نقش 17 دستگاه رسمی در ساخت و سازهای غیرمجاز

سید حسن میری روز یکشنبه در دومین همایش ملی مدیریت خردمندانه فضای سرزمین ، چالش‌ها و راهبردها با تاکید بر استان‌های شمالی کشور در بابلسر افزود : خوشبختانه با اقدامات پیشگیرانه سازمان بازرسی استان در دو سال اخیر و همکای سایر دستگاههای اجرایی مرتبط بویژه دستگاه قضایی برای توقف ساخت و سازهای غیرمجاز برنامه ریزی شد.
وی گفت : بعضی از این دستگاهها آگاهانه یا ناآگاهانه نقش اساسی در زمین خواری و ساخت و سازهای غیرمجاز داشتند که با شناسایی و تذکرات جدی و قاطع به آنان ، جلوی این کار در مازندران گرفته شده است.
میری بعضی از دستگاههای خدمات رسان مانند شرکت آب ، برق و گاز را به دقت در دادن امتیازهای بهره گیری از این خدمات فراخواند و افزود : اگر هر یک از 17 دستگاه به درستی به وظایفشان طی دو دهه گذشته عمل می کردند ، وضعیت مازندران در حال حاضر اینگونه نبود.
وی افزود : با اقدامات انجام شده در سه سال گذشته تغییر کاربری زمین های کشاورزی ، تجاوز به حریم ساحل دریا و رودخانه در مازندران هم اکنون به طور کامل متوقف شده است که این یک اتفاق خوب در استان محسوب می شود.
میری گفت : دیگر کسی در مازندران قادر نیست به راحتی و با توسل به بنگاههای مجاز و غیرمجاز معاملاتی نسبت به خرید زمین های کشاورزی و تغییر کاربری آن اقدام کند.
وی به تعطیلی بنگاههای غیرمجاز معاملاتی در استان اشاره کرد و افزود : در گذشته افراد سودجو زمین کشاورزی را می خریدند و مجوز ساخت و ساز و موافقت اصولی را از دستگاههای ذیربط می گرفتند و از مسیر منحرف می شدند و به ساخت و ساز می پرداختند و در این خصوص دستگاههای مرتبط با زمین و اراضی و خدمات نقش اصلی را ایفا می کردند .
میری گفت : اکنون دستگاههای مرتبط که در سال های گذشته اسباب این زمین خواری ها را مهیا کردند با انجام وطایف قانونی و تمکین و عمل کردن به هشدارهای دستگاه نطارتی و تاکیدات مقامات عالی قضایی استان ، در توقف تغییر کاربری غیرمجاز نقش مثبت و قابل تحسینی را ایفا می کنند که از این جهت جای تشکر و قدردانی از آنان است .
مدیرکل سازمان بازرسی مازندران مهم ترین علت توقف تغییر کاربری غیرمجاز اراضی و تجاوز به منابع ملی و سواحل دریا در مازندران را اجرای درست قانون دانست و تاکید کرد : مشکل ما در کشور بویژه در این بخش قانون نیست .
وی افزود : اتفاقا قوانین خوبی در این زمینه مصوب شده است ولی آنچه برای ما مشکل ساز است اجرا نشدن قانون است که همه باید تلاش کنیم با برگزاری چنین همایش هایی موانع آن را بررسی و رفع کنیم.
** کمبود امکانات و بازرس
مدیرکل بازرسی مازندران به وجود دستکم یکصد هزار واحد ویلای غیرمجاز در مازندران اشاره کرد و گفت که کمبود بازرس در این سازمان کار را با مشکل مواجه کرده است .
وی افزود : هم اکنون تنها 19 بازرس در اداره کل بازرسی مازندران مشغول ارائه خدمت هستند ، در حالی که استان دارای 400 نفر قاضی است.
میری با بیان این که تعداد بازرسان اداره کل بازرسی مازندران باید به 400 نفر باشد ، گفت : اگر بازرسان ما در سازمان کارهای خودشان را دقیق انجام دهند به طور قطع قاضیان در دادگاهها کار کمتری خواهند داشت.
وی افزود : در دنیای امروز پیشگیری بسیار اثربخش تر و کم هزینه تر خواهد بود و کارهای سازمان بازرسی در کشور هم پیشگیرانه است .
او ادامه داد : بر اساس اصل 174 قانون اساسی وظایف و شان و منزلت سازمان بازرسی مشخص شده است که نظارت براجرای صحیح قانون و نظارت برحسن جریان امور از وظایف آن است.
دومین همایش ملی مدیریت خردمندانه فضای سرزمین، چالش‌ها و راهبردها با تاکید بر استان‌های شمالی کشور امروز در دانشگاه مازندران د بابلسر آغاز به کار کرد.
این همایش دو روزه عصر فردا با ارائه 12 مقاله به کار خود پایان می دهد.
نخستین همایش ملی مدیریت خردمندانه فضای سرزمین ، چالش ها و راهبردها با تاکید بر استان های شمالی کشور ماه گذشته در بابلسر برگزار شد.
7328/1654

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نقش 17 دستگاه رسمی در ساخت و سازهای غیرمجاز» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات