داروی تقلبی و بدون شناسه نخرید

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: طبق مصوبه اخیر مجلس، شناسه گذاری و برچسب‌گذاری کالاهای سلامت محور بر عهده سازمان غذا و دارو است و بر همین اساس مصرف‌کنندگان باید فرآورده‌هایی که خریداری می‌کنند را استعلام و در صورت تقلبی بودن، آن‌ را به داروخانه تحویل داده و پیگیری کنند. خبرگزاری فارس: رسول دیناروند رئیس سازمان غذا و دارو در مورد سامانه ردیابی، رهگیری و کنترل اصالت کالاهای سلامت گفت: یکسال است که این پروژه در مورد داروهای وارداتی آغاز شده است ولی هنوز بسیج اطلاع رسانی به مردم شروع نشده است.

وی گفت: علت اینکه اطلاع‌‌رسانی به مردم در این زمینه هنوز انجام نشده است؛ اینکه نمی‌خواستیم هیچ فرآورده‌ای بدون شناسه‌گذاری در بازار باشد ولی الان آمادگی وجود دارد و به دانشگاه‌های علوم پزشکی اعلام شده است که هیچ فرآورده ای بدون برچسب اصالت در داروخانه‌ها وجود نداشته باشد.

دیناروند اظهار داشت: همه مصرف‌کنندگان می‌توانند فرآورده‌هایی که خریداری می‌کنند را از طریق برنامه مخصوص که بر روی موبایل نیز قابل نصب است استعلام کنند و در صورت تقلبی بودن فرآورده را به داروخانه تحویل دهند و پیگیری کنند.

رئیس سازمان غذا و دارو ادامه داد: طبق مصوبه مجلس، اختیار شناسه گذاری و برچسب گذاری بر عهده سازمان غذا و دارو است و بر اساس همین مصوبه فعالیت‌ها صورت گرفته است و همین سامانه‌ای که کار دارو و مکمل را انجام می‌دهد تمامی فرآورده های غذایی، آرایشی و بهداشتی را نیز کنترل خواهد کرد و کدگذاری و لیبلینگ صورت می‌گیرد.

 دیناروند گفت: بنابراین مصرف کنندگان هر فرآورده‌ای را حتی اگر از سوپرمارکت‌ها خریداری کنند می توانند از لحاظ اصیل و تقلبی بودن کنترل کنند.

وی اظهار داشت: بازرسین ما نیز نظارت ها را در سطح عرضه به صورت جدی انجام می دهند حتی خود بنده هنگام خرید نیز فرآورده ها را کنترل می کنم و بعضی اوقات با برخی فرآورده‌هایی که تقلبی بوده است مواجه شده‌ایم که پیگیری و برخورد شده است.

معاون وزیر بهداشت در پایان در مورد عرضه لوازم آرایشی و بهداشتی در سوپرمارکت ها گفت: عرضه فرآورده های آرایشی و بهداشتی عمومی و غیر تخصصی همانند تمام دنیا در سوپرمارکتها مشکلی ندارد ولی لوازم آرایشی و بهداشتی تخصصی که مصرف آنها نیاز به آموزش و تخصص دارد فقط باید از طریق داروخانه ها صورت بگیرد.

با درج شناسه اصالت بر روی کالاها امکان استعلام اصالت آن از سامانه پیامکی سازمان غذا و دارو وجود دارد و خریداران می‌تواند با ارسال کد مندرج به روی کالا به شماره «20008822»، پیام تائید اصالت یا رد آن را دریافت کنند.

[ منبع این خبر سایت فردانیوز-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «داروی تقلبی و بدون شناسه نخرید» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات