نهمین همایش روابط فرهنگی و تاریخی ایران و ترکیه به کار خود پایان داد

به گزارش ایرنا به نقل از اداره ‌کل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم اختتامیه این همایش با قرائت بیانیه پایانی توسط اساتید ایرانی و ترکیه‌ای و با حضور جمعی از اندیشمندان دو کشور ایران و ترکیه، در محل سالن شورای دانشگاه گیلان برگزار شد.
در بخشی از متن بیانیه شرکت کنندگان در نهمین همایش روابط فرهنگی و تاریخی ایران ترکیه، بر برگزاری منظم و مداوم این همایش همچون گذشته تأکید شده است.
حمایت از پیشنهاد سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی مبنی بر امضای پروتکل جامع فرهنگی جدید میان این سازمان با سازمان عالی فرهنگ، زبان و تاریخ آتاتورک، اجرای پروژه‌های مشترک تحقیقاتی به منظور دستیابی به اهداف مندرج در تفاهمنامه دوجانبه موجود، برگزاری نمایشگاه جنبی به منظور ارایه آثار و دستاوردهای پژوهشی استادان و پژوهشگران ایران و ترکیه در حاشیه همایش، لزوم انتشار فصلنامه مشترک دوزبانه و راه‌اندازی دبیرخانه دایمی همایش با حضور نمایندگان دو کشور، از دیگر بندهای این بیانیه محسوب می‌شود.
همچنین در این مراسم دریا اورس، رییس بنیاد آتاتورک ترکیه بانی، مدیر دفتر روابط بین‌الملل دانشگاه گیلان، حسن صفرخانی رایزن فرهنگی ایران در ترکیه و خلج‌منفرد دبیر علمی همایش، در سخنانی کوتاه برای انجام تلاش به منظور تحقق اهداف این همایش و همچنین عملی و اجرایی شدن نظریات مطرح شده توسط اساتید شرکت‌کننده تأکید کردند.
بنا بر اعلام این خبر، نهمین همایش روابط فرهنگی و تاریخی ایران و ترکیه با هدف تحلیل و بررسی تجارب تاریخی و چشم‌انداز روابط فرهنگی ایران و ترکیه، با همکاری مشترک سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، بنیاد تاریخ ترکیه و دانشگاه گیلان، روزهای شنبه هشتم و یکشنبه نهم خردادماه، در شهر رشت و در محل دانشگاه گیلان برگزار شد.
در طول برگزاری دو روز همایش روابط فرهنگی و تاریخی ایران و ترکیه، نشست‌های زبان و ادبیات فارسی در ترکیه، تأثیر زبان و ادبیات فارسی در بین ترکان، مبادلات تاریخی و تمدنی بین ایران و ترکیه، تبادلات فکری و فرهنگی بین ایران و ترکیه، دین و عرفان در روابط ایران و ترکیه، مبادلات فکری و فرهنگی بین ایران و ترکیه، مسایل روابط فرهنگی ایران و ترکیه و بررسی‌های فرهنگی و تاریخی دوره صفوی، با حضور اساتید دانشگاهی و محققان ایرانی و ترکیه‌ای برپا شد.
7286/2007

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نهمین همایش روابط فرهنگی و تاریخی ایران و ترکیه به کار خود پایان داد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات