پول نفت به کارگران پارس جنوبی نرسید!

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : اگر در سالهای گذشته هر از گاهی خبری از تجمع کارگران در عسلویه به گوش می رسید این روزها تقریبا هر هفته و یا نهایتا ماهی یکبار خواهید شنید که یک فاز پارس جنوبی حقوق کارگران خود را پرداخت نکرده است. البته تعداد ماه های معوقه یکماه یا دو ماه نیست بلکه بعضا بیشتر این تجمع ها زمانی آغاز می شود که مطالبات معوق کارگران به بیش از سه ماه می رسد.
به گزارش انتخاب به نقل از پارسینه، پاسخ به این تجمع ها هم به نسبت شرکتی که در ان فعال هستند متفاوت است. اگر کارگران در شرکت پیمانکاری کوچک تری فعالیت می کنند طبعا با حضور مدیران شرکت در جمع کارگران و وعده پرداخت بخشی از مطالبات در روزهای آتی موضوع ختم بخیر می شود.

اما اگر کارگران مربوط به شرکتی چون پتروپارس باشند باید خود را آماده برخورد حراست و پراکنده کردن تجمع از سوی آنها کنند. اگر هم کمی موضوع بیخ پیدا کند و پای موضوع به رسانه ها باز شود قطعا با دستور شرکت ملی نفت و نظارت شخص وزیر بر این موضوع بالاخره پای مدیران پتروپارس به عسلویه باز می شود و وعده داده می شود تا بخشی از مطالبات آنهم نه بیشتر از یکماه پرداخت می شود و باز هم یکماه از پرداخت قبلی نگذشته که کارگزان باز هم بدنبال پرداخت مطالبات ۵ ماهه خود هستند.

شرکت پتروپارس طی چند ماه گذشته با حاشیه های این چنینی در عسلویه بسیار مواجه بوده است. علی رغم آنکه گفته می شد بر اساس نامه رسمی مسئولان شرکت ملی نفت و شرکت نفت و گاز پارس باید همه حقوق معوق و عیدی کارگران تا ۵ اسفند ماه گذشته پرداخت می‌شد ولی متاسفانه این کار صورت نگرفت.کارگران فاز ۱۹ پارس جنوبی با پیمانکاری پتروپارس از مطالبات معوق خود گلایه دارند و چندی یکبار با بلند کردن بنرهایی در مقابل ساختمان اصلی این شرکت در عسلویه سعی بر دریافت حقوق خود دارند. هر چند که ظاهرا در آخرین تجمع کارگری در فروردین ماه کارگران این شرکت خواستار پرداخت حقوق معوقه ۵ ماهه خود شده بودند.بیشتر این گلایه ها به بخش دولتی بر می گردد. به عنوان مثال کارگران فاز ۲۰و۲۱ تحت مدیریت  شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت نیز هنوز مطالبات سال گذشته را دریافت نکرده اند. ۲۵ اردیبهشت ماه سالجاری نیز این کارگران با تجمع در مقابل درب ورودی دفتر این شرکت در عسلویه خواستار پرداخت مطالبات خود شدند که در نهایت مدیران این شرکت با تاکید بر پرداخت مطالبات آنان در ۱۵ خردادماه امسال مشکل را حل کردند.

 البته دستمزد بهمن ماه این کارگران در زمان مذکور پرداخت شد. این درحالی است که تعداد کارگران این شرکت کم هم نیست و به ۸۰۰ نفر می رسد. اما در خصوص شرکت های کوچک تر وضع کمی فرق میکند. به عنوان مثال در ۲۶ اردیبهشت ماه امسال ۳۰۰ نفر از کارگران فاز ۱۴ برای دریافت حقوق خود تجمع کردند که خوشبختانه با پرداخت حقوق اسفندماه آنان اوضاع به حالت عادی برگشت. گلایه کارگزان از یکی از شرکت های پیمانکاری به نام گاما بود.در حالی حقوق کارگران به موقع پرداخت نمی شود که اغلب فازهای اعلام شده در این گزارش به روزهای پایانی خود نزدیک شده اند و به زودی و طی ماه های آتی باید منتظر افتتاح رسمی آنان باشیم. فازهای ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی شهریور ۹۵ وارد مدار می شوندو به گفته مدیرفاز این دو فاز اوج مشکلات در این فازها  پشت سرگذاشته شده است.

براساس اظهارات مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران،  فاز ١٩ پارس جنوبی در نیمه دوم امسال به بهره برداری کامل می رسد.به گفته حمید رضا عراقی بهره برداری کامل از فاز ١٩ پارس جنوبی در نیمه دوم امسال بخش قابل توجهی از نیاز صادرات و نیروگاههای کشور را تامین می کند. این طرح هم اکنون بیش از ٩٤ درصد پیشرفت دارد و گاز از دریا به خشکی رسیده و مراحل نهایی آماده سازی پالایشگاه نیز در حال اجراست.

در حالی مدیرعامل شرکت ملی گاز این طرح را یکی از مهمترین طرح های ملی کشور می داند که تا کنون ۵ ماه از حقوق کارگران این فاز پرداخت نشده است.همچنین توسعه فازهای ۲۲ و ۲۴ در حال حاضر در اختیار قرارگاه خاتم الانبیاء است که گفته می شود پالایشگاه آنها بالای ۸۰ درصد پیشرفت دارد. البته کارگران نسبت به عدم پرداخت حقوق خود توسط شرکت پتروسینا آریا و شرکت پایندان دو شرکت پیمانکاری زیرمجموعه قرارگاه گلایه داشته اند.آنطور که مسوولان فاز ۱۴ می گویند حجم گاز این فاز دور از انتظار بوده است. با اینحال طرح توسعه این فاز در حالی اجرا می شود که کارگران آن نسبت به پرداخت نشدن ۳ تا ۶ ماهه حقوق معوق خود گلایه دارند.با این حال به نظر می رسد وضعیت نقدینگی در پارس جنوبی چنگی به دل نمی زند چراکه پرداخت نشدن حقوق کارگران تنها نمایی کوچک از وضعیت توسعه این میدان را به تصویر می کشد. با این حساب باید دید دولت تدبیر وامیدی چه تدبیری برای به تحقق رسیدن افتتاح تمام فازهای پارس جنوبی تا پایان دولت یازدهم دارد؟ چراکه این وعده قطعا دولت روحانی را برای موفق شدن در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم به چالش خواهد کشید.

[ منبع این خبر سایت انتخاب-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پول نفت به کارگران پارس جنوبی نرسید!» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات