خطرگسترش کف شویی رودخانه های مازندران جدی است

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای مازندران ، غزال جعفری روز یکشنبه در جلسه هم اندیشی کارشناسان رسمی دادگستری ، مدیران و کارشناسان آب منطقه ای استان با موضوع مهندسی رودخانه گفت که تغییرات در رودخانه های کشور به ویژه در استان های شمالی بسیار زیاد است.
وی تاکید کرد : اولین اقدام جلوگیری از کف شویی متوقف کردن فرسایش ناشی از برداشت شن و ماسه است و باید به رودخانه ها فرصت بدهیم تا زخم های خود را درمان کند.
جعفری گفت : رویکرد بین المللی در یک دهه گذشته به موضوع رودخانه ، احیاء طبیعی رودخانه ها است که این امر در گذشته رویکرد سازه ای و عملیاتی بود.
وی با اشاره به وجود بیش از 46 هزار کیلومتر آبراهه اصلی و 70 هزار کیلومتر آبراهه فرعی کشور ، اضافه کرد : در دو سال اخیر خسارت ناشی از سیلاب های کوچک را هم شاهد بودیم که ناشی از عدم شناخت ما از رفتار رودخانه ها در بلند مدت است.
جعفری گفت : عمده سیلاب سال های اخیر به جز دو مورد آن کوچک بوده ، اما هر یک خسارات قابل توجهی به بار آوردند در حالی که به حجم سیلاب نگاه می کنیم نباید اینگونه سیلاب موجب خسارت شوند.
مدیر عامل آب منطقه ای مازندران نیز گفت : در استان مازندران بیش از هفت هزار کیلومتر رودخانه داریم
که تراکم جمعیت در حاشیه آنها بسیار زیاد است.
محمد ابراهیم یخکشی افزود : تعارضی بین منابع و تقاضای ساخت و ساز در حاشیه رودخانه ها و برداشت شن و ماسه زیاد است و این وظایف حفاظت و نگهداری آب منطقه ای را زیاد و سخت می کند .
وی با بیان اینکه مدیریت منابع دارای سه رکن اساسی از جمله توسعه منابع، جامعه و نهاد حکمرانی است افزود : نقش نهاد حکمرانی تعادل بخشی و احیاء این منابع است .
مدیر عامل آب منطقه ای مازندران با تاکید بر اینکه ذینفعان نیز مسئول حفاظت از انفال عمومی هستند گفت : برای این مهم باید به امر آموزش و اطلاع رسانی که بخشی از وظیفه حکمرانی است توجه ویژه شود .
6990/1654

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «خطرگسترش کف شویی رودخانه های مازندران جدی است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات