وزارت علوم گفت‌وگو نمایند که این مسئله با مخالفت وزیر علوم رو به رو شده و در ادامه موجب عدم تشکیل این جلسات گردید.

در خصوص عملکرد قوه قضائیه درباره پرونده بورسیه ها نیز ابهامات فراوانی مطرح است. حدود 300 روز از شکایت دانشجویان بورسیه می گذرد و هیچ اتفاق خاصی در روند این پرونده رخ نداده است و حتی احمد غلامی یکی از عوامل اصلی این پرونده نیز به تازگی با حکم وزیر علوم از به عنوان رایزن علمی ایران در روسیه انتخاب شده و به این کشور سفر کرده است و هیچ رسیدگی ای به شکایات دانشجویان صورت نگرفته است تا این پرونده پس از گذشت روزهای فراوان باز باقی بماند و اتهام زنندگان به راحتی به زندگی خود پرداخته و دانشجویان بورسیه به سختی زندگی خود را ادامه دهند.

عدم پیگیری جدی اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی و سایر نهادهای مسئول درباره پرونده بورسیه ها که به یکی از مطالبات جدی رهبر انقلاب تبدیل شده است، موجب سردی و دلزدگی جوانان نخبه و انقلابی از برخی نهادهای حاکمیتی و انقلابی خواهد شد که قطعا صدمات جبران ناپذیری خوهد داشت. انتظار این است که مسئولان در عمل ولایت پذیری خود را ثابت کرده تا ظلمی که به جوانان نخبه کشور شده است جبران شود.
منبع: پایگاه 598

[ منبع این خبر سایت جهان نیوز اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «انفعال مسؤولان منصوب‌شده رهبر انقلاب در عمل به دستور صریح ایشان درباره بورسیه‌ها» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات