ادامه اعتراض دانش‌آموزان به امتحانات نهایی/ بخشنامه آموزش و پرورش جعلی از آب درآمد! +عکس

برگزاری امتحانات امسال، موجی از اعتراضات را در سراسر کشور راه انداخته و بسیاری از دانش آموزان طراحی سوالات را فراتر از حد دانش آموز سوم متوسطه می دانند. ادامه اعتراض دانش‌آموزان به امتحانات نهایی/ بخشنامه آموزش و پرورش جعلی از آب درآمد! +عکس

سرویس اجتماعی فردا: خردادماه، ماه امتحانات پایان سال است و دانش آموزان برای گرفتن نتیجه نه ماه تحصیل در یک پایه تحصیلی تلاش می کنند؛ اما امسال با توجه به آغاز ماه مبارک رمضان در هفته سوم خردادماه، فصل داغ امتحانات زودتر از راه رسید، طوری که اولین امتحان دانش آموزان از بیست و پنجمین روز اردیبهشت آغاز شد.

این در حالی است که دانش آموزان سال سوم متوسطه با توجه به حساسیت‌های بالای امتحانات نهایی و تاثیر بالای آن بر سوابق تحصیلی و کنکور، نیاز به زمان بیشتری برای مرور دروس خود داشتند.

پس از برگزاری امتحانات، موجی از اعتراضات برپا شد و دانش آموزان از دشواری سوالات گله مند شده اند. به گفته آنها در برخی از موارد سوالات از خارج از کتاب طرح شده است. در مقابل اما، مسئولان آموزش‌وپرورش عقیده‌ای خلاف نظر دانش آموزان دارند و می‌گویند که سؤالات از کتاب و در سطح دانش آموزان بوده است.

سوالات امتحانی زیر ذره بین دانش آموزان

اعتراضات به سختی سوالات امتحانی به حدی بوده که صدای اعتراض دانش آموزان  بلندتر از سال های گذشته به گوش می رسد و اکثر آنها سختی سوالات را بیش از توان دانش آموزان سوم متوسطه می دانند.

برخی از دانش آموزان سوم تجربی دروس شیمی، زمین شناسی  و ریاضی را بسیار سخت ارزیابی می کنند و می گویند: در درس زمین شناسی و با وجودی که ماهیت  این درس پر از مطالب حفظی و شبیه به هم است، در طراحی سوالات از جزیی ترین مسائل که واقعا به خاطر سپردن آنها مشکل و حتی ناممکن است، سوال داده شده بود؛ در درس شیمی هم سوالات به حدی مفهومی بود که سوادی فراتر از حد یک دانش آموز سوم دبیرستان برای پاسخگویی نیاز داشت.

همچنین این دانش آموزان می‌گویند: مهلت درس خواندن برای امتحانات سخت مانند ریاضی تنها یک روز تعطیلی بوده که این وقت کمی برای امتحان نهایی این درس بوده است.

این در حالی است که یکی دیگر از دانش آموزان از سوالات سخت درس دینی گله مند است و می گوید: سوالات خیلی ریز و از فرعیات کتاب بوده است هم چنین در درس ریاضی و جبر نیز سوالات بسیار پیچیده شده بود.

اصرار دانش آموزان برسختی امتحانات وانکار مسئولان

باوجود پیگیری هایی که بعد ازاعتراضات دانش آموزان در درس شیمی انجام شد و تصور بر این بود که  دامنه اعتراضات فقط محدود به یک درس می شود  اما باز هم اعتراض دانش آموزان در درس های زمین شناسی،ریاضی ،جبرو دینی ادامه پیدا کرد و امان آنها را برید تا جایی که حتی در برخی استان ها دانش آموزان مقابل آموزش و پرورش منطقه خود دست به اعتراضات تجمعی زدند و خواستار ترتیب اثری از سوی مسئولان شدند.

با این وجود مسئولان مربوطه به این مساله نظری مخالف دانش آموزان دارند و طراحی سوالات را در حد و اندازه دانش آموزان می دانند از این رو رییس مرکز سنجش آموزش و پرورش می گوید: بعد از این‌که بعضی دانش‌آموزان نسبت به برخی امتحانات اعتراض داشتند، روی این موضوع تمرکز کردیم و از حوزه‌های تصحیح امتحانات خواسته شد تا  نتایج اوراق امتحانی سراسر ایران را  اعلام کنند که بر این اساس میانگین نمرات امتحانات تصحیح شده تا پنجم خرداد ، 12.7 بوده که نسبت به سال گذشته رشد1.13 هم داشته چراکه در سال گذشته این عدد 11.57 بوده است.

بخشنامه‌ جعلی آموزش‌وپرورش در شبکه‌های اجتماعی

در کنار حواشی امتحانات نهایی دانش آموزان، عکسی از بخشنامه آموزش و پرورش برای ارفاق در نمرات دانش آموزان در شبکه های اجتماعی منتشر شد و دست به دست می چرخید. به تازگی اما رسول پاپایی، معاون مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد که تصویر منتشر شده از بخشنامه‌ای مبنی بر ارفاق در امتحانات نهایی سال سوم متوسطه در فضای مجازی جعلی است.

اعتراض دانش‌آموزان به امتحانات نهایی/ سختی سوالات یا سستی دانش‌آموزان؟!/ انتشار بخشنامه‌ جعلی آموزش‌وپرورش در شبکه‌های اجتماعی +عکس

رسول پاپایی تاکید کرد: تصویر بخشنامه‌ای مبنی بر اعلام نمرات ارفاقی به امتحانات نهایی سال سوم متوسطه در دروس عربی، شیمی، آزمایشگاه و دین و زندگی جعلی بوده و وزارت آموزش و پرورش چنین بخشنامه‌ای صادر نکرده است.

وی افزود: اخیرا عده‌ای با انگیزه‌های مختلف شروع به انتشار اخبار کذب پیرامون آموزش و پرورش در فضای مجازی کرده‌اند و انتظار می‌رود خانواده، معلمان و دانش‌آموزان اخبار آموزش و پرورش را از طریق پایگاه اطلاع رسانی آموزش و پرورش و یا مراجع رسمی دنبال کنند و از بازنشر اینگونه اخبار خودداری کنند.

میانگین نمرات خوب بوده/ مصححا‌ن نهایت دقت را در زمان تصحیح انجام می دهند

اسفندیار چهار‌بند، مدیر کل آموزش و پرورش تهران نیز پس از موج  اعتراضی دانش آموزان به سخت بودن سوالات امتحانی تصریح کرد: در آموزش و‌پرورش تهران با‌ بررسی های انجام شده در خصوص اعتراضات دانش آموزان که بیشتر دروس شیمی،عربی و دینی را شامل می‌شد جلسه ای تشکیل شده  تا به این موارد توجه شود و بعد از این مرحله اعتراضات به سازمان سنجش آموزش و پرورش منتقل می‌شود.

به گفته مدیر کل آموزش و پرورش تهران، برخی از دروس دانش آموزان تصحیح شده وضعیت نمرات خوب بوده و حتی در درس دینی که بسیاری از دانش آموزان به آن معترض بودند15 درصد نمره 20 گرفته اند و میانگین نمرات به طور کلی 16 است.

چهاربند اظهار کرد: با توجه به این مسئله که نمرات نهایی دانش آموزان در کنکور محاسبه می‌شود، مصححا‌ن نهایت دقت را در زمان تصحیح انجام می دهند و حتی در درس دینی با توجه به بررسی های انجام شده ، قرار بر این شد تا در کلید سوالات در یکی دو سوال تغییراتی به نفع دانش آموزان ایجاد شود.

وی هم چنین یادآور شد: با توجه به اين كه طراحی سوالات در سطح برنامه كتاب های درسی است ولی اعتراضات دانش آموزان بررسی و نتايج در اولين فرصت اعلام می‌شود.

[ منبع این خبر سایت فردانیوز-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ادامه اعتراض دانش‌آموزان به امتحانات نهایی/ بخشنامه آموزش و پرورش جعلی از آب درآمد! +عکس» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات