عدم وجود جایگزین برای رجال علمی سابق حوزه فاجعه است

به گزارش «شیعه نیوز»، این مرجع تقلید امروز در دیدار اعضای شورای سیاستگذاری ائمه جمعه ایران با اشاره به اهمیت این مسئولیت، درعین حال آن را توفیق الهی دانست و بیان داشت: شاید سرلوحه کارهایی که در نظام ولایی، انجام می شود کار شماست  لذا نیازمند کادرسازی هستید تا از عهده این کار خطیر برآئید.

او افزود: در فطرت مردم، عهد و پیمان با حق و حقیقت است اما شما باید افرادی تربیت کنید تا آنچه در فطرت آنهاست به بروز و ظهور برسد. نعمتهای خداوند زیاد است اما باید افرادی تربیت کنید که با اقدامات خود بتوانند این نعمتها را برای مردم بیان کنند تا مردم شکر این نعمتها را به جای آورند.

آیت الله نوری همدانی ابراز کرد: باید افرادی داشته باشید که از قدرت بیان و علمی لازم برخوردار بوده و بتوانند این موضوعات را عملی کنند.

او خواستار ارتباط بیشتر این شورا با حوزه های علمیه شد و افزود: یکی از کمبودهای بزرگ دنیای اسلام، فقدان عالمان برجسته و به نام است. به عنوان مثال سابقا انصاری، آشتیانی و عاملی و مجتهدی و حق شناس در تهران بودند اما امروز تهران خالی از وجود علمای بنام است و البته این مساله اختصاص به تهران ندارد بلکه شهرهای دیگر هم درگیر هستند.

این مرجع تقلید تصریح کرد: رجال علمی سابق جایگزین ندارند که این یک فاجعه است باید نشست و فکر کرد و برای تربیت این قبیل افراد چاره ای اندیشید. اگر این روند ادامه داشته باشد، ۵۰ سال دیگر چه خواهد شد؟

او اعضای شورای سیاستگذاری را به توجه عمیق نسبت به مسئولیت و احتجاج توصیه کرد و بیان داشت: در عقول مردم استعدادها و ذخائر فراوانی است و وظیفه علما و حوزه ها، برانگیختن و ظاهر کردن این استعدادهاست.

آیت الله نوری همدانی ضمن تصریح به اینکه مدیریت امام جمعه کار بسیار مهمی است، گفت: اگر بتوانید مرکزی درست کنید و سنجشی جهت شناخت مراتب عقل افراد قرار دهید، نقطه طلایی در دوره مدیریت شما خواهد بود. عملی کردن این مساله که مورد تاکید ائمه(ع) است کار سختی است چون مرتبط با اعمال و اخلاق و رفتار افراد از دوره بلوغ تاکنون است.

او ادامه داد: شما نیازمند افراد باسوادی هستید که بتوانند در برابر دنیا به گونه ای حرف بزنند که اسلام را از نظر فرهنگ و سیاست تبیین کنند. امروز در اروپا و آمریکا مردم به این باور رسیده اند که اسلام پاسخگوی تمامی مشکلات بشر است و همین سبب قیام یک درصد برابر ۹۹ درصد شد.

این استاد حوزه علمیه قم با تاکید بر اینکه امام جمعه مقام مهمی است آن را جایگاه پیامبر(صلی الله علیه و آله) و امامان دانست و افزود: امام جمعه باید راههای امرار معاش و تولید ثروت و رخدادهای واقع شده در دنیا را مطلع بوده و به اطلاع مردم برساند.

او با بیان اینکه کار فرهنگی سخت ترین و مشکل ترین کارهاست، به سخن رهبری که «باید سعی کرد حوزه ها انقلابی بماند» اشاره کرد و افزود: این سخن مخصوص حوزه ها نیست بلکه ائمه جمعه باید سعی کنند مردم را در صحنه نگاه داشته و آن روحیه انقلابی مردم را روز به روز تقویت کنند.

آیت الله نوری همدانی در پایان تاکید کرد: خطر کمبود علمای بنام در تهران و شهرستانها جدی است بنابراین باید تدبیری اندیشید و فکری کرد. باید به افراد فکور در حوزه پر و بال داده تا فردا به درد ما بخورند. دنیای امروز نیازمند چنین افرادی است.

انتهای پیام/ 852

[ منبع این خبر سایت شیعه نیوز می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «عدم وجود جایگزین برای رجال علمی سابق حوزه فاجعه است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات