تیم شهرداری اردبیل چرا سقوط کرد؟!

تیم فوتبال شهرداری اردبیل به لیگ دسته دوم کشور سقوط کرد. از لحظه نواخته شدن سوت پایان دیدار شهرداری و پیکان تهران در ورزشگاه شهر قدس اظهار نظرها، موضعگیری ها، طرفداری ها و جانبداری های چشم و گوش بسته آغاز شد. این موضعگیری ها گاهی اوقات سختگیرانه و غیر منطقی بود و در برخی موارد بوی دفاع از منافع شخصی ، باندی و گروهی از آن به مشام می رسید. وضعیتی که تیم شهرداری به آن دچار شده چه بخواهیم و چه دوست نداشته باشیم باید بگوئیم حاصلی از وضعیت فوتبال در استان می باشد . حال اگر بخواهیم درست حرف بزنیم و واقعیت ها را به آن شکلی که هست ببینیم و در بیان آنها همت بگماریم و مسئله ای را کتمان نکنیم و به وظیفه شرعی و رسالت کاری خود عمل نمائیم با یک سری مشکلات ریز و درشت مواجه می شویم . اگر همت ما بر آن استوار باشد به فکر خود مان و جیب و جایگاه خودمان نباشیم و موافق و باب میل برخی از حضرات سخن نگوئیم و قلم را به گردش در نیاوریم و راه شیرین زبانی و سخن گویی را برای خوش آمد سرورانمان در پیش نگیریم به بزرگترین مشکل ورزش و فوتبال تبدیل می شویم.
تا برخلاف نظر و میل آقایان حرفی می زنیم و اقدامی می کنیم تبدیل به فردی بیسواد، غیر ورزشی، انگل، چسبیده به ورزش و غریبه با خانواده فوتبال محسوب می شویم و اگر بخواهیم چنین القاء بکنیم که هر چه آن خسرو کند شیرین بود و یا معتقد به آن باشیم که صلاح مملکت خویش خسروان دانند ، به فردی آگاه، دردآشنا، متخصص، پیشکسوت و سرمایه ورزش تبدیل می شویم.
در این میان بخاطر ورزش و جوانان و آینده آنها باید بدانیم و بدانند که این دنیا را حساب و کتابی است که باید در روزی که روز روزهاست در باره اعمال و گفتارمان پاسخگو باشیم. روزی که در آن باند بازی و زبان بازی و مجیز گویی و .... محلی از اعراب نخواهد داشت .
اگر دلمان به ورزش و فوتبال می سوزد و اگر می خواهیم به فوتبال و تیم شهرداری کمک بکنیم و در آیندهء آن سهمی هر چند ناچیز داشته باشیم، به فکر منافعمان نباشیم و به دنبال سهم خواهی نبوده و برای دست یافتن به آنچه که حق ما نباشد زمین را به زمان ندوزیم و نقش منتقدان دلسوخته و خیر خواه و بی توقع را بازی نکنیم ، بگوئیم و بنویسیم آنچه را که به نفع ورزش و فوتبال تشخیص داده ایم و از وراجی ها، تهدید ها ، دشنام ها و رفتارهای غیر عقلانی برخی ها نترسیم و بر اعتقاداتمان پافشاری بکنیم شاید که گوش شنوایی پیدا بشود و حرف های حق و از دل برخاسته را از سخن های بو دار و منفعت طلبانه تشخیص بدهد.
آنچه مسلم و واضح و روشن است وضعیت نامطلوب فوتبال استان می باشد . کاری به آن عده ای که می خواهند فقط با داد و بیداد و توسل به برخی از رفتارها و کردارها خود را ناجی فوتبال بدانند نداشته و نداریم و ما با توجه به وسع و توان و امکاناتمان به وظیفه ای که داریم عمل بکنیم و بیشتر از این از ما نخواسته اند که فرمود: لا تکلیف نفسا الا وسعها......
فوتبال استان وضعیت خوبی ندارد. شیوه و روشی هم که مسئولان استان و از همه مهم تر فدراسیون نشین ها در پیش گرفته اند امیدواری مبنی بر بهبود حال آن در آینده را ایجاد نمی کند. چنین به نظر می رسد که فوتبال ما راه خود را گم کرده است. این امر مربوط به امسال و پارسال نیست، سال هاست که چنین است و متاسفانه هشدارها و نصایح دلسوزانه و کارشناسانه هم برای نجات آن از این گمراهی کارساز نبوده و به نظر می رسد که کارساز هم نخواهد بود.
دل درون سینه و ما رو به صحرا می رویم
کعبه مقصد کجا و ما کجاها می رویم
مسئولیت سنگر است
راستی با این شرح حال و موقعیت فوتبال استان و مبهم بودن آینده آن با توجه به اقدامات و اعمال اداره کل ورزش و جوانان و فدراسیون آیا نباید سوال شود که این آقایان و حضرات، فوتبال ما را دارند به کجا می برند؟
نباید بپرسیم و جوابش را بگیریم که مسئولیت سنگر است برای خدمت و یا طعمه ای است برای لذت؟
اگر به درستی در روایات و فرموده های ائمه معصومین(ع) بگردیم خواهیم دید که بارها و بارها و صریحا تذکر داده شده است که به مسئولیت مانند طعمه نگاه نکنیم . ماها که ادعای پیروی از معصومین(ع) را داریم آیا به توصیه ها و تذکرات آنها در این رابطه پایبند بوده ایم؟و آیا ما بر اساس اعتقادات و باورهایمان عمل می کنیم؟ آیا در ورزش و فوتبال استان توانسته ایم ادعا و شعار خود را در عمل نشان بدهیم و تمام وعده ها و سخن ها را عملی بکنیم؟آیا مسئولان ورزش و فوتبال در سطح استان قبول دارند که اعتقادات ما در اعمال ما تجلی می یابد و نه فقط در حرف های ما؟ پس در همه حال مسئولان و آنهایی که در فوتبال استان چه در نقش هیات و چه در لباس باشگاه و غیر آن تلاش می کنند باید از مردم نمره قبولی بگیرند . اینکه فقط حرف بزنند، وعده بدهند و برخی از مواجب بگیران را برای انعکاس حرف ها و سخنان بی پایه اجیر بکنند چیزی از مسئولیت آنها در قبال جامعه و مهمتر از همه در پیشگاه پروردگار متعال کم نخواهد کرد و اگر در این دنیا با توسل به هر حیله و مکری حقایق را وارونه جلوه دهند فردا در دادگاه عدل الهی راهی برای گریز نخواهند داشت و بدون شک در آن اوضاع و احوال چرب زبانی ها، دستمال کشیدن ها و روباه صفتی ها چاره ساز نخواهند بود.
اصول را نادیده نگیریم
برخورد با هر مشکل و مسئله ای لازم است در یک شرایط طبیعی و منطقی انجام پذیرد. به کار گیری چنین روشی می تواند خیلی از کاستی ها و انحرافات، زورگویی ها و اعمال سلیقه های باندی و .... را بگیرد و بنابر این اگر بنا باشد بحث سقوط تیم شهرداری مطرح و علل آن مشخص و چاره کار روشن گردد باید با توسل به نظریات منطقی و علمی و در سایه ایده های راهگشا و تامین کننده منافع و مصالح ورزش حرکت شود. اینکه منافع خود را در نظر بگیریم و یا به مسائل سطحی بنگریم و یا برای خفه کردن صداهای حق طلبانه عده ای را اجیر کرده و اصول انسانی و اخلاقی را زیر پا بگذاریم دردی از دردهای فوتبال و تیم شهرداری درمان نخواهد شد.
اگر این شرایط همچنان حاکم باشد و برای رسیدن به واقعیت ها زمینه فراهم گردد جسم و جان این فوتبال و تنها باشگاه شهرمان هر روز زارتر و نحیف تر از روز قبل خواهد شد. با حاکمیت وضعیت نامطلوب باید اعتقاد داشته باشیم که آنچه در استان ما به اسم فوتبال وجود دارد هیاهوی فوتبال است نه خود فوتبال و این است که می بینیم فوتبال ما در مقایسه با دیگر نقاط کشور و استان های همجوار حرفی برای گفتن ندارد و جز سابقه و گذشته ای روشن و پر افتخار امروز دستش از همه افتخارات و نتایج گذشته خالی است.
می گوئیم باید به داد فوتبال استان رسید تا دیر نشده. فرصت ها یکی یکی از دست می روند . دست روی دست گذاشتن چاره کار نمی تواند باشد. اگر به تذکرات دلسوختگان اهمیت داده شود و فدراسیون بر طبل نظر خود نکوبد و باشگاه یک دندگی نکند و ورزش و جوانان از اقتدار خود استفاده ننماید آنچه را که الآن در اختیار داریم به مرور از دست خواهیم داد.
اگر می خواهیم فوتبال ما در سطح استان سر و سامان بگیرد باید دستگاه ورزش استان با انعکاس واقعیت های موجود به فدراسیون ، آنها را همراه بکند و با یک هدف و ایده برای نجات فوتبال استان بکوشند.
اگر فوتبال ما وضعش بهبود یابد و فضای دوستی ، یکرنگی، صمیمیت و عمل به قانون به دور از هر گونه رفتار حاشیه ای حاکم گردد فوتبال باشگاهی ما و بخصوص باشگاه شهرداری می تواند از نعمات فضای مطلوب به خوبی بهره برداری نماید و در مسیری ایده آل و رسیدن به نقطه مطلوب حرکت نماید.
داستان سقوط
اگر موقعیت فوتبال و فضای حاکم بر آن در سطح استان مورد بررسی قرار بگیرد، به دور از هر گونه تعصب و جانبداری کورکورانه باید بگوئیم که نباید از تیم شهرداری انتظار کسب بهترین نتایج و عدم سقوط به دسته پائین تر را داشت . هر چقدر یک مجموعه مورد پشتیبانی قرار بگیرد و یا بهترین امکانات ظاهری در اختیار باشد ولی زیر ساخت ها آماده نبوده و در حد ایده آل نباشند انتظار درخشش، سرابی بیش نبوده و نیست. چرا راه دوری باید برویم و چرا باید از نمره یک انتظار بیست داشته باشیم. بیائیم منصفانه بنشینیم و امکانات و نفرات و ویژگی ها و خصوصیات مسئولین تیم و باشگاه شهرداری را با دیگر حریفان خود و بخصوص تیم های صعود کرده بسنجیم و مقایسه بکنیم. اینکه مدعی باشیم میخ حتما باید به دیوار آهنین فرو برود ادعائی دور از عقل و منطق و تقریبا غیر ممکن و ناشدنی است.
ایجاد توقع در تماشاگران نیز باید در حد و اندازه بضاعت یک تیم و باشگاه باشد. اینکه این روزها می بینیم برخی از تماشاگران پا را بیشتر از گلیم معمول دراز کرده و با برخی اقدامات و رفتارها نقطه تاریک و غیر قابل قبولی از هواداری تیم را در کارنامه شان ثبت می کنند ناشی از ایجاد توقع بیش از بضاعت و واقعیت هاست.آیا در سقوط شهرداری فقط یک عامل موءثر بوده است؟ این روزها برای مشخص کردن عامل سقوط و تیر باران کردن آن، گروههای مختلف به راه افتاده اند و صحنه های زشت و چندش آوری در فضای مجازی را موجب شده اند. به نظر می رسد برخی ها از این آشفته بازار به دنبال رسیدن به منافع شخصی و عده ای برای تثبیت موقعیت خود در تلاش هستند و جمعی نیز با فرمان بردن از احساسات کورکورانه به وسیله ای در دست دیگران و منفعت طلبان تبدیل شده اند و این جمع است که در آشفته کردن این بازار و این فضا بیشتر و بیشتر نقش ایفاء می کنند و خود را به سپری برای رسیدن دیگران به اهدافشان قرار داده اند.
باید گفت عوامل مختلف و متعددی در طول فصل دست در دست یکدیگر دادند و زمینه سقوط و عدم نتیجه گیری تیم را فراهم کردند. اگر می خواهیم خدمتی به فوتبال و تیم شهرداری بکنیم لازم است از سطحی نگری و موضع گیری احساساتی خودداری شود.آیا فقط مدیریت باشگاه در این سقوط متهم ردیف اول است؟ آیا رسانه های جمعی چه مطبوعات و چه خبرگزاری ها و چه صدا و سیما و چه .... در این امر نقش داشته اند؟ عدم وجود درست و اصولی ساختار باشگاه در این سقوط تا چه حدی می تواند موءثر باشد؟ آیا نحوه بسته شدن تیم و ویژگی ها و خصوصیات بازیکن های جذب شده کاملا ایده آل و عاری از هر گونه خطا و اشتباه بوده است؟ زمینه تعویض پیاپی سرمربی و بخصوص قهر و ترک خودسرانه تیم توسط دو تن از سرمربی ها به چه دلیلی بوده است؟ تغییرات در سازمان فرهنگی ورزشی و مدیریت باشگاه در دو سال گذشته آیا در راستای بهبود وضعیت تشکیلات بوده و یا اهداف سیاسی در پشت آنها قرار داشته و نقش این رفتارها در سقوط تیم چه بوده است؟ آیا دخالت های بیمورد و خارج از حیطه و دایره مسئولیت تا چه حدی در ایجاد حاشیه در تیم موءثر بوده است؟ آیا چیزی به نام بازیکن سالاری در تیم مطرح بوده و اگر جواب مثبت بوده باشد در بروز مشکلات برای عدم نتیجه گیری و برهم زدن جو وحدت و یکرنگی، این عامل در سقوط تیم چگونه نقش داشته است؟ نقش هیات فوتبال استان و نحوه همکاری آن با باشگاه در طول فصل چگونه در این نتیجه گیری موءثر بوده است؟ کمیته مشورتی و نقش آن در انتخاب سرمربی و رفتن آنها و انتخاب دستیاران چه بوده است؟
اینها نمونه ای از سوالات و عواملی است که می توانند در سقوط تیم شهرداری به دسته پائین تر موثر باشند. اگر دوست داریم شهرداری در فصل آینده حضوری قابل قبول در رقابت های لیگ دسته دو داشته باشدباید اراده ای برای درمان بیماری های باشگاه در کار باشد . بی انصافی خواهد بود که فقط یک عنصر را بعنوان فاکتوری مهم و قابل توجه در سقوط تیم به حساب آوریم.
باید این امر را نیز قبول کرد که در فوتبال دست های پنهان و جریانات مخربی وجود دارند که همواره سعی می کنند از آب گل آلود ماهی بگیرند و منافع نامشروع خود را تامین کنند اما اگر باشگاهی به معنی واقعی باشگاه باشد و از یک تشکیلات منظم و مرتب برخوردار گردد ، قائم به شخص نباشد و افکاری علمی بر آن حاکم بوده باشد، دست های پنهان و جریانات مخرب نخواهند توانست در کار آن خلل و سکته ای ایجاد کنند.
ساختار باشگاه
از دو سال قبل از هر فرصتی که به دست آمده چه در نوشته ها و چه در ملاقات های حضوری از مسئولین سازمان و شهرداری درخواست شده است که اقدامات لازم برای هویت بخشیدن به باشگاه و محکم نمودن ساختار آن بعمل آورند. اگر باشگاه به معنی اخص کلمه وجود داشت امروز نیازی به آن نبود که هر کسی به فراخور حال یقه فرد یا شخصی را بگیرد و همه کاسه کوزه ها را بر سر آن بشکند. اگر باشگاه شهرداری دارای تشکیلات منظم و منسجمی بود به هیچوجه وابستگان به آن به خود جرئت نمی دادند که حریم خصوصی منتقدان را بشکنند و با ایجاد مزاحمت آرامش آنها را به هم بزنند. اگر باشگاه دارای مدیرعامل ، هیات مدیره و کمیته های فعال و تعریف شده بود تصمیم گیری ها به یک یا دو نفر ختم نمی شد و خرد جمعی ترسیم کننده برنامه های حال و آینده آن می گردید و اگر باشگاه بر اساس اصول تعریف شده و حاکم بر باشگاهها پا می گرفت و پیش می رفت نیازی به تشکیل باندها و گروه ها برای خاموش کردن صدای مخالفان نبود و اگر باشگاهی وجود داشت جواب منتقدین ، فرصت طلبان، منفعت پرستان و چشم های دوخته شده به پست و مقام را با ادله و برهان می داد و از ایجاد حاشیه در اطراف باشگاه و تیم ممانعت می کرد.
همه مشکلاتی که در فصل گذشته، تیم شهرداری با آن مواجه شد در گام اول دلیلی جز اداره امور باشگاه خارج از سیستم معمولی و مورد قبول جامعه نبوده و نیست و چنانچه برای فصل آینده نیز این کار عملی نشود همچنان باید شاهد نابسامانی ها و عدم موفقیت ها باشیم.
در پایان باید به این نکته اشاره شود تا آنجا که نگارنده اطلاع دارد دکتر لطف الهیان شهردار اردبیل در چندین نوبت به زیر مجموعه برای اصلاح ساختار باشگاه تذکرات لازم داده است که متاسفانه تا امروز به این تذکرات جامه عمل پوشانده نشده است؟.
6016

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تیم شهرداری اردبیل چرا سقوط کرد؟!» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات