رونمایی از دو کتاب حوزه رسانه/ پیشنهاد ایجاد پویش صداقت رسانه ای

به گزارش خبرنگار ایرنا محمود صلاحی روز یکشنبه در آیین رونمایی از کتاب های «سیاستگذاری رسانه ای» و «از سرمایه شهرتی تا شهرت رسانه‌ای» در فرهنگسرای رسانه با اشاره به سیطره رسانه ای در جهان افزود: ما امروز زیر سیطره بنگاه های رسانه ای هستیم که مخالف اسلام، نظام جمهوری و حتی بشریت است و خوب را بد و بد را خوب جلوه می کند.
صلاحی گفت: امروز خبرگزاری های بزرگ دنیا به جای خبررسانی، خبرسازی می کنند و گاهی اوقات اخبار را سریع، زنده و هیجانی مطرح می کند تا فرد را به تصمیم سازی وادار کنند.
رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با اشاره به کاستی های کشور در عرصه رسانه افزود: ما در یک مظلومیت رسانه ای قرار داریم و اگر بخواهیم اخلاق بشری را در جهان مطرح کنیم نیازمند تربیت نیروی متخصص هستیم.
وی با بیان اینکه امروزه اقتصاد، فرهنگ و زندگی بر پایه رسانه شکل می گیرد افزود: اگر در حوزه رسانه راهبردی برای خود نداشته باشیم، ناخودآگاه تحت تاثیر راهبرد دیگران قرار می گیریم.
صلاحی گفت: ما می توانیم صداقت رسانه ای را تبدیل به یک کمپین کنیم تا از این طریق به جای خبرسازی ها، خبررسانی انجام شود و این نحوه صحیح انتقال خبر موجب تصمیم سازی درست مدیران شود.
رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با اشاره به انتشار کتاب «سرمایه شهرتی تا شهرت رسانه ای» افزود: در بخشی از این کتاب درباره سرمایه انسانی مطالبی مطرح شده که این امر در مدیریت رسانه نقش مهمی را ایفا می کند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حمایت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران از نویسندگان جوان گفت: براین اساس کانون نویسندگان جوان در این سازمان راه اندازی شده و از نویسندگان جوانی که در حوزه رسانه آثاری را تالیف کنند، حمایت می کنیم.
صلاحی با تاکید بر وضعیت نامطلوب سرانه مطالعه در کشور افزود: پیش از انقلاب حدود سه هزار عنوان کتاب و اکنون 63 هزار عنوان کتاب منتشر می شود اما سرانه مطالعه در کشور پایین است که این وضعیت می توانند به علت عدم ایجاد علاقه مندی و گسترش شبکه های اینترنتی باشد.
وی گفت: برای بهبود وضعیت مطالعه کتاب، باید آثار با کیفیتی تالیف و منتشر کنیم تا سرانه مطالعه کشور به حدی برسد که مطلوب و شایسته قدمت تاریخ و فرهنگ ایران باشد.

*توجه به مدیریت رسانه
سیدوحید عقیلی استاد دانشگاه و رئیس دانشکده ارتباطات و مطالعات رسانه دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی و سرپرست روزنامه فرهیختگان نیز در این آیین با اشاره به فضای گفتمانی تولید و نقد کتاب در جامعه افزود: این جامعه بیش از هر جامعه ای نیاز به تولید و نقد و بررسی کتاب دارد.
وی با بیان اینکه بحث فرهنگی در جامعه مغفول مانده افزود: مسئولان در صحبت های خود مدام بر بحث فرهنگی تاکید می کنند که با مدیریت صحیح رسانه می توان دغدغه مسئولان نظامی را تا حدی برطرف کند.
عقیلی با اشاره به اینکه کار فرهنگی از وظایف یک مدیر رسانه است گفت: مدیریت رسانه گویای نیاز سازمان های رسانه ای از جمله خبرگزاری ها، شبکه های خبری، روزنامه و... است.
این استاد دانشگاه با اشاره به پیشرفت های کشور در حوزه علوم و فنون افزود: ای کاش بخشی از این موفقیت ها در حوزه علوم انسانی بود، متاسفانه به دلیل دشواری های علوم انسانی که موضوعش انسان و پیچیدگی های مربوط به آن است، کمتر به این حوزه توجه شده است.
وی با بیان اینکه سیاستگذاری رسانه ای به کارگیری فضای رسانه ای برای پاسخ به جامعه و آینده پژوهی نیازهای آینده است، گفت: امیدواریم با انتشار آثاری همچون «سیاستگذاری رسانه ای» و تولید محتوا در بومی سازی رشته علوم انسانی قدم برداریم.
عقیلی در مورد کتاب «از سرمایه شهرتی تا شهرت رسانه ای» گفت: این کتاب علمی مرجعی در حوزه مدیریت علوم انسانی و سیاستگذاری رسانه ای، تکنولوژی، افکار عمومی و حوزه های مربوط به سرمایی شهرتی و شهرت رسانه ای است.

*توجه به مهارت آموزی نیروی انسانی در حوزه رسانه
سیدمهدی شریفی یکی از مولفان کتاب «از سرمایه شهرتی تا شهرت رسانه ای» نیز در این آیین با تاکید بر مهارت افزایی نیروی انسانی در حوزه رسانه گفت: امروزه رادیو، تلویزیون و مطبوعات گرفتار شهرت منفی شده و از توسعه منابع انسانی و مهارت افزایی آنان بازمانده اند.
وی با بیان اینکه نتوانستیم سواد رسانه ای مخاطب را رشد دهیم افزود: برای توسعه منابع انسانی و مهارتی نیروی انسانی کار شایسته ای انجام نداده ایم و رسانه در سال های اخیر به جای دانش محور بودن اموال محور بوده است.
شریفی گفت: برای تربیت نیروی انسانی در حوزه رسانه باید از کارگروه های مختلف جهانی در این حوزه بهره مند شویم.

*توجه به اهمیت موضوع مدیریت رسانه
طاهر روشندل مولف کتاب های «سیاستگذاری رسانه ای» و «از سرمایه شهرتی تا شهرت رسانه ای» نیز در این آیین با بیان اینکه رسانه ها در عرصه عمل به صورت غیرعلمی اداره می شود، گفت: آیین رونمایی از این دو کتاب بهانه ای برای طرح اهمیت موضوع بررسی مدیریت رسانه به صورت علمی در کشور است.
وی با اشاره به اینکه زندگی ما یک زندگی رسانه ای شده افزود: براین اساس ضرورت پرداختن به موضوع هایی همچون سواد رسانه ای و درک اهمیت مدیریت رسانه مهم است.
روشندل گفت: اگر مدیر رسانه مدیرعلمی و فرهیخته ای نباشد نمی توانیم انتظار داشته باشیم که به ارتقای سواد رسانه ای در جامعه کمک کند و در آینده مخاطب پرسشگر و منتقدی داشته باشیم.
روشندل با اشاره به اهمیت موضوع مدیریت رسانه افزود:رسانه(رسانه جمعی) در انواع خود تمام زندگی بشر را به سلطه درآورده و در تمامی عرصه های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و رسانه حرف اول را می زند و سیاستگذاری رسانه ای حوزه ای از مدیریت رسانه است که مغفول مانده که به مدیریت رسانه باید توجه ویژه ای داشته باشیم.
محمد سلطانی‌فر مدیر گروه ارتباطات واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی و مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها، سیدمحمد دادگران مدیر گروه مدیریت رسانه دانشکده خبر و دانشگاه آزاد اسلامی، عادل فردوسی پور مجری و مدرس دانشگاه، علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، علی حیدری نایب رئیس هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی نیز در این آیین درباره این دو کتاب و ویژگی های این دو اثر مطالبی را بیان کردند.
به گزارش ایرنا، کتاب «سیاستگذاری رسانه ای» اثر طاهر روشندل اربطانی مدیرگروه مدیریت رسانه دانشگاه تهران، پژوهشی جامع و راهبردی در حوزه مدیریت رسانه ها است که استراتژی های مختلف رسانه ها برای رقابت در بازار رسانه و جذب مخاطب را چه در حوزه بیرونی و چه در حوزه سازمانی اعم از جذب، آموزش و پرورش، ارتقا و... مورد بررسی قرار می دهد.
بر اساس این گزارش کتاب «از سرمایه شهرتی تا شهرت رسانه‌ای» با همکاری طاهر روشندل اربطانی و سیدمهدی شریفی نگاشته شده، این کتاب راهنمایی است برای دغدغه‌مندان حوزه رسانه که همواره به ذهنیت مخاطب نسبت به رسانه می‌اندیشند.
با توجه به اینکه تولیدات رسانه محصولات اطلاعاتی برای مخاطبان هستند، بنابراین کیفیت و خلاقیت در تولیدات رسانه‌ای به دانش، مهارت‌ها، و استعداد‏های افرادی وابسته است که آن‌ها را تولید می‌کنند.
تهرام/7245/1831

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رونمایی از دو کتاب حوزه رسانه/ پیشنهاد ایجاد پویش صداقت رسانه ای» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات





جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات