شهردار تهران: اقتصاد دولتی کارساز نیست/اقتصاد کشور با مشارکت مردم رونق می یابد

به گزارش خبرنگار ایرنا محمد باقر قالیباف عصر یکشنبه درآیین افتتاحیه نخستین همایش مسئولیت اجتماعی بنگاه های اقتصادی در محل سالن همایش های بین المللی برج میلاد تهران افزود: اگر کشور بخواهد در مسیر پیشرفت قرار گیرد و بر چالش های اقتصادی، غلبه کنیم باید اقتصاد از دست دولت خارج شود.
وی با بیان اینکه پول خرج کردن مهم تر از پول درآوردن است گفت: در این خصوص فرد و دولت خاصی را مد نظر نداریم زیرا فضای حاکم بر مدیریت و نوع نگاه به سیستم این مشکل را دارد و حتی این روش مدیریتی در شهرداری به عنوان یک نهاد عمومی غیر دولتی نیز وجود دارد.
شهردار تهران خاطرنشان کرد: مشکلات اقتصادی کشور از پیش از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی وجود داشته و امروز هم کارنامه اقتصادی اصلا قابل دفاع نیست.
وی تصریح کرد: براساس فرهنگ اسلامی و قرآنی خودمان بر این باور هستیم که ثروت و پول داشتن امر نکوهیده ای نیست اما پول دوستی نکوهیده است.

*توسعه اجتماعی باید از درون جامعه شکل گیرد
قالیباف در ادامه با بیان اینکه توسعه اجتماعی کشور باید از دورن جامعه آغاز و شکل گیرد تصریح کرد: این هدف نیاز به فرهنگ سازی و پرچم فرهنگ سازی برای توسعه اجتماعی باید در دست خانم ها باشد.
وی با بیان اینکه زندگی یک مجموعه یکپارچه است گفت: زندگی در عرصه های مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی دارای مادیات و معنویات است و نباید از یک منظر به زندگی نگاه کرد.

*فلسفه کار درآمد نیست
قالیباف تاکید کرد: باید به این باور برسیم که کار، شغل و ثروت نبوده و تنها فلسفه کار نیز درآمد نیست بلکه کار به انسانها حیات می دهد و اگر انسانی این حیات را نداشته باشد دچار بسیاری از آسیب های اجتماعی می شود.
وی تصریح کرد: تجربه نشان می دهد اگر امورات کشور را به صورت واقعی به دست مردم بسپاریم و در صورت امکان به آن ها نیز کمک کنیم، امورات کشور پیش خواهد رفت.
قالیباف گفت: با اقتصاد دولتی نمی توانیم کارهای بزرگی انجام دهیم ضمن اینکه در بخش اقتصاد خصوصی به دلیل اینکه کار خود را با سرمایه داری و توسعه ثروت صرف دنبال می کنیم، کشور را به جایی نخواهد رساند.
وی تاکید کرد: بسیاری از بنگاه های بزرگ اقتصادی دنیا کار خود را از اقدام های کوچک آغاز کرده و امروز هم مسئولیت اجتماعی خود را به درستی برای معلولان، نیازمندان، درمان، آموزش، تربیت کادر، ایجاد اشتغال و... ایفا می کنند.
شهردار تهران در ادامه با تاکید بر ضرورت توجه به توسعه اجتماعی گفت: کشور پیش از نیاز به توسعه اقتصادی، فرهنگی و سیاسی نیازمند توسعه اجتماعی است و در این میان همیشه حرف از توسعه اقتصادی، سیاسی و فرهنگی زده ایم اما توسعه اجتماعی سخن نگفتیم.
وی افزود: در دی ماه 1384 زمانی که شهردار پایتخت شدم در نخستین برنامه های خود به شورای شهر اعلام کردم که شهرداری تهران دارای یک رویکرد اجتماعی است و تلاش خواهیم کرد شهرداری را از یک سازمان خدماتی به یک نهاد اجتماعی تبدیل کنیم.
قالیباف با بیان اینکه بر شروع این برنامه اول باید تمامی خدمات شهری را بطور مطلوب انجام می دادیم تصریح کرد: زیرساخت های شهر را در این سالها برای انجام فعالیت های اجتماعی و فرهنگی آماده کردیم و اکنون نیز اعلام می کنم با توجه به توسعه فضاهای سبز، حمل و نقل و اماکن فرهنگی، اجتماعی و فرهنگی شهر تهران آماده هر گونه فعالیت اجتماعی است و کلانشهر تهران می تواند برای سایر شهرهای کشور یک الگو باشد.
قالیباف تاکید کرد: با شکل گیری شورایاری ها و سرای محلات زیرساخت های مناسب برای فعالیت های اجتماعی در محلات شهر تهران فراهم است و شهر تهران برای شکل گیری یک حرکت بزرگ اجتماعی برای حل مشکلات شهر آماده است.
وی با بیان اینکه باید مشارکت شهروندان در اداره شهرها افزایش یابد افزود: اعتماد بزرگترین سرمایه هر جامعه است و اگر جامعه ای به این سرمایه بزرگ دست یابد به پیشرفت و زندگی توام با آسایش،آرامش و معنویت دست پیدا می کند.
در این مراسم از 30 بنگاه اقتصادی برتر در زمینه های مختلف اجتماعی کلانشهر تهران تجلیل شد.
آیین افتتاحیه نخستین همایش مسئولیت اجتماعی بنگاه های اقتصادی شهرداری تهران عصریکشنبه با حضور محمد باقر قالیباف شهردار تهران و جمعی از مدیران سازمان های خدمات شهری تهران در سالن همایش های برج میلاد برگزار شد.
تهرام/7243/1109/1831

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «شهردار تهران: اقتصاد دولتی کارساز نیست/اقتصاد کشور با مشارکت مردم رونق می یابد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات