تکرار عبارت «تَکرار» اولین جلسه مجلس

نهم خردادماه دومين جلسه از مجلس دهم تشكيل شد. از ابتدا تا اواخر جلسه، هيات رئيسه سني جلسه را اداره مي كردند، اما در اواخر آن يعني زماني كه هيات رئيسه موقت مجلس انتخاب شده و سوگند خوردند، ‌اعضاي هيات رئيسه سني،‌ جاي خود را به هيات رئيسه موقت دادند. خبرآنلاین:  نهم خردادماه دومين جلسه از مجلس دهم تشكيل شد. از ابتدا تا اواخر جلسه، هيات رئيسه سني جلسه را اداره مي كردند، اما در اواخر آن يعني زماني كه هيات رئيسه موقت مجلس انتخاب شده و سوگند خوردند، ‌اعضاي هيات رئيسه سني،‌ جاي خود را به هيات رئيسه موقت دادند.

جلسه‌اي پر از تعليق و روبوسي

جلسه امروز پر از تعليق بود و پر از روبوسي. در ابتداي جلسه، به ترتيب براي رئيس، نايب رئيسان،‌ دبيران و ناظران هيات رئيسه راي‌گيري مكتوب صورت گرفت و تا اواخر جلسه همه منتظر بودند كه آرا شمرده شود. در اين مدت جلسه هيچ دستوري نداشت. البته زماني كه نتيجه هر يك از جايگاه ها مشخص مي‌شد، بساط تبريك و روبوسي پهن مي‌شد. روبوسي و تبريك به لاريجاني پيش از اعلام آرا آغاز شد و حتي برخي نمايندگان با او عكس يادگاري مي‌گرفتند. وقتي آرا خوانده شد هم عارف براي تبريك نزد لاريجاني رفت. زماني روبوسي اين دو نفر به صورت همزمان صداي دست زدن و صلوات فرستادن در مجلس شنيده مي شد. دست زدن در صحن علني اتفاقي است كه خبرنگاران به ياد نمي آورند در مجلس نهم اتفاق افتاده باشد.

وقتي اسامي نواب رئيس هم اعلام شد. نمايندگان زيادي به سوي آنها رفتند، تبريك گفته و روبوسي كردند. دهقان در زمان روبوسي ها در يكي از راهروهاي ميان كرسي هاي پارلمان ايستاده بود و پزشكيان در كنار صندلي اش ايستاده بود. پزشكيان در ميانه روبوسي ها نگاهش را به سوي عكاسان برگرداند و علامت لايك را به آنها نشان داد. پس از مدتي، دهقان براي تبريك نزد پزشكيان رفت.

تكرار عبارت «تَكرار»

فاطمه حسيني،‌ منتخب تهران و دبير هيات رئيسه سني مجلس، اسامي كانديداهاي هيات رئيسه را دو بار مي‌خواند. او در زمان اعلام كانديداهاي رياست و دبيران مجلس از عبارت معروف «تَكرار مي‌كنم» استفاده كرد و سپس نام كانديدها را براي دومين بار قرائت كرد.

رئيس سني، پديده مجلس

عبدالرضا هاشم‌زايي كه بخش عمده جلسه را به عنوان رئيس سني اداره مي‌كرد، پديده جلسه امروز بود. او در هيچ شرايطي به نمايندگان حق بيان تذكر را نداد و بلندگوي هيچ نماينده‌اي در طول رياست او روشن نشد. علي ادياني، منتخب قائمشهر و عليرضا محجوب منتخب تهران خواستار بيان تذكر بودند اما هاشم‌زايي مي‌گفت كه در طول برگزاري راي‌گيري نمي‌توان تذكر داد. محجوب بارها درخواست خود را با صداي بلند بيان كرد اما باز هم هاشم‌زايي توجهي نكرد.

هاشم‌زايي در جلسه امروز علاوه بر خاطره‌گويي كه شرحش در ادامه مي‌آيد، مدام تاكيد مي‌كرد كه مدت كوتاهي روي صندلي رئيس خواهد نشست. او زماني كه مي‌خواست صندلي رياست را به لاريجاني تحويل دهد، گفت: آقاي رئيس تشريف بياوريد و صندلي را صحيح و سالم تحويل بگيريد. البته يك مقدار مشكل است اما بالاخره صندلي را از آدم مي‌گيرند.

او در زماني که نمايندگان منتظر اعلام نتايج شمارش آرا بودند نيز به شوخي چندين بار گفت که رياستش فقط دو ساعت است. يک بار هم در پاسخ به يکي از نمايندگان گفت که "اگر اجل هم مهلت دهد، در مجلس بعد نمي توانم نامزد شوم، چون سنم اجازه نمي دهد". يکي از نمايندگان هم به شوخي به او گفت چون رئيس خوبي هستي، قانون را به خاطر شما اصلاح مي کنيم!

او با حميدرضا فولادگر هم سر شوخي را باز كرد. زماني كه مجلس معطل اعلام آرا بود و به دليل بازشماري،‌ اعلام آراي نواب به تاخير افتاده بود، فولادگر اعتراض ملايمي داشت كه كاري در مجلس انجام شود و هاشم‌زايي جواب داد: آقاي فولادگر، اگر صداي شما خوب است تشريف بياورديد بالا، از صدايتان استفاده كنيم.

زنان فعال تر به نظر مي‌رسند

هاشم‌زائی در اعتراض به برخی از بانوان که از نظم آنها تشکر نکرده بود، گفت: چون بانوان منظم‌تر از همه بودند، تشکر نکردم ولی از رعایت سکوت و نظم خواهران تشکر می‌کنم. البته زنان در اين جلسه دست كم به لحاظ رفت و آمدي بسيار فعال تر از زنان مجلس نهم به چشم مي آيند.

خاطره آقاي رئيس

وقتي هيچ دستور كاري در جلسه نبود برخي نمايندگان از عبدالرضا هاشمزايي، رئيس جلسه خواستند، خاطره اي تعريف كند. او ابتدا امتناع كرد و گفت كه بهترين خاطره اش همان است كه ديروز در مرقد امام بيان كرده اما پس از مدتي تصميم گرفت، خاطره اش را در صحن علني هم بگويد. رئیس هیات سنی مجلس گفت: به دلیل آن که رأی‌‌ها در حال شمارش است برای اینکه وقت شما تلف نشود، می‌خواهم خاطره‌ای بگویم.

وی سپس به ذکر خاطره‌ای پرداخت و گفت: سال 62 معاون سیاسی استانداری استان خراسان بودم و وزیر کشور آقای ناطق نوری بود. در آن زمان از من خواستند استاندار استان ایلام شوم و چون ایلام از استان‌های جنگ‌زده بود، امام(ره) از استان‌های جنگ‌زده حمایت می‌کردند. قبل از رفتنم به ایلام، به خدمت امام(ره) رفتم و ایشان مرا رهنمود کردند. ایشان فرمودند استاندار به‌عنوان بالاترین مقام دولت و نظام و استان نباید در اختلاف جناح‌های سیاسی منطقه وارد شود. این اختلافات به خاطر خدا نیست. وی ادامه داد: امام(ره) فرمودند اگر 124 هزار پیامبر همزمان در روی زمین بودند، با یکدیگر درگیری نداشتند. من در این سال‌ها همواره رهنمودهای امام(ره) را اجرا کرده ام و یکی از دلایل این که مردم تهران به من اعتماد کردند همين موضوع بود.

منتخبان ملت پس از صحبت‌های وی احسنت احسنت گفتند.

هيات رئيسه بدون حضور زنان اما با حضور دو اهل سنت

در بين كانديداهاي هيات رئيسه، دو زن نيز حضور داشتند اما نه سهيلا جلودارزاده، توانست دبير هيات رئيسه موقت شود و نه پروانه مافي ناظر هيات رئيسه شد. اما از نکات قابل توجه رأی‌گیری هیات رئیسه مجلس، ورود دو منتخب اهل سنت به هیات رئیسه موقت بود. محمد قسم عثمانی منتخب بوکان و عبدالکریم حسین‌زاده منتخب نقده، منتخبان مردم از اهل سنت هستند که به هیات رئیسه موقت مجلس راه یافتند.

از 12 عضو هیات رئیسه موقت مجلس که امروز به این هیات راه یافتند، 9 نفر عضو فراکسیون ولایت و سه نفر عضو فراکسیون امید هستند.

اشتباه عددي رئيس موقت

علي لاريجاني وقتي در صندلي رياست نشست، نطق كوتاهي داشت. او در نطقش به جاي مجلس دهم از عبارت مجلس نهم استفاده كرد. يكي از نمايندگان به او تذكر داد و لاريجاني از تذكر او تشكر كرد و گفت: از بس گفته‌ام نهم عادت كرده‌ام. شما اين تذكرات را هميشه بدهيد.

[ منبع این خبر سایت برترین ها-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تکرار عبارت «تَکرار» اولین جلسه مجلس» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات